Täällä Suomi 24 sivustoilla on mainoksia ennustajista, jotka ovat varmuudella huijareita. Ilmeisesti he onnistuvat huijaamaan ihmisiä täällä, tai niitä mainoksia ei olisi.
Tarkoitukseni on tällä ravistella ihmisiä, etteivät he hurahda niihin.
Pistän linkin Logicked kanavan videolle, joka on tehnyt noin viisi vuotta sitten videon mainoksesta joka on tälläkin sivustolla. Hänen tyylinsä on tehdä komiikkaa, mutta hän tuo esille miten kyseinen sivusto on huijaus selvästi.
https://www.youtube.com/watch?v=7zkOy73Dx10&list=PLSr63zLFV8-Gdfe0Az5v-L-VAezWrcAU4&index=7
Jo kun menee sivustolle, niin aika itsestään selvyys pitäisi olla, että on tekemisissä botin kanssa. Varsinkin nyt AI aikakautena näistä on tehty myös muka liikkuvia kuvia.
Kyseisellä videolla tuodaan ihan alkuun esille mm se, ettei kyseinen henkilö ole oikea. Kuva on otettu hänestä netistä ja hän kertoo jopa tarkan paikan siitä.
Sitten vakio. Eli ensin yritetään vedota kuinka kaikki on ilmaista, vedotaan tunteisiin ja tämän jälkeen pyydetään maksu. Myös pitää ymmärtää, että kun annat sähköpostiosoitteesi näihin, niin se on teknisesti kaiken maailman huijareilla.
Sivustosta tuodaan esille kuinka siinä vedotaan rahahuoliin, vaikka sinuston omat säännöt kieltävät metsästämästä ihmisiä joilla rahahuolia.
Sivuston dokumenteissa myös sanotaan että kyseessä automatisoitu systeemi, jonka tarkoitus on olla vain viihteenä. Kyseinen meedio ei ole myöskään oikea ihminen kerrotaan siellä. Vaikka itse sivusto ei tuota esitä.
Keksittyjä tarinoita ja tykkäyksiä. Tuossa aikaisemmassa videossa tuodaan esille näitä keksittyjä tarinoita, mutta myöhemmässä videossa kerrotaan päivitettyä tilannetta kuinka jopa kummenet tuhannet botit voivat ns. suositella näitä.
Ja tietysti löytyy niitä, jotka sanovat tuon olevan huijaus ja vievät käyttäjän seuraavalle huijaussivustolle. Näissä on muuten kaikissa sama paikka minne henkilöiden rahat menevät.
Jos edes joku välttyy tälläiseltä huijaukselta, jota Suomi 24 myy, niin tämä teksti on tehnyt tehtävänsä. Enempää en voi tehdä kuin aina varoittaa näistä. Sille en voi mitään jos joku tieten tahtoin antaa rahaa huijareille ja varmistaa niiden huijauksien kiertokulkua.
Ennustajien mainokset
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2353323Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2483093Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2252321Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa351982En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1251665Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina2151416Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm101212Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa901185Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2001100viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu13999