Rallicrossissakin kiellettiin nykyaikaisilla moottoreilla varustetut autot ja lajissa palataan polttomoottoriaikakauden verkkaisempiin pörisijöihin. Sähkikset ovat nopeampia ja niillä vietiin kaikki kärkisijat joka kisassa, mutta nyt siis nämä "laittoman" nopeat hypertykit kiellettiin ja ajetaan taas maltillisemmilla autoilla.
Rallicrossin mm-sarjan sähköautot ovat rallihistorian nopeimmat autot. Rally 1 ja B-ryhmä jää kauas taakse. Sähkiksillä ajettiin käytännössä pintakaasulla, koska voimapolkimen survaisu sai renkaiden kulutuspinnan muuttumaan savuksi muutamassa sekunnissa. Niiden ajettavuus oli helppo jatkuvan vedon ja täydellisen säädettävyyden ansiosta. Esim. 360 asteen pyörähdys ei enää tarkoittanut vauhdin pysähtymistä ja auton sammumista. Ajaminen oli paljon tarkempaa ja kisat armottomampia. Kontakteja tuli paljon.
Miksei siis rallinkin pääluokassa voida palata monta askelta taaksepäin ja ajaa hitaammilla autoilla? Kuskihan se on joka lopulta ratkaisee oli alla sitte sähkötykki tai polkuauto.
Miksi hitaampiin Rally 2 -autoihin siirtyminen olisi niin pahasta?
14
210
Vastaukset
- Anonyymi
Siis ei niissä ajettavuus ollut kovin hyvä ,kun oli painoa paljon. Ja kyllä niissä kaasu painettiin pohjaan,ei ne nyt niin tehokkaita ollut. Kyllä iskareilla saatiin voima tiehen.
Kyllä auto hidastuu jos pyöräyttää 360 astetta.
Ja kyllä WRC 2 on tulevaisuus.- Anonyymi
Ja vielä tuohon 360 niin ei ne polttikset sammu jos 360 pyöräyttää
- Anonyymi
WRC 2 olisi hyvä. Sitten siirtyminen sähköautoon 3-4 vuoden päästä
- Anonyymi
Rally2+ olisivat tulevaisuus. Tarpeeksi äönt
- Anonyymi
Siksi koska on jo EM-sarja, ja ei tarvii toista sarjaa samoilla autoilla...sitten jos siirrytään rally2+ autoihin MM-sarjassa, niin se on taas eri asia....
- Anonyymi
Siksi koska on jo EM-sarja, eikä tarvita kahta sarjaa samoilla autoilla....rally2+ onkin sitten eri juttu....
- Anonyymi
Sähkö autot olisi paras vaihtoehto
- Anonyymi
Niitä nyt ei kukaan halua....
- Anonyymi
Niitä nyt ei kukaan halua....
- Anonyymi
Niitä nyt ei kukaan halua....
- Anonyymi
Niitä nyt ei kukaan halua....
- Anonyymi
Niitä nyt ei kukaan halua....
- Anonyymi
wrc 2 mm sarjaan on hyvä. f cupista em sarja ja hamusta sm sarja. pystyis aika moni ajamaan kaikkia kisoja, saatais autoja lisää kisoihin.
- Anonyymi
Rallicross ei ole rallia!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969