Kelan läskiperseet

Anonyymi-ap

Nousseet kapinaan, kun pääjohtaja vaatii heitä tulemaan kerran viikossa töihin.
En minäkään voi ulkoilluttaa koiraa, katsoa netflixiä, rempata asuntoa, autoa, kesämökkiä tai tehdä muuta mukavampaa kuin "käsitellä" yksinkertaisia hakemuksia - työaikana, veronmaksajien kustannuksella.
Ilmankos hakemusten "käsittely" on ruuhkautunut, kun sakki vetää lonkkaa.
Porkkana pitäisi työntää läskiperseiden hanuriin.

PoliisiAMK:n tutkija ihmettelee vihapuheiden kasvanutta määrää. Mistäköhän se johtuu?! 😀

15

402

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kelan odotustila pursuaa ulkomaan "työläisiä"
      ja
      tatuoituja vasemmiston hörhöjä huumaantuneina "töihin"

      Turvallisempi harvoin, näetsen.

    • Anonyymi

      Kelan porukka tottunu liian helppoon elämään. Prkl.
      Marmatus pitkästä työmatkasta on lapsellista. Minä olen joutunut vuosikymmenet olemaan viikot pois kotoa ja punkkaamaan parakissa. Muuta vaihtoehtoa ei ole ollut.

    • Anonyymi

      Yksinäiset miehet täällä purnaa asiaa jota eivät ymmärrä lainkaan!

      Mutta hyvä että ootte sentään hengissä kun asiat ärsyttää?

      Kela itse lopetti konttoreita ja oikein pyysi etätöihin. Niinpä sellaiset, jotka eivät pysty matkustaan eri syistä hakeutuivat etätöihin.

      Naisvaltainen työ, johon nyt palkattiin osaamaton henkilö, joka kuvittelee olevansa itsevaltias!

    • Anonyymi

      Kelan kusihorot pitäisi komentaa oikeisiin ja tuottaviin töihin.

    • Anonyymi

      Voihan se olla, että joillakin on vinoutunut käsitys siitä, mitä se etätyö tarkoittaa. Niin työntekijällä kuin työnantajallakin.

      Etätyö toimii todella hyvin sellaisissa tilanteissa, jossa tehtävään työhön on voitava keskittyä varsin kokonaisvaltaisesti, niitä on esim. erilaiset suunnittelutyöt. Kaikki työ ei kuitenkaan ole vain suunnittelua, vaan myös niitä viikottaisia konttorilla tapahtuvia palaveripäiviä tarvitaan, jotta ne etätyön aikana saadut asiat saadaan jatkokäsittelyyn ja palaverissa keskustellaan miten asiassa edetään seuraavaksi.

      Se ei ole ihan vain ja ainoastaan työnantajan asia arvioida, mikä on paras tapa tehdä työtä, se on myös työntekijän arvioitava asia että mitkä työt onnistuu milläkin tavalla parhaiten.

      Työnantaja painottaa paljon työntekijöiden valvontaa - johon niitä lähityöpäiviä halutaan - mutta jos kyse on luottamusasiasta, silloinhan sellaisen työnantajan leipiin ei kannata lähteä alun alkaenkaan.

      Ei kaikki työt ole suinkaan etätyöksi muuttumassa, se on ihan väärä käsitys. Etätyöksi sopii sellaiset työt hyvin jotka tehdään jossakin työpöytäympäristössä, ja jossa lähityö tarkoittaa esim. jatkuvaa työn häirintää ja keskeytyksiä yms. esim. avokonttoreiden kaltaisissa häirintäympäristöissä, se ei ainakaan työstä tee millään tavalla laadukasta tai tehokasta.

    • Anonyymi

      Keinoäly voisi tehdä nuo tukipäätökset automaattisesti, kun lainsäädäntö antaisi pääsyn kaikkiin rekistereihin ja pankkitilille. Sulaa hulluttaa elättää yli 9000 Kelan tanttaa verovaroin.

      • Anonyymi

        Puhut asiaa. Minulla on lähipiirissä todisteet siitä, että suuri osa työajasta Kelan etätyössä kuluu muuhun kuin varsinaiseen työntekoon.


      • Anonyymi

        Laki nimenomaan kieltää Kelaa käyttämästä automaattista päätöksentekoa.


    • Anonyymi

      Siellä on teko-älyrobotit pian palvelemassa.
      Jos tiedätte mitä TEKO tarkoittaa..

      • Anonyymi

        Teko tarkoittaa aa-tee-koota.
        Kaikki luonnistuu kuin pappia painamalla, jos nörtit ovat osanneet tehdä toimivat ohjelmat ja järjestelmät.
        Tuossa Kelan ruuhkassa saattaa olla liikenneruuhkan lisäksi kysymys myös siitä, että järjestelmät eivät toimi. Tutkimusten mukaan ihmisten työajasta 60 % kuluu odotteluun; nörttien luomat järjestelmät eivät toimi.
        Elämme nörttien toilailujen ehdoilla.


    • Anonyymi

      Ei kestä viittäkään vuotta , kun KELAN tanttalaumat saavat etsiä itelleen töitä yksityiseltä sektorilta ja mittauttaa markkina-arvonsa. Jo on aikakin.

    • Anonyymi

      Mites aloittajan omat työt?

    • Anonyymi

      Omituisten vätysten kerho ... heitä ei olekaan aivan vähän.

    • Anonyymi

      Ne menee töihin joka työpäivä, eli puhelimeen. Se riittää niille jotka hoitavat asioita puhelimitse. Matkapuhelin on kätevä, nimensä mukaisesti sillä voi kommunikoida matkan aikana.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1460
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      60
      685
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      665
    7. 51
      652
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. 74
      566
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    Aihe