Miten tässä näin pääsi käymään. Vapaus ja liberaalit talousastteet joutuvat syrjäytetyksi.
"EU-maiden finanssipolitiikan valvojien yhteistyöverkosto EUIFI peräänkuuluttaa tuoreessa kannanotossaan, että talouspolitiikan arviointi on säilytettävä
S u o m e s s a riippumattomana.
”Verkosto vaatii uuden valvojan täydellistä – henkilöstöä koskevaa, institutionaalista ja taloudellista – riippumattomuutta hallituksesta”, kannanotossa kirjoitetaan.
Järjestön mielestä uhkana on, että finanssipolitiikan valvonnan riippumattomuus hallituksesta voi heikentyä, koska valvoja on esimerkiksi toimintabudjettinsa kautta riippuvainen valtiovarainministeriöstä (VM).
EUIFI julkaisi kannanottonsa maanantaina. Se käsittelee niin sanottua
v e l k a j a r r u a, jonka käyttöönotosta eduskuntapuolueet sopivat pari viikkoa sitten."
Yksi hallitus päättää tulevaisuudesta - velkajarrulla kohti totalitarismia
42
207
Vastaukset
- Anonyymi
Persuhallitus upotti ensin Suomen velkaan. Velkaraha menee rahaeliitille.
Seuraaville hallituksille se keksi EU-sääntöjä tiukemman velkajarrun,
että sillä olisi taas joskus mahdollisesti valtaan päästessään mahdollisuus
upottaa Suomi uudestaan velkaan - rikkaitten hyväksi.- Anonyymi
Kokoomus on pääministeripuolueena vetovastuussa. Kokoomushallitusta siis tarkoitat.
- Anonyymi
Valtiovarainministeri vastaa talouspolitiikan valmistelusta ja toteutuksesta.
Persuhallituksessa se on Purra. - Anonyymi
Aloittajalta unohtui että velkajarrusta sopivat kaikki puolueet yhdessä Vas.liittoa lukuun ottamatta, se ei siis ole hallituksen aikaansaannos.
Eikä se velkajarru ala toteutua mitenkään missään vaiheessa, suu säkkiä myöten on eri tulevien eduskuntien ja hallitusten elettävä joka tapauksessa...velkajarrun hinoja tavoitteita ei ole mahdollista saavuttaa sataan vuoteen...- AnonyymiUUSI
Hallitus velkajarrusta aloitteen teki. Orpo arvaan. Kokoomuksella on tässäkin
jotain takana, koska on jo EU:n velkajarru, miksi kansallinen velkajarru
tarvitaan !
- Anonyymi
Velkajarru on hallitus tekele. Kun on olemassa jo EU:n "velkajarru"
kokoomuksella on oma lehmä ojassa.
Miksi ihmeessä muut puolueet menivät mukaan, paitsi Vasemmistoliitto
joittenkin sopimuksen sisällön kohtien takia.- Anonyymi
Jälleen sinulta unohtui että velkajarrun sepittämisessä olivat mukana kaikki puolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta, siis myös muut oppositiopuolueet.
Velkajarruun mentiin mukaan koska se on seuraavallekin eduskunnalle/hallitukselle ja sitä seuraavallekin eduskunnille/hallituksille erinomainen selkänoja lisättäessä leikkauksia, oiva tekosyy jos niin voi sanoa.
- Anonyymi
Aloittajaa niin sapettaa kun punaiset eivät voi seuraavassa hallituksessa elää kuin haluavat. Vaan joutuvat takuulla leikkaamaan esim.hoitajilta köyhiltä jne. Sehän tietää takuulla sdp kannatuksen putoamista hyvin alas.
- Anonyymi
Joopa joo....
Kaiken voi tehdä reilummin.
https://demokraatti.fi/sopu-ja-kiista-eduskunnassa-nyt-puhuu-lauri-lyly - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joopa joo....
Kaiken voi tehdä reilummin.
https://demokraatti.fi/sopu-ja-kiista-eduskunnassa-nyt-puhuu-lauri-lylylauri sak-vanhuslyly menneen ajan kekkospoliitikko
- AnonyymiUUSI
Porvarit on eläneet kuin siat pellossa. Velka ja työttömyys kasvaa.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Joopa joo....
