masentavaa

Kyllä on masentavaa aloittaa kohta toinen välivuosi. =( Tekis mieli vaan itkeä. Töiden saaminenkin on ollut niin pirun vaikeeta. Että elämä on rankkaa.
61094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tota, mulla alkaa nytten neljäs välivuosi, jos yhtään lohduttaa. kyllä jonkin verran *ituuuttaa, mutta sitä se elämä on. eikä ne välivuodet ihan hukkaan mee, kasvattaa sua henkisesti. mee vaikka avoimeen yliopistoon tai amkn suorittamaan kursseja, jos tahdot opiskella.

Äänestä
  • Eli monta kertaahan paikkoja jää pienemmillä paikoilla käyttämättä ja siitähän tulee se lappukin kaikille jotka eivät päässeet...eli siitä vaan matkalaukku kainaloon ja toiselle puolelle suomen maata. :)

    Äänestä

Sellaista se elämä on. Itselläni on nyt takana kaksi välivuotta, enkä tiedä tuleeko tässä nyt kolmas välivuosi taas.. Odottelen vielä tuloksia.

Olen tosiaankin kasvanut henkisesti näinä vuosina ja oppinut paljon. Elämässä ei ole mikään itsestäänselvää. Toisaalta, kaikki ei ole niin haudanvakavaa.

Töitä kyllä löytyy, jos ei ole vaativainen työn suhteen. (Eli suomeksi sanottuna: paskahommatkin kelpaa, ainakin aluksi.)

Ahkeruus kyllä palkitaan, ennemmin tai myöhemmin.

Äänestä

Mullakin takana pari välivuotta, mutta se ihan oikeasti kasvattaa. Ehkä enemmän kuin koulu, jos pitää silmät ja mielen auki.

Äänestä
  • Omista opiskeluvuosistani on jo pitkä aika. Kaksi välivuotta kului silloin aikoinaan, toinen Ruotsissa töissä ja toinen kansankorkeakoulussa. Opin kieltä, sain ystäviä, tienasin ja sain suoritettua yhden appron, joka on auttanut monessa mutkassa ainakin vähän. Häntä pystyyn vain! Ei elämässä suorin tie ole aina paras. Uskon, että kaikella on tarkoituksensa ja jonkin ajan kuluttua sinä huomaat miksi tarvitsit juuri tämän tien ja nämä vuodet tullaksesi siksi, miksi sinut on tarkoitettukin. Tsemppiä ja voimia!

    Äänestä

oletko ihan varma että se on juuri sitä mitä haluat tehdä? Kannattaa miettiä sitä välivuonna. Ei kannata tähtiäkään kurkoitella jos tuntuu ettei tulosta tule, siis ei saa opiskelupaikkaa. Näin saattaa olla jos taidealoille haluaa. Itse pyrin kaksi kertaa ja toisella pääsin. Ajattelin, että jos en kolmannellakaan kerralla pääse niin vaihdan unelmat.
Sulle on kirjoitettu elemänsuunnitelma ja huomaat sitten myöhemmin mikä tarkoitus tällä kaikella on. Ei se nyt lohduta kyllä yhtään, tiedän. Mutta elämää tää vain on. Kaikki onnistuu jos jaksaa itse uskoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


surullinenn kirjoitti:

Kyllä on masentavaa aloittaa kohta toinen välivuosi. =( Tekis mieli vaan itkeä. Töiden saaminenkin on ollut niin pirun vaikeeta. Että elämä on rankkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu