Helia!

Olen ajatellut hakea syksyllä Heliaan. Olisi kaksi eri hakuvaihoehtoa: johdon assistenttityön & kielten ko ja liiketalous..
En vain millään osaa päättää kumpaan hakisin, joten olisi kiva kuulla mielipiteitä näistä linjoista.
Muutenkin olisi kiva kuulla millaista opiskelu Heliassa on.
4683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei!

Valmistuin itse juuri johdon assistenttityön ko:sta. Suosittelen sitä, jos pidät vieraista kielistä ja haluat alalle, josta melko varmasti löydät heti valmistumisen jälkeen töitä. Suurin osa opiskelijoista työskentelee jo opiskeluaikana koulutusta vastaavissa sihteeri/assistenttitöissä.

Helia yleisesti ottaen on arvostettu koulu työnantajien keskuudessa. Assistenttityön koulutusohjelma on ainut laatuaan Suomessa, liiketalouttahan voi opiskella melkein joka amk:ssa. Eli puolueellinen mielipiteeni on, että hae Assiin! ;)

Äänestä

Ja tarjolla on myös englanninkielinen linja multilingual management assistants, jota juuri itse käyn. Oppitunnit on enkuks mikä on erittäin hyödyllistä varsinkin jos haaveilee töistä kansainvälisessä ympäristössä..

Äänestä
  • Kiitos paljon tiedoista, hyvältä vaihtoehdolta ainakin kuulostaa! Mites tuo sukupuolijakauma, onko enemmän naisvaltainen koulutusohjelma tuo johdon assistenttikoulutus? Ja miten on muuten opiskelu maistunut?

    Äänestä

  • miia kirjoitti:

    Kiitos paljon tiedoista, hyvältä vaihtoehdolta ainakin kuulostaa! Mites tuo sukupuolijakauma, onko enemmän naisvaltainen koulutusohjelma tuo johdon assistenttikoulutus? Ja miten on muuten opiskelu maistunut?

    menee aika tasan 100-0, naisten hyväksi. Itse muistan 2 miespuolista assi-opiskelijaa. Assihan muuttaa muistaakseni ensi vuoden vaihteessa kanssa Pasilaan, joten vaikka tunneilla ei miehiä juuri olekaan, niin kyllä niitä sitten muuten koululla näkyy ;) Toivottavasti et nyt kuitenkaan opiskelupaikkaa sen perusteella valitse :) Tsemiä valintoihin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koulutusohjelmat kirjoitti:

Olen ajatellut hakea syksyllä Heliaan. Olisi kaksi eri hakuvaihoehtoa: johdon assistenttityön & kielten ko ja liiketalous..
En vain millään osaa päättää kumpaan hakisin, joten olisi kiva kuulla mielipiteitä näistä linjoista.
Muutenkin olisi kiva kuulla millaista opiskelu Heliassa on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu