jos linux mandriva tunnistaa laitteen niin eikö sen pitäisi myös silloin toimia? mietein vaan kun linux kyllä tunnistaa mut laitteen sivuilla sanotaan et vain windowsit on tuettuja käyttöjärjestelmiä.
tyhmä kysymys
tollo
9744
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oma verkkokorttini ei ollut ainakaan mandrivan hardware listin mukaan tuettu mandrivassa.
SAin verkkokorttini toimimaan heittämällä 2.4 kernelillä, mutta 2.6 kernelillä sitä ei saanut gurutkaan ulkomaalaisilla forumeilla toimimaan.
toimii mulla aina siihen asti et kone alkaa käynnistyksen yhteydessä jankkaan et ei saada ip-osoitetta eth1:llä. valo sammuu kun alkaa kutsuun tuota eth1:stä.
Ei oo varmaankaan asetettu nettiä toimimaan?
"jos linux mandriva tunnistaa laitteen niin eikö sen pitäisi myös silloin toimia?"
Ei asia ole noin yksinkertainen. Laite tarvitsee ajurit toimiakseen. Vaikka ajurit olisivatkin tarjolla, pitää ne ladata muistiin. Tämä tapahtuu modprobe komennolla.
Nuo ajurit ladataan automaattisesti käynnistyksen yhteydessä /etc/modprobe.conf tiedostosta.
/sbin/lsmod kertoo, mitä moduleja järjestelmässäsi on asentunut. Siellä pitäisi olla viite verkkokortistasi (homepna-laitteesta).
"linux kyllä tunnistaa mut laitteen sivuilla sanotaan et vain windowsit on tuettuja käyttöjärjestelmiä."
Tällä laitevalmistaja pesee kätensä laitteen toimimisesta muissa kuin Windows-järjestelmissä, joihin valmistaja on tehnyt ajurit, joita laitevalmistaja myös tukee.
On mahdollista, että laitteeseesi löytyy Linux-ajurit, jotka toimivat - tai sitten ei.
Vielä on pieni mahdollisuus, että nuo Windows-ajurit saadaan toimimaan myös Linuxissa. Mutta nuo ovat asioita, jotka ovat täysin laitekohtaisia.
kyllä tuo mielestäni asentui kun linuxin asensin. koneen oma verkkokortti vain häiriköi sen toimintaa niin ettei se pääse nettiin :(
laitteet antavat itsestään numeroilla tietoa valmistajasta sekä laitteen tyypistä. Eriasia on löytyykö laitteelle ajuria.
Tässä tapauksessa laitevalmistaja tukee vain Windowsia. OS-yhteisö voi olla itse tehnyt laitteelle ajurin ei valmistaja täten ole mitenkään sitoutunut Linuxin tukemiseen.
apua osaisi kohdentaa oikein jos edes kertoisit mikähän laite on kyseessä?
Eipä tuo avunpyyntöviestiltä kuullostanut. Mutta tuo monet aloittelijat kyllä helpolla sekottaa. Voi olla vähän sekavaa, että laitehallinta kertoo laitteen nimen ja mallin, mutta toimivia ajureita ei silti ole.
AMD PCnet-home based adapter (advanced micro device)