Yleinen asumistuki: vuositarkistus
Hyvä asiakas
Lähetämme tämän kirjeen, koska tarvitsemme hakemuksesi asumistuen vuositarkistusta varten. Asumistukesi pitää tarkistaa 01.12.2025 alkaen.
Toimi näin
Toimita yleisen asumistuen hakemus Kelaan viimeistään 31.10.2025.
Tee hakemus jollakin seuraavista tavoista:
Tee hakemus OmaKelassa (www.kela.fi/omakela).
Täytä ja tulosta hakemuslomake Yleinen asumistuki (AT1) ja postita hakemus liitteineen osoitteeseen
Kela, PL 10, 00056 KELA. Saat hakemuslomakkeen osoitteesta www.kela.fi/lomakkeet.
Soita kirjeen alareunassa olevaan numeroon. Tee hakemus suullisesti vain, jos et voi tehdä hakemusta OmaKelassa tai tulostaa hakemuslomaketta.
Jos palautat hakemuksen viimeistään määräpäivänä, jatkamme asumistuen maksamista, kunnes olemme antaneet päätöksen hakemukseesi. Jos emme saa hakemustasi, joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.
Lisätietoja
Lisätietoja asumistuesta on osoitteessa www.kela.fi/asumistuki.
Jos sinulla on kysyttävää, voit soittaa kirjeen alareunassa olevaan numeroon.
Haluatko luopua paperipostista ja nopeuttaa asiointia Kelan kanssa? Anna OmaKelassa lupa siihen, että Kela voi lähettää sinulle verkossa viestejä, kirjeitä ja päätöksiä. Saat ilmoituksen OmaKelaan saapuneesta postista tekstiviestillä tai sähköpostilla.
Ystävällisesti
Kela
Jos palautat hakemuksen viimeistään määräpäivänä, jatkamme asumistuen maksamista, kunnes olemme antaneet päätöksen hakemukseesi. Jos emme saa hakemustasi, JOUDUMME LAKKAUTTAMAAN ASUMISTUEN 01.12.2025 alkaen.
Eikö Asumistuki tehdä vuodeksi kerrallaan? Miten siis joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.?
Asumistuki sekoilua
9
389
Vastaukset
- Anonyymi
No... vuositarkistusta varten olet kirjeen saanut, joten vuodeksi se on sinulle myönnettykin. Mikä tässä siis on ongelma?
- Anonyymi
Joo hitto aivot todellakin pragaa.
Eikö Asumistuki tehdä vuodeksi kerrallaan? Miten siis joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.?
- Luin tämän siis vahingossa::
01.01.2025 alkaen ja ihmettelin miten voidaan jo lakkauttaa olemassa oleva myönnetty asumistuki.
Aivot jotenkin jumissa, kun alkuvuodesta saanut toimeentulotukea, jonka jälkeen työmarkkinatukea ja sen jälkeen kassasta päivärahaa. Nyt sitten tuon Asumistuen tarkastuksen jälkeen Kela on katsonut, että tulot nousseet 404e 1.8 alkaen. Koska saanut sen kassan päivärahan ja Kelassa eilen käydessä virkailija ihmetteli miten se asumistuki on tippunut noin paljon. Eli ensi kuussa asumistukea tulisi jotain 74,xx e/kk , kun aikaisemmin ollut 220,85. Ja kela ilmeisesti haluaa takaisinperittäviä 585e. Tuntuu kohta, että pitää vetää ittensä kiikkuun. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo hitto aivot todellakin pragaa.
Eikö Asumistuki tehdä vuodeksi kerrallaan? Miten siis joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.?
- Luin tämän siis vahingossa::
01.01.2025 alkaen ja ihmettelin miten voidaan jo lakkauttaa olemassa oleva myönnetty asumistuki.
Aivot jotenkin jumissa, kun alkuvuodesta saanut toimeentulotukea, jonka jälkeen työmarkkinatukea ja sen jälkeen kassasta päivärahaa. Nyt sitten tuon Asumistuen tarkastuksen jälkeen Kela on katsonut, että tulot nousseet 404e 1.8 alkaen. Koska saanut sen kassan päivärahan ja Kelassa eilen käydessä virkailija ihmetteli miten se asumistuki on tippunut noin paljon. Eli ensi kuussa asumistukea tulisi jotain 74,xx e/kk , kun aikaisemmin ollut 220,85. Ja kela ilmeisesti haluaa takaisinperittäviä 585e. Tuntuu kohta, että pitää vetää ittensä kiikkuun."Tuntuu kohta, että pitää vetää ittensä kiikkuun."
