Asumistuki sekoilua

Anonyymi-ap

Yleinen asumistuki: vuositarkistus

Hyvä asiakas

Lähetämme tämän kirjeen, koska tarvitsemme hakemuksesi asumistuen vuositarkistusta varten. Asumistukesi pitää tarkistaa 01.12.2025 alkaen.
Toimi näin

Toimita yleisen asumistuen hakemus Kelaan viimeistään 31.10.2025.

Tee hakemus jollakin seuraavista tavoista:

Tee hakemus OmaKelassa (www.kela.fi/omakela).

Täytä ja tulosta hakemuslomake Yleinen asumistuki (AT1) ja postita hakemus liitteineen osoitteeseen
Kela, PL 10, 00056 KELA. Saat hakemuslomakkeen osoitteesta www.kela.fi/lomakkeet.

Soita kirjeen alareunassa olevaan numeroon. Tee hakemus suullisesti vain, jos et voi tehdä hakemusta OmaKelassa tai tulostaa hakemuslomaketta.

Jos palautat hakemuksen viimeistään määräpäivänä, jatkamme asumistuen maksamista, kunnes olemme antaneet päätöksen hakemukseesi. Jos emme saa hakemustasi, joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.
Lisätietoja

Lisätietoja asumistuesta on osoitteessa www.kela.fi/asumistuki.

Jos sinulla on kysyttävää, voit soittaa kirjeen alareunassa olevaan numeroon.

Haluatko luopua paperipostista ja nopeuttaa asiointia Kelan kanssa? Anna OmaKelassa lupa siihen, että Kela voi lähettää sinulle verkossa viestejä, kirjeitä ja päätöksiä. Saat ilmoituksen OmaKelaan saapuneesta postista tekstiviestillä tai sähköpostilla.

Ystävällisesti

Kela

Jos palautat hakemuksen viimeistään määräpäivänä, jatkamme asumistuen maksamista, kunnes olemme antaneet päätöksen hakemukseesi. Jos emme saa hakemustasi, JOUDUMME LAKKAUTTAMAAN ASUMISTUEN 01.12.2025 alkaen.

Eikö Asumistuki tehdä vuodeksi kerrallaan? Miten siis joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.?

10

544

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No... vuositarkistusta varten olet kirjeen saanut, joten vuodeksi se on sinulle myönnettykin. Mikä tässä siis on ongelma?

      • Anonyymi

        Joo hitto aivot todellakin pragaa.

        Eikö Asumistuki tehdä vuodeksi kerrallaan? Miten siis joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.?

        - Luin tämän siis vahingossa::
        01.01.2025 alkaen ja ihmettelin miten voidaan jo lakkauttaa olemassa oleva myönnetty asumistuki.

        Aivot jotenkin jumissa, kun alkuvuodesta saanut toimeentulotukea, jonka jälkeen työmarkkinatukea ja sen jälkeen kassasta päivärahaa. Nyt sitten tuon Asumistuen tarkastuksen jälkeen Kela on katsonut, että tulot nousseet 404e 1.8 alkaen. Koska saanut sen kassan päivärahan ja Kelassa eilen käydessä virkailija ihmetteli miten se asumistuki on tippunut noin paljon. Eli ensi kuussa asumistukea tulisi jotain 74,xx e/kk , kun aikaisemmin ollut 220,85. Ja kela ilmeisesti haluaa takaisinperittäviä 585e. Tuntuu kohta, että pitää vetää ittensä kiikkuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo hitto aivot todellakin pragaa.

        Eikö Asumistuki tehdä vuodeksi kerrallaan? Miten siis joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.?

        - Luin tämän siis vahingossa::
        01.01.2025 alkaen ja ihmettelin miten voidaan jo lakkauttaa olemassa oleva myönnetty asumistuki.

        Aivot jotenkin jumissa, kun alkuvuodesta saanut toimeentulotukea, jonka jälkeen työmarkkinatukea ja sen jälkeen kassasta päivärahaa. Nyt sitten tuon Asumistuen tarkastuksen jälkeen Kela on katsonut, että tulot nousseet 404e 1.8 alkaen. Koska saanut sen kassan päivärahan ja Kelassa eilen käydessä virkailija ihmetteli miten se asumistuki on tippunut noin paljon. Eli ensi kuussa asumistukea tulisi jotain 74,xx e/kk , kun aikaisemmin ollut 220,85. Ja kela ilmeisesti haluaa takaisinperittäviä 585e. Tuntuu kohta, että pitää vetää ittensä kiikkuun.

        "Tuntuu kohta, että pitää vetää ittensä kiikkuun."


