mopo ei käy täysikaasulla vaan booa ja nykii

Anonyymi-ap

omistan siis yamaha dt:en missä 17.5mm dellorto ja vakioputki mistä kurit pois ja cdi on rajottamaton muuten vakio ja mopo booa kun annan yli 3/4 kaasua olen vaihtanu pääsuutinta 95-110 välillä nostanu ja laskenu neulaa imukaula on hyvässä kunnossa ilmanputsaria vaihtanu ja ottanu pois säätäny muutenkin kaasaria vähä joka suuntaan luisti ja neula liikku hyvin itellä on pieni veikkaus että oisi magneton puolen kampikammion stefa huono ja vuotaisi sieltä ilmaa mutta jos jollaan muulla on ollu samanlaisia ongelmia voi antaa vinkkiä

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja siis kaasari on putsattu ja tulppa myös vaihdettu uuteen

    • Anonyymi
      UUSI

      Boaaminen viittaa liian laihaan seokseen. Liian laiha seos ei syty sylinterissä.

      Kun väännän ison kaasuttimen täysille, ilmavirtaus ei ole riittävän suuri tukkoisessa/liian vakiossa koneessa mikä tarkoittaa että kaasuttimen kurkun paine ei putoa riittävän pieneksi mikä tarkoittaa ettei suuttimesta tule tarpeeksi polttoainetta.

      Täydellä kaasulla koneeseen pääsee niin paljon ilman ja bensiinin seosta, että sylinterissä puristuspaine kasvaa isoksi ja se nostaa tulpan läpilyöntijännitteen niin korkeaksi, että sytysjännite lyö jostain muualta läpi. Tämä on aika epätodennäköistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5686
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      99
      4885
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4844
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2459
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2380
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2032
    7. 115
      1985
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1637
    9. 383
      1397
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1243
    Aihe