Kaiken voi tehdä reilummin.
https://demokraatti.fi/sopu-ja-kiista-eduskunnassa-nyt-puhuu-lauri-lylyAlijäämä on vain kasvanut !
Alijäämän pienentämiseen olisi mahdollista päästä ilman, että keneltäkään vaaditaan kohtuuttomia ja talouden tasapainotus kuuluisi jakaa maksukyvyn mukaan.
Kokoomus on tehnyt nyt omaa velkajarru politiikkaa, seuraava hallitus ei tule ajamaan kokoomus talouspolitiikkaa. Olosuhteet sellaiset ettei ole vara tehdä velkaa entiseen malliin, ei niin kuin tämä hallitus eikä edellisen hallituksen tavoin.
- Anonyymi
Hallitus ei ota velkaa, valtio ottaa velkaa. Mutta eiköhän se jo 200 miljardin lukua lähentelevä summa nyt alkaisi jo riittää, meinaan alkavat pellkät velanhoitokulut korkoineen olla aika korkeat peienelle Suomelle...
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Hallitus ei ota velkaa, valtio ottaa velkaa. Mutta eiköhän se jo 200 miljardin lukua lähentelevä summa nyt alkaisi jo riittää, meinaan alkavat pellkät velanhoitokulut korkoineen olla aika korkeat peienelle Suomelle...
Hallitus velasta päättää.
- Anonyymi
Kokoomus aloittaa eläkeläisten palkkaamisen avustajiksi
eli kehottaa edustajia palkkaamaan isänsä ja äitinsä avustajiksi
jos nämä ovat eläkkeellä
Kokoomuksen Tuija Nurmi on ollut pilottikokeilija ja hän palkkasi eläkkeellä olevan isänsä avustajakseen ettei sen tarvitse palella pilkillä ja voi keittää kahvia josta se pitää Valtion velkapiikki estää enään tekemästä ylen määrin velkaa, mihinkään Nokiaa varten ei tulla tekemään velkaa, vaikka investointi tarvetta olisi, ei Turun tunnin junan kaltaisiin. Puolet yrityksistä kokee rahoituksen puutetta, esteenä tuotannon kasvattamiselle, rahoituslaitokset nihkeitä rahoittamaan.
Kuten aina tähdentänyt työllisyyden merkitystä, hyvä työllisyys plus yletön leikkaaminen onnistuessaan ei valtio olisi tarvinnut tehdä uutta velkaa, Työttömyyden kulut jos pitää paikkansa on yli 10 miljardia vuodessa, varmasti on jos laskee vielä 100 000 uutta työllistä.
Velkajarru on päällä ilman että se on julistettu, toivotaan että kotimainen kulutus pelastaisi edes jotain, viennin osalta puuttuu resurssit nopeaan kasvuun.- AnonyymiUUSI
Ei ihan mennyt P:n enneuste nappiin, juurihan nuo sopivat tunnin juna- hankkeen aloittamisesta...
Ja se velkajarru, se nimenomaan ON julistettu mutta se EI ole päällä koska mitään rahallista rajaa ei ole päätetty! Anonyymi kirjoitti:
Ei ihan mennyt P:n enneuste nappiin, juurihan nuo sopivat tunnin juna- hankkeen aloittamisesta...
Ja se velkajarru, se nimenomaan ON julistettu mutta se EI ole päällä koska mitään rahallista rajaa ei ole päätetty!Tunnin junan rata voi vielä tyssätä.
Velka jarru voi olla ensi kaudella odotettua löysempi mikäli talous pyörähtää kunnolla käyntiin.Pertikki kirjoitti:
Tunnin junan rata voi vielä tyssätä.
Velka jarru voi olla ensi kaudella odotettua löysempi mikäli talous pyörähtää kunnolla käyntiin.Mikään ei ole niin varmaa kuin epävärma
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Ei ihan mennyt P:n enneuste nappiin, juurihan nuo sopivat tunnin juna- hankkeen aloittamisesta...
Ja se velkajarru, se nimenomaan ON julistettu mutta se EI ole päällä koska mitään rahallista rajaa ei ole päätetty!Ei velkajarru koske persuhalitusta kuten olemme huomanneet .....
kaasua vaan lisäää . .. - AnonyymiUUSI
Pertikki kirjoitti:
Tunnin junan rata voi vielä tyssätä.
