Apua, Onko järkeä kirjoittaa MAA?

Anonyymi-ap

Alkuperäisen suunnitelman mukaan olisin nyt syksyllä kirjoittanut lyhyen matikan ja keväällä heti pitkän. Lyhyt matikka meni paremmin kuin osasin odottaa (E tuli) ja mietin kannattaako pitkää kirjoittaa enää ollenkaan.

Haluaisin päästä yliopistoon lukemaan historiaa, eli 2026 keväällä ero pitkän ja lyhyen matikan pisteissä pienenee. Taustalla ajatus, että jos en kirjoittaisi pitkää matikkaa voisi olla enemmän aikaa panostaa äikkään, uskontoon ja enkun korottamiseen.

En tiedä kuinka relevanttia tämä on, mutta muuten EEEM paperit tulossa. Matikassa olen ollut aikaisemmin ihan semi hyvä (kursseista 7-10), mutta abivuonna kursseista pelkkää 6 tai max 7 tulossa, eli se vaatisi aika paljon duunia jos C-M haluaa.
Toisaalta enemmän kirjoitettuja aineita voisi olla hyvä, mitä te tekisitte?

7

430

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottakai on! Lyhyt matikka on edes hädintuskin matematiikkaa

      • Anonyymi

        Aina näitä itsekehuskelijoita ja toisten alentajia riittää. Miksi sinulla on noin huono itsetunto?


    • Anonyymi

      Älä tuhlaa enempää aikaa matikkaan. Panosta äidinkieleen! Sitä tarvitaan ja siitä tulee pisteitä. Historian opinnoissa ei tarvita pitkää matikkaa eikä elämässä muutenkaan.

      Itse en kirjoittanut matikkaa ollenkaan ja silti pääsin heti yliopistoon.

    • Anonyymi

      itsekään en suosi kirjoitusasua "Maa" . Sellainen on kovin vulgääriä. Kirjoitan Tellus tai vaihtoehtoisesti Terra. Riippuen asiasisällöstä

    • Anonyymi

      Miksi haluat yliopistoon lukemaan historiaa?

      Et tule koskaan saamaan töitä tuolla alalla. Yliopisto ei muutenkaan ole mikään tae mistään, kun kaikki on jotain kandeja ja maistereita.

      • Anonyymi

        ei varmaankaan, mutta historian hyvällä tuntemisella löytää työtä kaupalliselta alalta.
        Etenkin talousmaantiede yhdistettynä historiantuntemukseen on valuuttaa jos bisneksenteko kiinnostaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe