Huomaatko, miten koit asiat...

Anonyymi-ap

6

247

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki oli jollakin tapaa aidompaa ja ainut kertaisempaa. Elämässä oli enemmän konkreettisia kokemuksia ja elämyksiä. Lähdettiin ystävien kanssa käymään jossakin ja saatettiin tehdä extemporejuttuja, jos huomattiin, että jossakin on tapahtuma tai ilmaiskeikka tai saatettiin lähteä käväisemään jossain ihan vain sen takia ettei oltu aiemmin käyty. Oli enemmän kasvokkain kohtaamista ja yhdessä tekemistä. Teatterissa ja konserteissa käymistä sekä tuli harrastettua enemmän liikuntaa. Tallillekin käveli mielellään sen kahdeksan kilometriä, koska ei ollut erinäisiä huomionviejiä somescrollailun tuottamien dopamiinihyrskyjen muodossa.

      Mitä taasen mediaan tulee niin ennen someen uppoutumista katsoin huomattavasti enemmän elokuvia, luin kirjoja, seurasin tv-sarjoja ja uutisia sekä printtimediaa. Lisäksi netistäkin tuli luettua ja katseltua huomattavasti laajemmin erilaisia sisältöjä ja aihepiirejä.

      Somella on hyvät puolensa, mutta kyllä minä ennemmin käyn keskustelut irl, kuin keskutelupalstoilla.

      Arvostan entistä enemmän todellisia kokemuksia ja elämyksiä sekä irl kohtaamisia. Sekä huolella, sydämellä ja ajan kanssa luotua elokuvataidetta jne. Some on hyvä markkinointiin ja vertaiskokemuksiin.
      Osa sisällöistä on viihdyttävää, tunteisiin vetoavaa ja jopa opettavaista. Valitettavasti suuri osa sisällöstä on myös brain rot-kamaa, jolla ei oikeastaan ole muuta merkitystä kuin täyttää somefiidiä tai saada katselukertoja. Tietenkin on henkilökohtaista minkä kukakin kokee merkitykselliseksi ja itselleen tärkeäksi sisällöksi.

    • Anonyymi

      Aino koska pienikin hetki tuntuu ikuisuudelta on kun pelkää henkensä puolesta tai odottaa jotain

      • Anonyymi

        Olisiko kuitenkin toivottavampaa, että ikuisuudelta tuntuisivat onnen hetket eivätkä mahdollisimman oaskat kokemukset?


    • Anonyymi

      Elkee muutelko sitä smn mukaan kaiken aikaa.

    • Anonyymi

      Tuli oltua paljon enemmän ulkona tekemässä juttuja läpi vuoden. Kello oli se kun nähdään siellä silloin tai pöytäpuhelin pirisi, ovikello soi
      Radio jäälle soimaan ja luistimet jalkaan, naapuri taloistakin mukaan tuttuja ja kentällä pelattiin pesäpalloa, tennistä, koripalloa. Rantoja oli ja poukamia. Kallioilla mietittiin että mitähän sitä tekee kun on 30 v. Silloin meinasi välillä läksyt koulusta unohtua ja vielä uskalsi liftata viereiseen kaupunkiin baarikierokselle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      882
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      862
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      548
      781
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe