Miksi scientologiaa vihataan niin paljon?

Anonyymi-ap

Itse olen tehnyt scientologiasta tutkimusta pitkään ja mihin olen päätynyt, kyseessä on aika hyvin toimiva järjestelmä, joka parantaa jokaisen sitä haluavan elämää. Aina esitetään kaikennäköisiä väitteitä tai ”skandaaleja” mutta mihinkään ei ole todisteita esittää. En itse ole scientologi mutta kieltämättä olen aika kiinnostunut siitä. Vaikuttaa, että scientologiaa vihaavat vain vastustavat kaikkea positiivista. Eikös ollut jotain niin, että 2,5 %:lla väestöstä on antisosiaalisia piirteitä, ja heitä usein yhdistää scientologian vihaaminen? Ilmeisesti näkyy täällä näin siten, että suurin osa heistä tulee tänne kirjoittelemaan väärää tietoa ja aiheuttamaan henkistä mielipahaa kaikille muille jotka scientologiasta kenties apua voisivat saada.

15

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin toimiva rahastus järjestelmä se on!

      T. Jo 1980 luvulla Ruotsissa järjestössä ollut.

      • Anonyymi

        Taas niitä väitteitä muttei mitään todisteita… kyllä henkiseen vapauteen kannattaa vaikka rahaakin laittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taas niitä väitteitä muttei mitään todisteita… kyllä henkiseen vapauteen kannattaa vaikka rahaakin laittaa.

        Ilmiselvästi Snake Oil Business!

        Paitsi ymmärtämättömille!


    • Anonyymi

      On se. Erittäin toimiva rahankeruujärjestelmä.

    • Anonyymi00006
    • Anonyymi00007
      • Anonyymi00008

        Hui, onpa riippumaton lähde...


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Hui, onpa riippumaton lähde...

        Anonyymi00008, kun valtamedia antagonisoi scientologiaa psykiatrien sun muiden lausunnoilla ja saa ihmiset luulemaan scientologiasta väärin, voi olla vähän hankalaa uskoa mihinkään muuhun kun on koko elämä syötetty psykiatrien puheita.

        Koska elämme vapaassa maassa, saat kuunnella niin paljon psykiatrien höpötyksiä kuin haluat ja tarkastella scientologian vaihtoehtoa. Sitten kun olet valmis, voit tehdä omat johtopäätöksesi. Jos scientologia on riippuvainen lähde, niin ihan samalla tavalla psykiatria on. Scientologiassa vaan tuppaa saamaan oikeita tuloksia. YouTubessa oli CCHR:n video jossa kyseltiin psykiatreilta, kuinka monta potilasta olivat saaneet parannettua. Kukaan heistä ei ollut saaneet yhtäkään. Mutta päin vastoin maailmassa on satoja tuhansia ja miljoonia scientologeja, jotka ovat saaneet jotain, pientä tai suurta positiivista muutosta elämäänsä. Mitäs sanot siihen?


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Hui, onpa riippumaton lähde...

        Ju, Suomen valtamediat YLE mukaanluettuna ovat niitä super riippumattomia tietolähteitä:):):):):):) , kouluttavat suu vaahdossa Suomen lammaslaumaa ”totuuksille”.


    • Anonyymi00009

      "...joka parantaa jokaisen sitä haluavan elämää."

      Tuo typerä lause jo sinänsä paljastaa, mitä scientologia tekee siihen narahtaneen ajatuskyvylle!

      • Anonyymi00010

        No Anonyymi000009, en tiedä sinusta, mutta montaakin ihmistä kiinnostaa parantaa elämää monellakin osa-alueella. Elämme kuitenkin vapaassa maailmassa, ja täten jokaisen oma vastuu on käydä scientologiakirkossa tai dianetiikkakeskuksessa jos itse haluaa, kukaan ei ole pakottamassa.

        Sanonpahan vain, että monelle on ollut hyödyksi.


    • Anonyymi00012

      He vievät rahat ihmisiltä järjestämällä erilaisia huuhaa-kursseja.
      Esim. auditointi on täyttä huijausta.

      • Anonyymi00013

        Aikamoisia väitteitä, oletko edes kokeillut?
        Auditoinnilla käydään elämänvaiheita läpi ja kun tulee negatiivinen muisto vastaan, niin preclear kertoo auditoijalle siitä mahdollisimman paljon ja niin monta kertaa kunnes E-mittari näyttää, että emotionaalista vastetta (readia) ei enää tule. Muisto on edelleen olemassa, mutta siihen assosioitu negatiivinen mielipaha on poissa. Asiaa voi siis mietiskellä myöhemmin enemmän neutraalisti ilman, että se pyörii päässä. Auditointi on hengellistä neuvontaa ja auditoijalla on auditoijan koodi, ja auditointi on luottamuksellista.

        Kannattaisi edes kokeilla ennen kuin tuomitset.


    • Anonyymi00014

      Taitaa olla tuon 80-luvulla kulta-aikaansa viettäneen huuhaa-uskonnon rahat vähissä, kun pitää yrittää värvätä jäseniä jostain suomi24-palstalta :D

      "Oletko edes kokeillut?"

      • Anonyymi00015

        Millä perusteella? Eikö saa kertoa siitä miten hyödyllistä scientologia on henk. koht kokemuksen perusteella?
        Miksi vihaat uskontoja?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      169
      5788
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4298
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      51
      3695
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      3035
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      79
      2688
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2188
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1438
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      62
      1254
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      411
      1229
    Aihe