Ei kai se tule kenellekään yllätyksenä ?
Velkajarrusta tulee työntekijöille palkkajarru
12
142
Vastaukset
- Anonyymi
Palkansaaja on EK:n on ja sen juoksupojan kuristusotteessa.
- Anonyymi
Ek ja hallitus on kieroja. Niitten ehdotusten takana on aina palkansaajan
päänmenoksi. - Anonyymi
Työeläkeläisillä on jo Lipposen hallituksen ajoista asti ollut velkajarru päällä ns. käänteisen eläkeindeksin muodossa. Se tarkoittaa että työeläkkeiden korotukset ovat vuosia 2023 ka 2024 lukuun ottamatta olleet huomattavsti palkansaajien palkkojen korotuksia pienemmät ja siis ostovoima valunut huonommaksi. "023 ja 2024 olivat poikkeuksia suuren inflaation takia, kiitos koronapandemian...
Velan tekemiselle on jarru päällä luonnostaan kun raja on tullut vastaan joutuu Antti valtaan päästyään etsimään rahoitusta työllisyys/talouskasvusta, leikkaamisen mahdollisuus on tällä hallituskaudella käytetty loppuun.
- Anonyymi
Antista on tullut hetkessä vanha mies, on muuttunut "Paavo Lipposmaiseksi."
Eiköhän äänestäjät tajua. - Anonyymi
Mutta velkakellossa numerot vain vilistävät yhä suurempiin ja suurempiin lukemiin...
- Anonyymi
Meillä aivan eri näkemys.
Lapseni alkoi tekemään IT töitä, ostoskoreja, 14-16 vuotiaana. Töitä oli yllin kyllin, palkan saivat haluamillaan tuotteina, tietokoneina, polkupyörinä, televisiona jne. Joskus rahanakin.
Mutta sitten ehdottivat firman perustamista, jotta voi tehdä verovähennykset.
Perustivat firman ja mukana saivat ihan kaveriksi miehen jolla oli tarjota vaikka minkä laatuista työtä. He kokevit 15-17 vuotiaan vaan palkkaamisen hankalaksi, koska eivät olisi uskaltaneet ottaa kuin yhden vaikkapa 6-8 kk projektin kerrallaan, joka vaatisi lähes 10 työntekijää.
He jatkoivat vain nelistään, omalla porukalla, opiskeluajan ja armeija-ajan.
Kun oli paperit ja armeija, menivät palkkahommiin ja myivät yrityksensä.
Opetus, vaikka on erinomaisen taitava ja oppii kaiken uuden aivan hetkessä, ei silti osaa kaikkia yrityksen toimintaa joten on turvallisinta . Näin varsinkin perheellisellä olla vaan toisten johtamissa yrityksissä. Antin on aika alkaa testaamaan kenestä hallituskumppani, kokoomus on nöyrryttävä perusteellisesti, RKP kelpaa aina. Keskustan Kurvismaisia ei kaivata, vihreät kelpaa, vasemmistokin tietyssä tilanteessa. Persut kelpaa siinä vaiheessa muuttuvat maahanmuutto ystävälliseksi ja puhetapa kauniiksi ilman vihapuheita ja puolue johto vaihdettu ihan uusiksi. Lehdessä luki että puolue on hajoamassa kahtia Jossa Purra ja Halla-ahon äärioikeisto uusnatsit joutuisivat syrjään, tilalle astuisi uusi työtätekevä vasemmistolainen siipi ilman Timo Soinia.
- Anonyymi
Velkajarrun poljenta ja valtion säätötalkoot etenevät
Tiedoksi: Järjestän joulukuussa finanssialan teknologiaa käsittelevän pyöreän pöydän keskustelun Fintech-toimialan tilannekuvan muodostamiseksi ja kasvun tueksi
valtiovarainministeriö sekä työ- ja elinkeinoministeriö, ja alan toimijat
Sakari Puisto
Miten Suomi varmistaa, että kansalliset vastinrahat löytyvät tiukkoina aikoina, jotta EU-rahoitus voidaan hyödyntää?
– EU edellyttää antamalleen tuelle kansallista vastinrahoitusta. Merkityksellisiin hankkeisiin vastinrahoitus on yleensä aina järjestynyt. Se ei kuitenkaan ole itsestään selvää, ja myös valtion säästötalkoot ovat vaikuttaneet asiaan.
https://radiosun.fi/2025/10/28/elinkeinoministeri-sakari-puisto-julkisen-rahoituksen-on-vivutettava-yksityista-rahaa/ Yksi taloustaantuman heikkoja kohtia on olleet vientiämme johtavat ministerit Rydman ja Tavio tupeksija, Puisto ei kerkiä korjata tehtyjä virheitä kun aika on käymässä vähiin.
- Anonyymi
Sakari Puisto sai idean käytyään luennoimassa konferenssissa Saudi Arabiassa fintech-yritysten tukemisesta Suomessa (Trumpin kiinteistöjen ihmepoika Ivanan kanssa tehty oli silmät tapillaan katsomassa)
Speaking at one of the world's most important investment forums in Saudi Arabia.
Including the biggest investors from the Middle East and the United States, including Blackrock's Larry Fink, Goldman's David Solomon, Ray Dalio, etc. Donald Trump Jr. was also on stage recently. https://pbs.twimg.com/media/G4cAYFeXMAAwnJ-.jpg - Anonyymi
Puiston puuromaista puhetapaa on mahdoton kuunnella että asian ydin selviäisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253845Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283560Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42260- 1121684
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181578Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241319Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136937Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99890Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79845- 86761