Muuttamassa

Anonyymi-ap

Olen muuttamassa avovaimon kanssa Kreikkaan. Sikäläiset maataloustuet ovat vaatimattomat.
Miten saisin järjestettyä nykyisten maataloustukieni tason kreikkalaiselle maatilalleni?

8

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on helppoa. Siellä ei juurikaan ole tarkastajia. Ilmoita heti että on 120 000 oliivipuita vaikka ei ole yhtään. Näin saat sen saman 1200€ kuin Suomessakin.

      • Anonyymi

        Avovaimo voisi ilmoittaa ne kahteen kertaan ni tulot on sitten jo 2400€.


      • Anonyymi

        Tarkastajia on, mutta he ovat ostettavissa.
        Kreikka on umpikorruptoitunut maa, jossa kaikki toimii joko lahjusten tai tuttavasuhteiden tai näiden yhdistelmän avulla. Ikävä kyllä koskee myös terveydenhoitoa. Jos sinulla ei ole tuttavia joihin vedota ja tarvitset ambulanssia, niin varaudu odottamaan 8-12 tuntia.


    • Anonyymi

      Kreikassa ikuinen kesä!

    • Anonyymi

      Oltiin joku vuosi sitten lomalla Kreetalla huhtikuun lopussa. Itse oltiin tehty såhköinen tukihakemus ennen lähtöä. Satuttiin sitten pikkukylän kahvilaan EU- tukihaun viimeisenä päivänä. Siinä tien takana oli pikkuinen valkoinen rakennus, luki jotain 'byro agricultura' tmv. Avolavoja ajoi parkkipaikalle, autoista nousi savisia ja pölyisiä miehiä raskaissa työkengissä ja lierihattu päässä, paperinippu kädessä, ja menivåt toimistoon ilmeisesti tukihakemuksia jättämään.

      • Anonyymi

        Muistan nähneeni vireon , kun oliivilehdossa maatalous opiskelijat avusti Isäntiä hakemusten täytössä. Olihan täs jokunen aika sitten paikallinen poliitikko ilmottanu kokonaisen lentokentän oliivimetäksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistan nähneeni vireon , kun oliivilehdossa maatalous opiskelijat avusti Isäntiä hakemusten täytössä. Olihan täs jokunen aika sitten paikallinen poliitikko ilmottanu kokonaisen lentokentän oliivimetäksi.

        EUsta haetaan tuet. Suomi ei ole kiinnostunut koska rahaa on!


    • Anonyymi

      Kreikassa kannattaa hakeutua paikallisten demujen kimppaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      88
      6083
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      308
      5397
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      52
      3385
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3095
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2749
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      10
      1720
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1620
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      17
      1608
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      33
      1477
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      183
      1142
    Aihe