Maine Coonin hinta tänä päivänä?

Anonyymi-ap

Jos olet hankkinut lemmikkitasoisen rotukissan tässä lähivuosina (post-2020), minkä rotuisesta kissasta on kyse ja kuinka paljon olet siitä maksanut? Onko hintaan sisältynyt esim. varhaissterilisaatio/kastraatio tai onko hintaa tiputettu sopimuksessa määritetyn leikkausvelvoitteen vuoksi?

Aiemmat rotukissani ovat maksaneet lemmikkitasoisena + leikkausvelvoitteella noin 750-850 euroa, mutta mahdollisesti seuraavan kissani kasvattaja pyytää pennusta tuplasti tuon verran (sis. varhaissterilisaatio/kastraatio). Pennun vanhempia ei ole laajasti terveystestattu (pakolliset kyllä), se ei tule mistään näyttelyissä erityisen ansioituneesta sukulinjasta, eikä sitä ole tarkoitus käyttää jalostukseen, joten tuo hintapyyntö kuulostaa jokseenkin härskiltä lemmikkitasoisesta pennusta, mutta toisaalta en ole varma onko se normaali hintataso tänä päivänä, kun kaiken muunkin hinnat ovat nousseet.

Aiemmat kissani ovat olleet eri rotua, mutta kuitenkin siellä top10-suosittujen kissarotujen joukossa kuten tämä seuraavakin olisi. Voiko kahden suhteellisen suositun kissarodun hintojen välillä olla näinkin suuria heittoja, että yhdenrotuisen kissan hinnalla saisit kaksi toisenrotuista pentua?

Pakko kysellä täällä internetissä, kun kasvattajat eivät hintojaan avoimesti kerro ellei olla jo hieromassa kauppoja pennusta. Hinnat tuntuvat olevan kasvattajille suuri liikesalaisuus, minkä tavallaan ymmärrän - kukaan ei varmasti halua lähteä "alennusmyynteihin" kun jalostuksesta ei muutenkaan jää kasvattajalle paljoa käteen, jos yhtään mitään. Toisaalta ei myöskään innostaisi maksaa yli tuplasti kalliimpaa kissasta, jos se hinta poikkeaa näinkin suuresti yleisestä linjasta eikä sille ole mitään erityistä perustetta.

Toki jos tämä on rotukissan normaali hintataso vuonna 2025, niin ilman muuta sen maksan eikä mieleen tulisikaan tinkiä, mutta haluan ensin kuulla muiden kokemuksia.

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        312
        3675
      2. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        31
        2035
      3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        44
        1656
      4. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        88
        1534
      5. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        100
        1331
      6. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        145
        1205
      7. Miksi et vain uskalla!?

        On niin ikävä...
        Ikävä
        81
        1084
      8. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        98
        1063
      9. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        61
        787
      10. Laita nyt se viesti

        Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
        Ikävä
        52
        749
      Aihe