Käsittämätön onnettomuus (ei varsinainen lento-onnettomuus)

Anonyymi-ap

Linkki uutiseen:

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011595952.html

Tuossa tapauksessa matkustajan kannettava tietokone oli livennyt otteesta ja vahingossa pudonnut lentokoneen ruumaan eli tavarankuljetustilaan.

Miten tuo on yleensä mahdollista?

Normaalisti lentokoneen matkustamosta ei ole aukkoa ruumaan, ei ainakaan niin isoa, että kannettava tietokone olisi mahtunut aukon läpi putoamaan.

Oliko lentokone siis jo lähtöhetkellä viallinen niin, että esim. jokin osa matkustamon lattiasta puuttui, jolloin tuon puutteen takia oli jokin sellainen aukko, jota normaalisti ei ole olemassa ?

Mutta vaikka ei ollut varsinainen lento-onnettomuus, niin kone ohjattiin lähimmälle sopivalle lentokentälle, jotta tietokone saadaan pois ruumasta, näin siksi, että kannettavassa tietokoneessa on usein Li-Ion -akku, ja tuollainen akku ruumassa on paloturvallisuusriski. Matkustamossa, jos kävisi niin ikävästi, että Li-Ion -akku syttyisi tuleen, niin siellä voidaan käsisammuttimella sammuttaa palamaan syttynyt akku.

Mutta ruumassa ei ole ketään sitä mahdollista tulipaloa sammuttamassa, siksi Li-Ion -akkuja ei saa ruumassa kuljettaa lainkaan, ja matkustamossakin on rajoitukset esim. akkujen koolle, ilmeisesti pienempi akku katsotaan vähäisemmäksi riskiksi, kun sen voi pahimman sattuessa käsisammuttimella sammuttaa, mutta iso Li-Ion -akku saattaisi roihuta sellaisella voimalla, ettei sitä saa käsisammuttimella sammutettua.

Pakkaa siis Li-Ion -akut käsimatkatavaroihin, ei ruumaan menevään laukkuun, sekä noudata turvallisuusmääräyksiä, jotka esim. rajaavat kokoa, millaisen akun saa yleensäkään ottaa mukaan lennolle.

1

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        449
        2928
      2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        104
        2152
      3. 170
        1766
      4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        18
        1662
      5. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

        HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
        Maailman menoa
        102
        1627
      6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        459
        1268
      7. Olen varattu

        Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
        Ikävä
        147
        1154
      8. Vastuunkantoa

        Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
        Ähtäri
        52
        1120
      9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

        Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
        Suomussalmi
        44
        992
      10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

        Ketä saamme kiittää tästä?
        Ähtäri
        38
        989
      Aihe