        Ei tuokaan kannata, kiikkuun vetämisestä tulee vain turhaa kiikku-virkamiesten tarpeetonta palvelua ja joudut ties minkälaiseen pyörittelyyn.

        Tämä lisäksi Orpon hallitus on jo säätämässä lakia kiikkuverosta, joka maksatetaan kiikkuun vetäjän sukulaisilta, tuttavilta ja perillisiltä vähintäänkin 1000 kertaisella määrällä omakustannushintaan nähden.


        Kannattaa mieluummin selättää systeemi ihan niillä samoilla säännöillä ja sanavalinnoilla kuin systeemikin yrittää tuhota sinun elämäsi. Se vaatii hiukan tekstien lukemista ko. aihepiireihin liittyen, ja tämäkin palsta on yksi sellainen arvokas tietolähde, jossa ainakin ajoittain saadaan sensuurin ohitse oikeata tietoa sosiaaliturvan varaan joutuneiden lainvastaisesta kohtelusta.


    • Anonyymi

      Miten toimit jatkossa

      Ilmoita seuraavista muutoksista Kelaan:

      muutto
      tulot suurenevat vähintään 400 e/kk
      omaisuuden määrä lisääntyy
      asumismenot pienenevät vähintään 50 e/kk
      avio- tai avoliitto alkaa tai päättyy
      asukkaiden lukumäärä muuttuu
      alivuokralainen muuttaa asuntoon tai asunnosta pois
      samassa asunnossa asuvan henkilön oikeus asumislisään alkaa tai päättyy
      ulkomaille muutto tai ulkomailla oleskelu

      Voit hakea asumistukesi tarkistamista myös, jos tulot pienenevät vähintään 200 e/kk, asumismenot suurenevat vähintään 50 e/kk tai omaisuuden määrä vähenee.

      Ilmoita edellä mainituista muutoksista ajoissa, jotta tuki maksetaan oikean suuruisena. Jos esimerkiksi keskiarvotulossa huomioidut tulot eivät toteutuneet, on asumistukeen mahdollista hakea välitarkistusta.

      Ilmoita kaikista muutoksista hakemuksella. Jos muutoksia ei ole ollut, Kela tarkistaa tuen viimeistään vuoden kuluttua. Vuositarkistuksesi ajankohta on x.x.20xx. Saat asiasta kirjeen kaksi kuukautta aikaisemmin. Joo eli ilmeisesti olisi kannattanut Tarkastaa tuki aina, kun tulot tippuu 200e/kk, sekä jättää 1 pv hakematta kassasta ansiosidonnaista, jotta jää alle 400e

    • Anonyymi

      Pieniä ovat silakat joulukaloiksi.

      • Anonyymi

        tulee mieleen tuntematon sotilas ja siinä kysytään saisiko muutaman silakan. Slurps. Taitaa tänä jouluna nähdä vaan unta niistä.


    • Anonyymi

      "Eikö Asumistuki tehdä vuodeksi kerrallaan? Miten siis joudumme lakkauttamaan asumistuen 01.12.2025 alkaen.?"


      Kelan papereissa ei puhuta kalenterivuodesta, vaan vuoden pituisesta ajanjaksosta, joka ilmeisesti aloittajan tapauksessa on alkanut joulukuun alusta.

    • Anonyymi

      Aina voi hakea töittömyys kyvyke eläkkeelle niin rahnoo tulee tappelematta virastojen kanssa samoina päivinä, samat summat.
      Suuri helpotus!

    • Anonyymi

      Tarkoittaa justiin sitä miten tuossa lukee.
      Sinulle on annettu tietty päivämäärä jolloin ainakin hakemus pitää olla sisällä.
      Virkailija tsekkaa hakemuksen kunhan kerkiää.
      Liitteitä voidaan toimittaa myöhemminkin.
      Ilmoitus puutteellisista liitteistä toimitetaan sinulle jotakin kautta.
      Tuo vähän sekava lauseke tuosta käsittelystä tarkoittaa suomeksi jottaa asumistuen maksamista vanhoin perustein maksetaan siihen saakka kunnes uusi on käsitelty ja hyväksytty.
      Ainakin tuolla eläkeläisten vastaavassa on hurjat ruuhkat ja käsittely jopa 2kk.
      Tällöin mahdollinen liian suurena maksettu 1-2 kk erotus joko peritään oikaistussa
      versiossa tai sitten ei.
      Omalla kohdalla Orpon nyysimä alennus johti 30 euron liikamaksuun venyttyneen käsittelyn jälkeen.
      Armahdettiin kuitenkin takaisinperintä monien sattumusten ilman asiakkaan syytä ja maksu jatkuu nyt Orpon alennetulla tuella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1652
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      859
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      88
      574
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe