Nousseet kapinaan, kun pääjohtaja vaatii heitä tulemaan kerran viikossa töihin.
En minäkään voi ulkoilluttaa koiraa, katsoa netflixiä, rempata asuntoa, autoa, kesämökkiä tai tehdä muuta mukavampaa kuin "käsitellä" yksinkertaisia hakemuksia - työaikana, veronmaksajien kustannuksella.
Ilmankos hakemusten "käsittely" on ruuhkautunut, kun sakki vetää lonkkaa.
Porkkana pitäisi työntää läskiperseiden hanuriin.
PoliisiAMK:n tutkija ihmettelee vihapuheiden kasvanutta määrää. Mistäköhän se johtuu?! 😀
Kelan läskiperseet
14
340
Vastaukset
- Anonyymi
Kelan odotustila pursuaa ulkomaan "työläisiä"
ja
tatuoituja vasemmiston hörhöjä huumaantuneina "töihin"
Turvallisempi harvoin, näetsen. - Anonyymi
Kelan porukka tottunu liian helppoon elämään. Prkl.
Marmatus pitkästä työmatkasta on lapsellista. Minä olen joutunut vuosikymmenet olemaan viikot pois kotoa ja punkkaamaan parakissa. Muuta vaihtoehtoa ei ole ollut. - Anonyymi
Yksinäiset miehet täällä purnaa asiaa jota eivät ymmärrä lainkaan!
Mutta hyvä että ootte sentään hengissä kun asiat ärsyttää?
Kela itse lopetti konttoreita ja oikein pyysi etätöihin. Niinpä sellaiset, jotka eivät pysty matkustaan eri syistä hakeutuivat etätöihin.
Naisvaltainen työ, johon nyt palkattiin osaamaton henkilö, joka kuvittelee olevansa itsevaltias! - Anonyymi
Kelan kusihorot pitäisi komentaa oikeisiin ja tuottaviin töihin.
- Anonyymi
Voihan se olla, että joillakin on vinoutunut käsitys siitä, mitä se etätyö tarkoittaa. Niin työntekijällä kuin työnantajallakin.
Etätyö toimii todella hyvin sellaisissa tilanteissa, jossa tehtävään työhön on voitava keskittyä varsin kokonaisvaltaisesti, niitä on esim. erilaiset suunnittelutyöt. Kaikki työ ei kuitenkaan ole vain suunnittelua, vaan myös niitä viikottaisia konttorilla tapahtuvia palaveripäiviä tarvitaan, jotta ne etätyön aikana saadut asiat saadaan jatkokäsittelyyn ja palaverissa keskustellaan miten asiassa edetään seuraavaksi.
Se ei ole ihan vain ja ainoastaan työnantajan asia arvioida, mikä on paras tapa tehdä työtä, se on myös työntekijän arvioitava asia että mitkä työt onnistuu milläkin tavalla parhaiten.
Työnantaja painottaa paljon työntekijöiden valvontaa - johon niitä lähityöpäiviä halutaan - mutta jos kyse on luottamusasiasta, silloinhan sellaisen työnantajan leipiin ei kannata lähteä alun alkaenkaan.
Ei kaikki työt ole suinkaan etätyöksi muuttumassa, se on ihan väärä käsitys. Etätyöksi sopii sellaiset työt hyvin jotka tehdään jossakin työpöytäympäristössä, ja jossa lähityö tarkoittaa esim. jatkuvaa työn häirintää ja keskeytyksiä yms. esim. avokonttoreiden kaltaisissa häirintäympäristöissä, se ei ainakaan työstä tee millään tavalla laadukasta tai tehokasta. - Anonyymi
Keinoäly voisi tehdä nuo tukipäätökset automaattisesti, kun lainsäädäntö antaisi pääsyn kaikkiin rekistereihin ja pankkitilille. Sulaa hulluttaa elättää yli 9000 Kelan tanttaa verovaroin.
- Anonyymi
Puhut asiaa. Minulla on lähipiirissä todisteet siitä, että suuri osa työajasta Kelan etätyössä kuluu muuhun kuin varsinaiseen työntekoon.
- Anonyymi
Laki nimenomaan kieltää Kelaa käyttämästä automaattista päätöksentekoa.
- Anonyymi
Siellä on teko-älyrobotit pian palvelemassa.
Jos tiedätte mitä TEKO tarkoittaa..- Anonyymi
Teko tarkoittaa aa-tee-koota.
Kaikki luonnistuu kuin pappia painamalla, jos nörtit ovat osanneet tehdä toimivat ohjelmat ja järjestelmät.
Tuossa Kelan ruuhkassa saattaa olla liikenneruuhkan lisäksi kysymys myös siitä, että järjestelmät eivät toimi. Tutkimusten mukaan ihmisten työajasta 60 % kuluu odotteluun; nörttien luomat järjestelmät eivät toimi.
Elämme nörttien toilailujen ehdoilla.
- Anonyymi
Ei kestä viittäkään vuotta , kun KELAN tanttalaumat saavat etsiä itelleen töitä yksityiseltä sektorilta ja mittauttaa markkina-arvonsa. Jo on aikakin.
- Anonyymi
Mites aloittajan omat työt?
- Anonyymi
Omituisten vätysten kerho ... heitä ei olekaan aivan vähän.
- Anonyymi
Ne menee töihin joka työpäivä, eli puhelimeen. Se riittää niille jotka hoitavat asioita puhelimitse. Matkapuhelin on kätevä, nimensä mukaisesti sillä voi kommunikoida matkan aikana.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1197041KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4046753Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693413Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521302976Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092564Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432124- 1251864
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211727Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821397- 741287