Jyväskylä on Rasistinen

Kuinka vaikea on ymmärtää että niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Olen nähnyt ja kuullut kun nuoria ulkomaalaisia opiskelijoita ja pieniä lapsia kutsutaan N sanalla, tietysti kiekku kasvaa tämän myötä.

Antakaa rakkautta ja ymmärrystä.
41520
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Kertoo itse rasisti

Äänestä

Otahan suvakki lääkkeesi, mikä teitä vaivaa ?

Äänestä

Pitäisi aloittaa vähennystoimenpiteet koko Suomessa.

Äänestä
  • Aloitetaan vaikka sinusta

    Äänestä

Pamppua tarvitaan aloittajalle, ennen matuja kaupungissa pamputtivat suomalaisia, nyt se olisi rasismia jos johonkin puuttuisivat

Äänestä

Palautetaan sinne mistä suvut ovat alunperin lähtöisin.

Äänestä
  • Jaa Laukaaseen vai?🤔

    Äänestä

Apina pitää ajaa puuhun jolloin se ei ole maassa haitaksi!

Äänestä
  • Mummos on apina. 🐒

    Äänestä

Ei Jyväskylä ole yhtään rasistisempi, Suomalaiset ovat vain liian hyväuskoisia hyysääjiä.

1Äänestä

Niiloksi sanovat hävitöntä kerrassaan! 😡✊️

Äänestä
  • Minä luin tuon sinun laittamasi artikkelin, niin minä olen vähän hämmentynyt mitä sillä on tekemistä tämän ketjun kanssa. Tässä ketjussa puhutaan rasismista, eikä tuossa artikkelissasi ole mitään keskustelua rasismista, se on vain tarina rikosesta, joka tapahtui. Jos tuon rikoksen tekijä olisi oikeasti sanonut, että hän teki tekonsa rasismin takia, niin sitten se tietenkin liittyisi tähän keskusteluun, mutta näin ei ollut.

    En siis oikein ymmärrä mikä sinun tavoitteesi oli, kun linkkasit tuon artikkelin. Oliko sinun tavoitteesi oikeasti, että kaikki, jotka tuon luki sanoo "Vau, mä luulin, että rasismi on väärin, mutta nyt, kun mä luin tuon artikkelin, jossa tummaihoinen tyyppi teki jotain rikollista, niin mä tajusin, että rasismi on oikeasti oikeutettua!"? Jos oli, niin sinulta kyllä puuttuu pari aivosolua. Minä voisin ihan hyvin laittaa vastauksena artikkelin rikoksesta, jonka teki valkoihoinen tyyppi, niin sinun logiikkasi perusteella se sitten tarkoittaisi sitä, että rasismi valkoihoisia vastaan on oikeutettua.

    Ja minä en edes maininnut sitä, kuinka ketjun luoja puhui rasismista, mitä viattomat lapsetkin joutuvat kokemaan, ja kun sinä linkkasit tuon artikkelin, niin sinä väistöämättä implikoit, että viattomiin lapsiin kohdistuva rasismi on myös oikeutettua, jos joku aikuinen tekee jotain laitonta. Minun ei täytyisi selittää, miksi tällainen ajattelutapa on idioottimaista.

    Äänestä

  • moni puutteessa elävä naisoletettu saattaisi tykätäkin

    Äänestä

Suomessa on aika vaikeaa löytää kaupunki, joka ei ole rasistinen. Se vain on näin, kun suomalaiset on aika vanhanaikaisia ja jäljessä näkemysten ja tieteen asioissa. Jos esimerkkejä haluaa, niin minulle on tullut vastaan suomalaisia, jotka esim. ovat siinä luulossa, että autismi tarkoittaa sitä, että ei pärjää elämässä. Älytttömän moni suomalainen ei myöskään vieläkään tajua biologisen sukupuolen ja sukupuoli-identiteetin eroa, vaikka siihen riittäisi vain yksi googletus asian selventämiseen.

Äänestä

Jos niitä vedettäisiin kuonoon aina nähdessä loppuisi raiskailut ja ryöstelyt.

Äänestä

Thaikut tarjoamassa halpaa vinoviivan, miksei kelpaa näille,kun pitää raiskata?

Äänestä
  • Suomalainen gulli on arvossaan Thaimaassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Suomalainen gulli on arvossaan Thaimaassa.

    pikkupili siinä kertoo itsestään kun puutteessa on

    Äänestä

Heti kun niitä asuntoja annetaan myös muille kuin moniosaaja kunniakansalaisille

Äänestä
  • Katteeks käy vaikka rannilan pellit.

    Äänestä

  • Jääkö joutaa kaatopaikalle!

    Äänestä

  • Kateus on Suvimäelle huomattavaa

    Äänestä

Olen ylpeä rasistisista juuristani ja jatkan sukumme rasistisia aatteita koko elämäni. Kukaan tai mikään ei voi sitä estää

Äänestä

Harmillista, miten moni Suomalainen risteytyy nykyään ja lopputuloksena "mutantteja" . Huomaa hyvin varsinkin paikallisbussilinjalla S5.

Äänestä

Kannattaa sinunkin lisääntyä niin pääset bussilla ilmaiseksi lastenvaunujen kanssa Kelan toimistoon!

Äänestä

Rasismi on yksi isänmaallisuuden kantavia elementtejä.

Äänestä

Taas samat Iranilaiset ukot loisimassa Seppälän Prismassa... oleskeluluvalla oleiltu jo vuosia.

Äänestä
  • kuuluvat nekin nykyisin s-omistajiin kuten sinäkin

    Äänestä

Oleskeluluvalla voi olla Suomessa jopa kymmeniä vuosia. Ei heidän tarvitse edes hakea kansalaisuutta,kun ovat oikeutettuja Kelan tukiin siltikin. Purra pistäpäs vauhtia Kela tukien kansallistamiselle.

Äänestä
  • eivät saa niin pitkäksi aikaa oleskelulupaa ellei heillä ole työpaikkaa, opiskelupaikkaa tai eivät ole sotapakolaisia

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    eivät saa niin pitkäksi aikaa oleskelulupaa ellei heillä ole työpaikkaa, opiskelupaikkaa tai eivät ole sotapakolaisia

    Myöskin mahdollisesti kotimaassaan vainon kohteeksi joutuvalle voidaan myöntää periaatteessa jatkuva oleskelulupa. Milan Jaff kin kertoo joutuvansa mahdollisesti Irakissa vainon kohteeksi, jos hänet palautetaan sinne. Eivät tarvitse mitään työ tai opiskelupaikkaa saadakseen turvapaikan.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    eivät saa niin pitkäksi aikaa oleskelulupaa ellei heillä ole työpaikkaa, opiskelupaikkaa tai eivät ole sotapakolaisia

    No, jos on aikaa maleksia päivät kauppakeskuksissa ei työ tai opiskelupaikkaa vaadita.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    eivät saa niin pitkäksi aikaa oleskelulupaa ellei heillä ole työpaikkaa, opiskelupaikkaa tai eivät ole sotapakolaisia

    Eikö vuosia sotapakolaisena Suomessa oleville voisi jo vaatia jotain työtoimintaa Kelan elätystä vastaan!?

    Äänestä

Ilman muuta kantasuomalaisten vika, ja kotoutumisrahaakin maksetaan ihan liian vähän.

Äänestä

Rasismi on epäkypsää ja takapajuista. Avarra mielesi

Äänestä

Terve rasismi on yksi itsenäisen valtion peruskivistä.

Äänestä

Ihan maahantulijoiden oman käytöksen vika, jos Suomalaisilla herännyt "tietty asenne" heitä kohtaan. Jatkuvasti raiskauksia, rikollisuutta ja kaikkea muuta epämääräistä. Jos Suomalainen käyttäytyisi heidän maassaan vastaavasti olisi hän luultavasti äkkiä päätä lyhyempi...

2Äänestä
  • Joulunavauksissa voisi polttaa koraaneja nuotioissa.

    1Äänestä

Työllisyys palvelut ja kaupunki edistää tasa-arvoa ja tasapuolista käytöstä.
Mm. Rasistiset työntekijät irtisanotaan ja ulkomaalaisia palkataan ennätysmäärä virkoihin.
Hyvä esimerkki on IHJ, jossa suurin osa on ulkomaalaistaustaisia työntekijöitä. Lisäksi työllisyys palvelut palkkaa ensisijaisesti ulkomaalaistaustaisia työsuhteisiin ja näin on linjattu johdossa.
Rasistit ulos, tätä mieltä on mm. Ari, Hanna ja Timo sekä Arja.

Äänestä

Rasisti tuo suvakillekin leivän pöytään! (vanha perussuomalainen sananlasku)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuinka vaikea on ymmärtää että niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Olen nähnyt ja kuullut kun nuoria ulkomaalaisia opiskelijoita ja pieniä lapsia kutsutaan N sanalla, tietysti kiekku kasvaa tämän myötä.

Antakaa rakkautta ja ymmärrystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu