mikä dimage?

zoomari

mikä dimage kannattais ostaa? z1 z2 z3 z5 z10 vai z20? z5 ois ilman muuta paras mutta hinta on aika hurja, z20 on tällä hetkellä suosikkini mutta en ole kylläkään varma. kertokaa mielipiteitännä ja kokemuksianne em. kameroista.

3

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zoomari

      tärähtääkö kamera liikaa jos ottaa käsi varalla vai onko jalusta välttämätön? esim 8x zoomilla

      • Kirsti

        Sain aikoinani ammattivalokuvaajalta hyviä ohjeita. Mm. yksi kameran "jalka" on oma kaula. Eli kun kuvaat, laita kameran remmi kaulasi ympärille ja vedä kamera tiukasti käsien varassa eteen. Jalustaa ei voi käyttää joka paikassa - esim. liikkuvan kohteen kuvaamisessa se on hankala. Kohde on joko ohi, liian ylhäällä tai alhaalla. Paras tulos tulee kun seuraa kohdetta kameralla.
        Osta ensin kamera ja jos sitten tuntuu että tarvitset jalkaa niin hanki se. Mielestäni digikameran omistajalle tärkeämpää on omistaa tarpeeksi muistia ja pattereita sekä laturi.
        Kameralaukku kuljetusta varten on myös tärkeä. Itse tein kameralle laukun siten että säilytin kameran pakkauslaatikon, joka on tehty mittojen mukaan kameralle. Sattumalta kotona oli kaapissa musta olkalaukku, jonka pohja oli vähän isompi kuin laatikon pohja, joten nyt kameralaukkuuni mahtuu kamera siihen omaan pahvilaatikkoonsa, jossa se on tukevasti, pattereita, laturi, kameran mukana tuleet kaapelit ja muut tarvikkeet. Nauhuri, kynä, paperia... Eikä se laukku ole kovin iso tai painava kantaa mukana.


    • Kirsti

      Minulla on ollut z1:n kohta pari vuotta. Ostin sen lähinnä crossikuvaamista varten. Olen ollut kameraan suht tyytyväinen. Se on tarpeeksi nopea, kevyt ja zoomi on riittävä. Käy lukemassa tällä palstalla oleva keskustelu "Monitori pimenee" - saat jotain käytännön kokemuksia tietoosi. Periaatteessa uudemmat versiot ovat parempia - mutta kuvaustarpeestasi riippuen voit pärjätä vähän vanhemmllakin mallilla. Esim. tässä z1.ssä on niin paljon ominaisuuksia, että en vieläkään hallitse kamerastani kuin automaattiasetuskuvaukset. Video on aika hyvä, kun ottaa huomioon että kyseessä on kamera, ei videokamera. Kun kuvaa 15 kuvaa sek. on kuvat yleensä teräviä ja ne voi irrottaa yksittäiskuviksi. Tosin video on nykivä. Kun kuvaa 30 kuvaa sek. video ei nyvi, mutta kuvista läheskään jokainen ei ole terävä - jolla on merkitystä jos kuvaat esim. liikkuvaa kohdetta ja haluat videosta ottaa yksittäiskuvan irti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe