Olen muuttamassa avovaimon kanssa Kreikkaan. Sikäläiset maataloustuet ovat vaatimattomat.
Miten saisin järjestettyä nykyisten maataloustukieni tason kreikkalaiselle maatilalleni?
Miten saisin järjestettyä nykyisten maataloustukieni tason kreikkalaiselle maatilalleni?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Se on helppoa. Siellä ei juurikaan ole tarkastajia. Ilmoita heti että on 120 000 oliivipuita vaikka ei ole yhtään. Näin saat sen saman 1200€ kuin Suomessakin.
Avovaimo voisi ilmoittaa ne kahteen kertaan ni tulot on sitten jo 2400€.
Tarkastajia on, mutta he ovat ostettavissa.
Kreikka on umpikorruptoitunut maa, jossa kaikki toimii joko lahjusten tai tuttavasuhteiden tai näiden yhdistelmän avulla. Ikävä kyllä koskee myös terveydenhoitoa. Jos sinulla ei ole tuttavia joihin vedota ja tarvitset ambulanssia, niin varaudu odottamaan 8-12 tuntia.
Kreikassa ikuinen kesä!
Oltiin joku vuosi sitten lomalla Kreetalla huhtikuun lopussa. Itse oltiin tehty såhköinen tukihakemus ennen lähtöä. Satuttiin sitten pikkukylän kahvilaan EU- tukihaun viimeisenä päivänä. Siinä tien takana oli pikkuinen valkoinen rakennus, luki jotain 'byro agricultura' tmv. Avolavoja ajoi parkkipaikalle, autoista nousi savisia ja pölyisiä miehiä raskaissa työkengissä ja lierihattu päässä, paperinippu kädessä, ja menivåt toimistoon ilmeisesti tukihakemuksia jättämään.
Muistan nähneeni vireon , kun oliivilehdossa maatalous opiskelijat avusti Isäntiä hakemusten täytössä. Olihan täs jokunen aika sitten paikallinen poliitikko ilmottanu kokonaisen lentokentän oliivimetäksi.
EUsta haetaan tuet. Suomi ei ole kiinnostunut koska rahaa on!
Kreikassa kannattaa hakeutua paikallisten demujen kimppaan.