Mittelspitz pennut

Anonyymi-ap

Aikeissa ostaa mittelin pentu, mutta haluaisin mielipiteitä, neuvoja yms kyseisen rodun pennuista ja aikuisista koirista.
Minulla on ollut koiria ennenkin, mutta ei mitteleitä.
Mitteliin kallistuin senkin takia, että sen turkki ei vaadi nyppimisiä yms…
Millainen luonne teidän koirilla on ollut ?
Ennen minulla oli terrieri, eli itsepäisyyden kyllä tiedän.
Onko vaikea kouluttaa , motivoida tekemään mitä haluan ?

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kahden mittelin omistajana 10 vuoden kokemuksella. Toinen on vilkas kuin elohopea, toinen paremminkin unto uneksija. Vilkas antaa aina periksi, ei leiki edes vetoleikkikö. uneksi ja on yllättäien dominoiva vilkasta kohti. ja pitää pari leikkituokita päivässä. Kumpikin haukkuu antaumuksella. kaikkea mahdollista.
      Vilkas on armoton remmirähjä, Uneksia osoittaa vain lievää kiinnostusta vastaantulijoihin, olipa kyseellä kövelijä, pyöräilijä tai auto. Toinen koirsakaan ei saa haukkumyrskyä aikaseksi.
      Koulutus onnustuu napeilla., olen kuullut jopa toko-voittajasta. agility on useankin mittelin mieleen. Joku koira on uimari, toinen ei tassujaan kastele. Saattaa olla jonkin verran metsästysviettä, tai sitten ei.

    • Anonyymi

      Liity facebookissa Suomenmittelpitx- ryhmään, saat monipuolista tietoa niin pennuista kuin aikuistakin

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5520
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1522
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      961
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      841
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      832
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      813
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      812
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      807
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      779
    Aihe