Velka jarru voi olla ensi kaudella odotettua löysempi mikäli talous pyörähtää kunnolla käyntiin.EI ole itään määrällistä velkajarrua, mitä ihmettä hoet.?
Velka ylitti muutama hetki sitten 180 miljardia ja kasvaa joka minuutti vauhdikkaasti, saa siinä talous toisenkin kerran kunnolla pyörähtää käyntiin että saataisiin edes lisävelkaantuminen loppumaan...jotain realismia lapsellisiin höpötyksiin...
- Anonyymi
Joulumyynti voi hetkellisesti jeesata, mutta ei talouden alamäkeä muuta.
- Anonyymi
En vietä joulua, mitään en osta siksi että on joulu.
- Anonyymi
Minä ostan. Jouluna on syötävä.
- Anonyymi
Syön jouluna kuten muulloinkin, ei mitään juhlimista koska olen ateisti.
- AnonyymiUUSI
Porvarihallitus on elänyt kuin siat pellossa. Velka ja työttömyys kasvaa.
- AnonyymiUUSI
Marinin hallituksen aikaan valtionvelka kasvoi 59 prosentilla, siihen ei sentään tämä halliotus yllä...Jos kiinnostaa tyhjän huutamisen sijaan faktatieto, voit katsoa tiedot esim. VVM:n tai Tilastokeskuksen nettisivuilta.
Marinin hallituksen kontolle voi laskea 23 miljardia, muu velka tulli kriiseistä. 23 miljardia siitä voi keskustella mistä se koostui.
- AnonyymiUUSI
Li A:n mukaan Suomen velkataakkaa on paisuteltu tilastointimuutoksilla, ja siksi EU:n säästövaatimukset ovat liian tiukat. Eli nytkö taas tilastoissa vika. Hesarista tämä.
Mikäli tämän hallituksen talous/työllisyyskehitys olisi jatkunut samalla tapaa kuin Marinin kauden viimeiset puolitoista vuotta olisi säästytty turhilta leikkauksilta, vähemmällä velan tekemisellä.
- AnonyymiUUSI
Pertikki kirjoitti:
Mikäli tämän hallituksen talous/työllisyyskehitys olisi jatkunut samalla tapaa kuin Marinin kauden viimeiset puolitoista vuotta olisi säästytty turhilta leikkauksilta, vähemmällä velan tekemisellä.
Jossittelu on turhaa. Mutta kun ei jatkunut johtuen siitä että lisineet tullit vähensivät yritysten kauppaa ulkomaille. Yritysten tilanne huononi eikä voineet enää palkata ihmisiä. Marinin kautta, jolla taas oli omat ristinsä, ei voi enää verrata tähän kauteen. Rahaa on kulunut valtavasti omaan sotavarustukseen ja apuun Ukrainalle. Leikkaukset johtuvat siitä. Ja liittyminen Natoon nielee rahaa, se ei suinkaan loppunut päätökseen vaan lisää pysyvästi valtion kuluja. Leikkaukset johtuvat myös sitä. Tilanne ennen on ihan eri nyt. Valitettavasti mikään maailmassa ei ole muuttunut siihen suuntaan että se toisi rahaa juuri millekään maalle, kuluja vain tulee lisää.
- AnonyymiUUSI
Pertikki kirjoitti:
Mikäli tämän hallituksen talous/työllisyyskehitys olisi jatkunut samalla tapaa kuin Marinin kauden viimeiset puolitoista vuotta olisi säästytty turhilta leikkauksilta, vähemmällä velan tekemisellä.
Ja niin taas Pertikki unohti että Marinin hallituksen aikana valtionvelka lisääntyi 59 prosentilla...Tämän voi halutessaan lukea esim. VVM:n ja Tilastokeskuksen nettisivuilta.
Hirvittää ajatuskin jos joku Anderssonin kaltainen vasemmitohenkinen pääsisi seuraavassa eduskunnassa/hallituksessa päättämään maan taloudesta ja lakaisi repiä lisää velkaa samaan tahtiin kuin Marinin hallitus teki... Anonyymi kirjoitti:
Ja niin taas Pertikki unohti että Marinin hallituksen aikana valtionvelka lisääntyi 59 prosentilla...Tämän voi halutessaan lukea esim. VVM:n ja Tilastokeskuksen nettisivuilta.
