mopo ei käy täysikaasulla vaan booa ja nykii

Anonyymi-ap

omistan siis yamaha dt:en missä 17.5mm dellorto ja vakioputki mistä kurit pois ja cdi on rajottamaton muuten vakio ja mopo booa kun annan yli 3/4 kaasua olen vaihtanu pääsuutinta 95-110 välillä nostanu ja laskenu neulaa imukaula on hyvässä kunnossa ilmanputsaria vaihtanu ja ottanu pois säätäny muutenkin kaasaria vähä joka suuntaan luisti ja neula liikku hyvin itellä on pieni veikkaus että oisi magneton puolen kampikammion stefa huono ja vuotaisi sieltä ilmaa mutta jos jollaan muulla on ollu samanlaisia ongelmia voi antaa vinkkiä

4

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja siis kaasari on putsattu ja tulppa myös vaihdettu uuteen

    • Anonyymi

      Boaaminen viittaa liian laihaan seokseen. Liian laiha seos ei syty sylinterissä.

      Kun väännän ison kaasuttimen täysille, ilmavirtaus ei ole riittävän suuri tukkoisessa/liian vakiossa koneessa mikä tarkoittaa että kaasuttimen kurkun paine ei putoa riittävän pieneksi mikä tarkoittaa ettei suuttimesta tule tarpeeksi polttoainetta.

      Täydellä kaasulla koneeseen pääsee niin paljon ilman ja bensiinin seosta, että sylinterissä puristuspaine kasvaa isoksi ja se nostaa tulpan läpilyöntijännitteen niin korkeaksi, että sytysjännite lyö jostain muualta läpi. Tämä on aika epätodennäköistä.

    • Anonyymi

      Jos se pyythoneeaa niin sitte kunnossa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3665
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      30
      2027
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      87
      1523
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      99
      1319
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      98
      1063
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      749
    Aihe