Ei tuokaan kannata, kiikkuun vetämisestä tulee vain turhaa kiikku-virkamiesten tarpeetonta palvelua ja joudut ties minkälaiseen pyörittelyyn.
Tämä lisäksi Orpon hallitus on jo säätämässä lakia kiikkuverosta, joka maksatetaan kiikkuun vetäjän sukulaisilta, tuttavilta ja perillisiltä vähintäänkin 1000 kertaisella määrällä omakustannushintaan nähden.
Kannattaa mieluummin selättää systeemi ihan niillä samoilla säännöillä ja sanavalinnoilla kuin systeemikin yrittää tuhota sinun elämäsi. Se vaatii hiukan tekstien lukemista ko. aihepiireihin liittyen, ja tämäkin palsta on yksi sellainen arvokas tietolähde, jossa ainakin ajoittain saadaan sensuurin ohitse oikeata tietoa sosiaaliturvan varaan joutuneiden lainvastaisesta kohtelusta.
- Anonyymi
Miten toimit jatkossa
Ilmoita seuraavista muutoksista Kelaan:
muutto
tulot suurenevat vähintään 400 e/kk
omaisuuden määrä lisääntyy
asumismenot pienenevät vähintään 50 e/kk
avio- tai avoliitto alkaa tai päättyy
asukkaiden lukumäärä muuttuu
alivuokralainen muuttaa asuntoon tai asunnosta pois
samassa asunnossa asuvan henkilön oikeus asumislisään alkaa tai päättyy
ulkomaille muutto tai ulkomailla oleskelu
Voit hakea asumistukesi tarkistamista myös, jos tulot pienenevät vähintään 200 e/kk, asumismenot suurenevat vähintään 50 e/kk tai omaisuuden määrä vähenee.
Ilmoita edellä mainituista muutoksista ajoissa, jotta tuki maksetaan oikean suuruisena. Jos esimerkiksi keskiarvotulossa huomioidut tulot eivät toteutuneet, on asumistukeen mahdollista hakea välitarkistusta.
Ilmoita kaikista muutoksista hakemuksella. Jos muutoksia ei ole ollut, Kela tarkistaa tuen viimeistään vuoden kuluttua. Vuositarkistuksesi ajankohta on x.x.20xx. Saat asiasta kirjeen kaksi kuukautta aikaisemmin. Joo eli ilmeisesti olisi kannattanut Tarkastaa tuki aina, kun tulot tippuu 200e/kk, sekä jättää 1 pv hakematta kassasta ansiosidonnaista, jotta jää alle 400e - Anonyymi
Pieniä ovat silakat joulukaloiksi.
- Anonyymi
tulee mieleen tuntematon sotilas ja siinä kysytään saisiko muutaman silakan. Slurps. Taitaa tänä jouluna nähdä vaan unta niistä.
- Anonyymi
"Eikö Asumistuki tehdä vuodeksi kerrallaan? Miten siis joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.?"
Kelan papereissa ei puhuta kalenterivuodesta, vaan vuoden pituisesta ajanjaksosta, joka ilmeisesti aloittajan tapauksessa on alkanut joulukuun alusta. - Anonyymi
Aina voi hakea töittömyys kyvyke eläkkeelle niin rahnoo tulee tappelematta virastojen kanssa samoina päivinä, samat summat.
Suuri helpotus! - Anonyymi
Tarkoittaa justiin sitä miten tuossa lukee.
Sinulle on annettu tietty päivämäärä jolloin ainakin hakemus pitää olla sisällä.
Virkailija tsekkaa hakemuksen kunhan kerkiää.
Liitteitä voidaan toimittaa myöhemminkin.
Ilmoitus puutteellisista liitteistä toimitetaan sinulle jotakin kautta.
Tuo vähän sekava lauseke tuosta käsittelystä tarkoittaa suomeksi jottaa asumistuen maksamista vanhoin perustein maksetaan siihen saakka kunnes uusi on käsitelty ja hyväksytty.
Ainakin tuolla eläkeläisten vastaavassa on hurjat ruuhkat ja käsittely jopa 2kk.
Tällöin mahdollinen liian suurena maksettu 1-2 kk erotus joko peritään oikaistussa
versiossa tai sitten ei.
Omalla kohdalla Orpon nyysimä alennus johti 30 euron liikamaksuun venyttyneen käsittelyn jälkeen.
Armahdettiin kuitenkin takaisinperintä monien sattumusten ilman asiakkaan syytä ja maksu jatkuu nyt Orpon alennetulla tuella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213223Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3492896Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761820Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?581624- 1221416
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121413Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4401303Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171300- 1081294