Nolo unohdus, mutta kuvaan jäi kukan "tuppi" kukassa. Se muovitötsä, jossa on vettä siis.
En hallitse kuvanmuokkausta, Photoshop ja Paint löytyy. Saanko jotenkin tuon tötsän pois? Kuva on seepiana. Yritin Paintissa pelastaa, mutta vaikea löytää sopivia värejä.
Voinko jotenkin poistaa sen palasen ja liittää siihen jostain toisesta kohdasta kopioidun palasen?
En hallitse kuvanmuokkausta, Photoshop ja Paint löytyy. Saanko jotenkin tuon tötsän pois? Kuva on seepiana. Yritin Paintissa pelastaa, mutta vaikea löytää sopivia värejä.
Voinko jotenkin poistaa sen palasen ja liittää siihen jostain toisesta kohdasta kopioidun palasen?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse käytän pelkään photofiltre ohjelmaa.
Samt työkalut löytyy kuitenki useimmista ohjelmista.
Eli leimasin tai kopio leimasin, stamp tms.
voit kopioida osia toisesta paikasta.
Rajat sumentaa kevyesti jos tausta sallii sen.
Voisitko kertoa tarkemmin miten homma toimii?
Clone Stamp-työkalu vois olla helpompi sulle jollei photari ole tuttu..
Eli, valitse clone stamp-työkalu ja mene sen kukan varren päälle, vähän ylemmäs mitä se tuppi on, paina Alt pohjaan ja hiiren vasen nappi alas, siirry sen tupin päälle, vapauta hiiren nappi ja paina taas pohjaan ja ala pyörittää hiirtä..
Valikosta löytyy leimasimen koon valinta, muuta sopivaksi, voit myös kopioida ympärillä olevia alueita sen tupin päälle..kokeilemalla oppii..=)
Mikäli sulla on Photoshop 7 tai CS, niin valitset vain työkaluksi Patch Toolin ja pyöräytät valinnan sen tötsän ympärille. Sen jälkeen siirrät valitun alueen (hiirellä raahaamalla) minne tahansa tasaiselle alueelle kuva-alalla. Kone laskee automaattisesti värin keskiarvon ja kopioi myös tarvittavan pinta struktuurin tötsän kohdalle.
Avot... On tappi vain muisto sun nuoruudestas :)
Eihän mulla olekaan Photoshoppia, hitsiläinen, mullahan on vaan Photo Editor! Onnistuukohan sillä mitenkään?
Olis niin kiva, jos tappi olis vain muisto nuoruudestain! :D
Mistähän mä tuon Photoshopin keksin, olevinaan olen sitä joskus käyttänyt. Hemmeti. >:/
...Mä en ikäväkyllä tunne lainkaan tota Photo Editor ohjelmaa :(
Siellä saattaa olla jonkun lainen "leimasin" (Clone Stamp) työkalu, joka useimmiten toimii niin, että otat näytteen Alt-näppäin pohjassa (eli klikkaat hiirellä) jostain kohdasta minkä haluat kopioida jonkin toisen kohdan päälle ja sen jälkeen menet sen hävitettävän kohdan päälle ja klikkaillen / maalaat hiirellä (ilman Alt-näppäintä) pois haluamaasi kohdetta.
Toivottavasti sä löydät jonkun ratkaisun!
Sillä voit kloonata kuten PhotoShopillakin.
Latausohjeet: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000009&conference=4500000000000188&posting=22000000009257837