Heinolaan haetaan kaupan työntekijöitä.
Tarjolla ei taida olla yhtään paikkaa, josta saisi täydet viikkotunnit, vaan ainoastaan 10-30 viikkotunnin töitä. Koska palkkataso on surkea, joutunee moni työntekijä turvautumaan myös yhteiskunnan tukiin. Nämä vajaatuntiset työpaikat eivät korvaa menetettyjä teollisuuden työpaikkoja.
Ihmettelen, miten huonosti kaupan alan työntekijöiden etuja valvotaan. Mielestäni on törkeää, että vajaat viikkotunnit ovat alalla on enemmän sääntö kuin poikkeus.
Uudet työpaikat ja työtunnit
7
237
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeassa olet. Tosin todellisuus teollisuuden palkoistakin Heinolassa on 15-10€ tunti. Voihan niitä parempipalkkaisia olla pahvitehtaalla mutta ei heitä ole kuin kourallinen. Teollisuuden hyvät palkat duunareilla ovat enää 99% pelkkä myytti.
- Anonyymi
halvalla pitää tehdä onneksi on kuitenkin töitä .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
halvalla pitää tehdä onneksi on kuitenkin töitä .
prisma tulos onko töitä ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
prisma tulos onko töitä ?
Tuntuu olevan, kun toiset niitä kokoajan aiheuttavat
- Anonyymi
🤔🤔🤔
- Anonyymi
Juuri noin rusta hakee Heinolaan varastomiestä ,kun kysyy tuntimäärää ,vastaus on noin kolmekymmentä tuntia viikossa ,siis voi olla vaikka kymmenen tuntia viikossa ,kiitos ei tuonlaisille firmalle.
- AnonyymiUUSI
Ja varastotyöstä tarjotaan alle 13e tunti ,ikälisä +kokemus se on 16-17e tunti ,ei sen alle kannata lähteä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213202Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3222813Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761810Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e551715Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?481591- 1221386
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111342Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171280Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4321274- 1051269