Juutalaisuuden pieni historiikki

Anonyymi-ap

Juutalaiskansan erilaiset vaiheet heidän historiansa kronologisessa aikajanassa:
Aabrahamista se alkoi. Jumala kutsui hänet toteuttamaan suunnitelmansa. Hän siunasi Aabrahamin palvelijakseen ja valitun kansansa kantaisäksi. Liittosuhde alkoi Aabrahamista ja jatkui hänen poikansa Iisakin; sitten Iisakin pojan Jaakobin ja hänen 12. poikansa jälkeläisissä. He olivat ensimmäiset Jumalan valitut israelilaiset. Aabrahamin pojan poika, Jaakob sai Jumalalta nimen Israel, ns. ”Jaakobin painin” yhteydessä: ”Älköön nimesi enää olko Jaakob vaan Israel, sillä sinä olet taistellut Jumalan ja ihmisten kanssa ja olet voittanut.” 1 Moos. 32:29. Jumala siunasi heidät ja heidän jälkeläisensä sekä antoi heille suuren ja ihanan Kaanaan maan. Miten suuri se onkaan: 1 Moos. 15:18-21: Nykyisen Turkin alueelta suora rajaviiva Niilin virtaan, sieltä Eufratvirtaan ja sieltä suoraan takaisin nykyisen Turkin keskivaiheille, Hattusan kaupungin tienoille, joka oli Aabrahamin aikaisen heettiläisten valtakunnan pääkaupunki. Siinä siis Raamatun asettamat rajat Israelille.

Aabrahamille annettu Jumalan siunaus (1 Moos. 12:1-4. 22:15-18) jatkui Iisakissa (1 Moos. 26:4) sitten Jaakobissa. 28:14. Elämänsä lopussa Jaakob siunasi 12 poikaansa toteuttamaan Jumalan suunnitelmaa. 1 Moos. 49. Sieltä lähtien, noin neljän tuhannen vuoden takaa, on Israel ollut Jumalan omaisuuskansa, ”Hänen silmäteränsä”. Sak. 2:12.

Jaakobin aikana Israelin kansa joutui nälänhädän tähden Egyptin orjuuteen noin 400. vuodeksi. Mutta Mooseksen johdolla kansa lähti sieltä takaisin kohti omaa maatansa. ”Herra löysi hänet autiomaasta, autiosta, ulvovasta erämaasta. Herra otti Jaakobin hoiviinsa ja opetti häntä, suojeli häntä kuin silmäteräänsä.” 5 Moos. 32:10. Silloin Joosua jakoi Kaanaan maan kahdelletoista sukukunnalle ”israelilaisten luvun mukaan”. 5 Moos. 32:8. Esikuvallinen voitto saatiin aluksi Jerikon muurien sortumisesta: ”Jokaisen paikan, jota jalkanne tallaa, minä annan teille, niin kuin olen Moosekselle puhunut. Maa autiomaasta ja Libanonista suureen virtaan, Eufratvirtaan sekä koko heettiläisten maa auringonlaskun puolella olevaan Suureenmereen asti, on oleva teidän aluettanne.” Joos. 1:3,4. / Mutta alkuperäiset Israelin rajat on ilmoitettu 1 Moos. 15:18-21.

Viimeisen kerran Jaakobin jälkeläiset olivat noin vuodesta 70 jKr. alkaen vuoteen 1948 diasporassa, hajaannuksessa kaikkien maailman kansojen joukossa ja samalla sivussa Jumalan hyvyydestä. Jumalan siunaava käsi oli sen ajan vedetty pois heidän päältään. ”Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois..” Matt. 21:43; 24:1,2. ja Ilm. 2:9. ja 3:9. Mutta se ei ollut lopullinen tilanne. Eivätkä he olleet Jumalalta unohduksissa, vaan kaikkien Hänen lupaustensa varassa odottamassa uutta siunauksen aikaa. Jumala ei ole koskaan hylännyt kansaansa. Jer. 31.35-37.

Noin 3000 vuotta sitten Israelin suuri kuningas, David, teki Jerusalemista Israelin jakamattoman pääkaupungin. Sitä se on edelleen.

NYT on menossa aikakausi, jolloin Jumala kokoaa KAIKKI maailman juutalaiset Israeliin ( Hes. 37:21,22) ja siunauksensa sisälle. Jumalan hyvä käsi on siis taas heidän päällään. Lopullinen päätepiste on Room. 11:25-27. Silloin ”koko Israel on pelastuva” ja ottava vastaan syntien anteeksiantamuksen Jeesuksessa ja Hänen sijaisuhrinsa armossa. He eivät ota vastaan kirkkouskontoa tms. vaan sen uskon ja opin, jonka Jeesus ja alkuseurakunta antoivat meille kaikille. Efes. 2:11-22. ”Seuratkaa heidän uskoaan!” Hebr. 13:7. 1 Joh. 2:24,25.
Jumalan rakkaus sulkee sisäänsä koko juutalaiskansan sekä samassa joukossa myös meidät pakanuudesta kääntyneet. Efes. 2:11.22.
Ja kun Israel on ottanut vastaan Messiaansa Jeesuksen, toteutuu sana: ”On oleva yksi lauma ja yksi Paimen.” Joh. 10:16. Ja Gal. 3.


ISRAEL ON SIUNAUKSENA

Jumala asetti Israelin siunaukseksi tai kiroukseksi kaikille kansoille: ”Minä siunaan ne, jotka siunaavat sinua, ja kiroan sen, joka kiroaa sinua, ja sinussa tulevat siunatuiksi kaikki maailman sukukunnat.” 1 Moos. 12:3

https://Jeesus-on-Herra.com/

1

225

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Abraham otti orjattaren vastoin Jumalan tahtoa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe