mieheni sai kutsun kaverinsa häihin ja pääsen sinne hänen seuralaisena.kutsussa pyydetään lahjana rahaa mutta ei oo pankkitiliä jonne sen voisi laittaa!!paljonko meidän kannattaisi antaa rahaa??eli paljonko yleensä sitä annetaan??niinku meiltä molemmilta yhteensä??ja jätetäänkö se kuori missä on rahat vaan siihen lahjapöydälle??en oo ikinä häissä ollut että jännittää mua varmaa yhtä paljo ku morsiusparia :)
häät tiedossa
8
1403
Vastaukset
- molla
jos me laitetaanki setelit taulukehyksiin??olisko hyvä??ja sit et avaako hääpari ne lahjat sillon siellä juhlissa??et kaikki näkee mitä kukakin anto vai viekö kotio avattavaksi??
- henna
kyllä hääpäri vie yleensä kotiin avattavaksi ei ne siinä yleisönedessä mitään rupee avaa!!! en oo ainakaan itse kokaan semmosta havainnut ja monet häät oon jo kolunnu läpi;) toi oli musta oikein hyvä idea laittaa rahat VAIKKA VALOLUVAKEHYKSEEN..ja sen kehyksen ja rahojen väliin vois vaikka laittaa jonkun kivan pienen maisema julisteen tai eläin mistä nyt hääpäri ikinä tykkääkin:)
- eksä
henna kirjoitti:
kyllä hääpäri vie yleensä kotiin avattavaksi ei ne siinä yleisönedessä mitään rupee avaa!!! en oo ainakaan itse kokaan semmosta havainnut ja monet häät oon jo kolunnu läpi;) toi oli musta oikein hyvä idea laittaa rahat VAIKKA VALOLUVAKEHYKSEEN..ja sen kehyksen ja rahojen väliin vois vaikka laittaa jonkun kivan pienen maisema julisteen tai eläin mistä nyt hääpäri ikinä tykkääkin:)
lahjat avataan illan kuluessa ja juhlapaikan ovella kuuluu seistä vieraiden vastaanottajan, jonka kokoaa myös kuoret, raha- ja lahjakorttikuoret.
- KK_
Kysy mieluummin hääparilta mille tilille rahat voi laittaa. Summa riippuu siitä minkä verran olette valmiit laittamaan lahjaan yleensäkin.
- veitikka
huomannut lahjojen pakkailussa eroja. Nimittäin Pohjois-Suomessa lahjat pakataan yleensä sellofaniin, eli valmiiksi esille, kun taas Etelä-Suomessa "oikeisiin paketteihin", eli ei läpinäkyvästi.
Tämä oli minun havaintoni, useita häitä kiertäneenä. Ei siis mikään ehdoton ja "AINA on näin". Tämä loppuhuomautus vain tähdentämään niille pilkunviilaajille, jotka olisivat kuitenkin tarttuneet, eipähän pohjosessa, eipähän etelässä, molemmissa paikoissapa blaablaablaa... - Sara
Tottakai kaikki lahjat avataan ja jätetään koko juhlakansan ihailtavaksi. Tosin sen tekee joku hääparin avustajista. Joku heistä on sitten valtuutettu keräämään "arvopaperit" talteen. Eikä summa ole tärkeä; kukin antaa kykynsä mukaan. Jos kaipaa lahjaan enemmän luovuutta, sitä voi harjoituttaa vaikka kortissa.
Älä suotta jännitä - keskity vaan nauttimaan ihanasta kesäillasta :) Häät on kuitenkin aika harvoin. Ja saat oivan tilaisuuden tallettaa mieleesi sinua eniten miellyttävät ideat.
Hauskaa juhlaa! - rahapuuhun
Heipsistä! Osta rahapuu-kukka, kieritä setelit rullalle ja langalla kiinni. Mun mielestäni kiva idea; koristella kukka kuin joulukuusen! =) Ja setelit voi olla erikokoisia. Yleensä rahaa annetaan n. 20 €/hlö
- samaa joskus
Rahan pyytäminen sinänsä on ok. Jos ei tarvitse mitään tavaraa jne. Mutta toisaalta se aiheuttaa vieraille päänvaivaa kun niin moni tuntuu miettivän, että paljonko sitä pitäisi sinne laittaa. Kun lahjalistasta ostaa jonkin ei niin mieti onko tämä tarpeeksi arvokas. Koska hääpari on sen sinne listaan itse laittanut ja sitä toivonut.
Kuinka läheinen kaveri on kyseessä? Onko ystävä? Kais itä voisi miettiä, että minkähintaisen lahjan ostaisi? Mä laittasin jos yksin laittasin 40-60 euroa. Jos ei ole kovin läheinen niin 30 voisin laittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204814
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni861742Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2881592Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741554Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561428Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351177Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121170Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041109Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi661058- 931054