Olen tässä kypsytellyt mielessä omatoimimatkan mahdollisuutta esim. Keniaan. Ajatus syntyi kun minulla oli hetken naapurina Kenialainen nuori nainen. Hän kertoi, että mm. Lontoon kautta pääsee tosi halvalla Keniaan ja takaisin. Siellä olisi kiva käydä kun tuota matkakokemusta on muuten karttunut, mutta Afrikka on vielä "valloittamatta". Mitenköhän se käytännössä pitäisi hoitaa eli mitä pitää ehdottomasti ottaa huomioon kun sinne aikoo omatoimisesti matkustaa? Mitenhän sen safarin laita on? Voikohan senkin järjestää itse palkkaamalla paikan päältä oppaan, vuokraamalla jeepin ja muut pakolliset? Tulee vaan mieleen että voiko niihin paikallisiin firmoihin luottaa jotta ei itse löydä itseään keskeltä savannia ryöstettynä ja muutenkin putsattuna?
Omatoimimatka?
Mahdollistako
1
540
Vastaukset
- Breezyme
Moi,
Keniaan emme ole menossa, mutta Sambia, Tansania ja Zimbabwe aivan omatoimisesti. Hyvin löytyy netistä kaikki varausjutut(safarit, junat, bussit yms.) ja kun lukee esim. Lonely Planetin keskusteluja, niin löytää turvallisimmat/edullisimmat palvelut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1192602Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262524Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.592013Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua331973Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3711481- 601103
- 2591039
- 541037
- 146943
- 45928