Hirvittää ajatuskin jos joku Anderssonin kaltainen vasemmitohenkinen pääsisi seuraavassa eduskunnassa/hallituksessa päättämään maan taloudesta ja lakaisi repiä lisää velkaa samaan tahtiin kuin Marinin hallitus teki...Marinin kautena haittasi vakava pandemia ja venäjän aloittama sota, energia kriisi mutta vastapainoksi työllisyys ja talous kasvoi. Korjattiin Sipilän leikkauksien aiheuttamia epäkohtia jotka palasi takaisin Orpon myötä.
Marin olisi kannattanut jättää kajoamatta Sipilän leikkauksiin, päin vastoin lisätä leikkauksia, olisi säästetty ainakin osin velan tekemisiltä, Sipilä pystyi jopa lyhentämään valtion velkaa.
Tietysti hallituskaudet ei ole vertailukelpoisia keskenään, Sipilän kautena oli hyvät suhdanteet mitä nyt finanssi kriisin hoito oli jäänyt Kataisen ajalta.
Tällä Orpon hallituksella ei mitkään huonot suhdanteet, puolustusmenot ovat vasta edessä päin, jos 11 miljardia vuodessa on työttömyyden hoidon hinta niin kyllä se näkyy taloudessa.- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Jossittelu on turhaa. Mutta kun ei jatkunut johtuen siitä että lisineet tullit vähensivät yritysten kauppaa ulkomaille. Yritysten tilanne huononi eikä voineet enää palkata ihmisiä. Marinin kautta, jolla taas oli omat ristinsä, ei voi enää verrata tähän kauteen. Rahaa on kulunut valtavasti omaan sotavarustukseen ja apuun Ukrainalle. Leikkaukset johtuvat siitä. Ja liittyminen Natoon nielee rahaa, se ei suinkaan loppunut päätökseen vaan lisää pysyvästi valtion kuluja. Leikkaukset johtuvat myös sitä. Tilanne ennen on ihan eri nyt. Valitettavasti mikään maailmassa ei ole muuttunut siihen suuntaan että se toisi rahaa juuri millekään maalle, kuluja vain tulee lisää.
Käytännössä lähes koko Euroopan talous notkahti voimakkaasti rajusti Ukrainan sodan seurannaisvaikutusten takia, EU:n pakotteet pakottivat Euroopan valtiot lopettamaan hyvin edullisen energian tuonnin Venäjältä. Suomi monipuolisimpana tuojana kärsi eniten, siihen loppuivat puoli-ilmaisen maakaasun, öljyn, sähköenergian ja puuraaka- aineenkintutonti kuin seinään.
Vieläkään ihan kaikkea kaasuntuontia Venäjältä ei ole lopetettu, se kertoo miten merkittävästä tekijästä on kyse. Kaasua saa kyllä maailmalta mutta se maksaa, kun kaaasu jossain ensin nesteytetään ja LNG- muodossa laivataan keskiseen Eurooppaan ta Suomeenkin, se maksaa uudellen käyttöön höyrystettynä 3- 4 kertaisesti entisen Venäjän putkikaasun hinnan...
Koko Eurooppa on pudonnut ratkaisevasti monilla aloilla em. syystä mutta myös muiden liian korkeiden ( palkkakustannukset työnantajan oheiskuluineen yms, ) tuotantokustannusten takia globaalissa kilpailussa halvempaa tavaraa tekeville suurille toimijoiller, Kiina niistä etusijalla.
Ukrainan sota sekä globaalit muutokset maailmanmarkkinoilla ovat suurimmat Suomen ja siis liki koko Euroopan taloutta rassaavat tekijät, Nato ja Ukrainan tukeminen sekä tullienkin vaikutus tulevat kaukana niiden perässä. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Käytännössä lähes koko Euroopan talous notkahti voimakkaasti rajusti Ukrainan sodan seurannaisvaikutusten takia, EU:n pakotteet pakottivat Euroopan valtiot lopettamaan hyvin edullisen energian tuonnin Venäjältä. Suomi monipuolisimpana tuojana kärsi eniten, siihen loppuivat puoli-ilmaisen maakaasun, öljyn, sähköenergian ja puuraaka- aineenkintutonti kuin seinään.
Vieläkään ihan kaikkea kaasuntuontia Venäjältä ei ole lopetettu, se kertoo miten merkittävästä tekijästä on kyse. Kaasua saa kyllä maailmalta mutta se maksaa, kun kaaasu jossain ensin nesteytetään ja LNG- muodossa laivataan keskiseen Eurooppaan ta Suomeenkin, se maksaa uudellen käyttöön höyrystettynä 3- 4 kertaisesti entisen Venäjän putkikaasun hinnan...
Koko Eurooppa on pudonnut ratkaisevasti monilla aloilla em. syystä mutta myös muiden liian korkeiden ( palkkakustannukset työnantajan oheiskuluineen yms, ) tuotantokustannusten takia globaalissa kilpailussa halvempaa tavaraa tekeville suurille toimijoiller, Kiina niistä etusijalla.
Ukrainan sota sekä globaalit muutokset maailmanmarkkinoilla ovat suurimmat Suomen ja siis liki koko Euroopan taloutta rassaavat tekijät, Nato ja Ukrainan tukeminen sekä tullienkin vaikutus tulevat kaukana niiden perässä.Miksi muissa EU-maissa menee kohtuullisesti ? Vain Suomessa on lama.
Sen järjestivät Petteri Lama ja Riikka Lama. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Miksi muissa EU-maissa menee kohtuullisesti ? Vain Suomessa on lama.
Sen järjestivät Petteri Lama ja Riikka Lama.Mistä kuvittelet että muissa EU- maissa menee kohtuullisesti?
Lähes kaikki EU- maat ovat kammottavissa veloissa, on valtioiden omat velat ja EU ottamat ja esim. Kreikalle ja Italiallle takaamat velat ja EU:n valmiit yhteisvelat ja EU järjestelee kaiken aikaa uusia jättiläismäisiä yhteisvelkoja.
Useimpien maiden armeijat supistettiin kylmän sodan päätyttyä lähes olemattomiin ja nyt on havahduttu että meillähän ei useimmisa maissa ole vakavasti otettavaa armeijaa mutta ei ole myöskään rahaa sellaisen pystyttämiseen, ei ole kuin velkarahaa ja lisää velkarahaa.
- AnonyymiUUSI
Valtionvelan määrä ylitti juuri 180,308 miljardia, milloin se velkajarru alkaa purra..?
- AnonyymiUUSI
Joo hehheheee.... Ei sitä nyt oteta käyttöön, kun on persuhallitus. Se saa jatkaa hirvittävää
suomalaisten velkaannuttamista ja rahan lapioimista rikkaille. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Joo hehheheee.... Ei sitä nyt oteta käyttöön, kun on persuhallitus. Se saa jatkaa hirvittävää
suomalaisten velkaannuttamista ja rahan lapioimista rikkaille.Nykyhallitus ei tule lisänneeksi valtionvelkaa 59 prosentilla kuten teki edellinen eduskunta/hallitus (Marinin hallitus).
Kun vaikkapa Valtiovarainministeriön tai Tilastokeskuksen tiedoista katsotaan paljonko oli valtionvelka edellisen eduskunnan aloittaessa ja paljonko se oli edellisen eduskunnan lopettaessa ja lasketaan lisäys prosentteina niin luku on 59 %!
Velkakatto- sana on kaunista sanahelinää, utopistista tulevaisuushöttökuvitelmaa ilman käytännön realismia...
- AnonyymiUUSI
Hankalaa taloudessa on jarru päällä siitä lähtien tämä hallitus aloitti.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/daa2b759-053c-41db-a290-59fe0fcd299c- AnonyymiUUSI
Unohditko että esim. työttömyys alkoi nousta jo edellisen eduskunnan aikana vaikka sitä kyllä pyrittiin estämään siten, että valtio maksoi yritystukia yli 20 velkamiljardilla, se auttoi nimellisesti ja silmänlumeeksi sen vajaat kaksi vuotta mutta ne velat ovat velkaa yhä ja pysyvät ja pitkään pysyvätkin ja kaikkine velanhoitokuluineen ja korkoineen maksavat takautuvasti enemmän kuin mitä sillä äärettömän lyhytjännitteisellä toiminnalla lainkaan mitään pelastettiin. Koska mitään ei pelastettu, vääjäämätöntä talouslamaa työttömineen vain vähän siirrettiin...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2436060Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1265871Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi2314937Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu154293Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa624186Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät684107Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa274102Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali323658Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa572564En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.431836