Lupaus: Maksat aina sähköstä sopimuksesi mukaan?

Anonyymi-ap

"Maksat sähköstä aina sopimuksesi mukaan" .

Tuollainen lause löytyy Helenin sivuilta. Vastaavat sopimukset ovatkin tuttuja esim. Trampin toimista, hänenkään sopimuksistaan ei saa mitään selvää mitä ne toteutuessaan tarkoittavat.
Menneinä lähimpinä vuosina olen maksanut sähkön määräaikaisella Valtti sopimuksella. Siinä on järjestelmä jossa omalla käytöllään olisi mahdollista hieman pienentää maksettavaa summaa.
Nyt varsinkin tuon varttihinnoittelun tulonjälkeen ei juuri koskaan hinta mene alle sen hinnan, että asiakas saisi sopimushintaa halvemmalla sähköä.

Maksat sähköstä aina sopimuksesi mukaan.
Se on todellinen huijaus, sopimuksessa hinta on 8,49 snt/kWh. Jollakin taikatempulla tuosta halvemmalla pitäisi saada myös tuota kurssia halvemmalla. Näin aiemmin olikin, joskus, kun jaksoi kytätä niitä muutamia hetkiä. Nyt ei enää koskaan, aina on vaikutus "hintaa nostava"
"Maksat sähköstä aina sopimuksesi mukaan", tuo onsamanlaista propakandaa kuin Trampin puheet siitä että hän pitää kumppaniensa puolta, ei ole kauan kun Tramppikin sanoi että hän puolustaa ukrainan etuja, nyt hän työntää Urrainaa hirviön kurkkuun.
Mutta sähköstä, mistään ei tiedä mitä mitä hinta tulee olemaan ylihuomenna, kun niitä halpoja hintajaksoja ei enää ole.
Pienellä sairauseläkkeellä oleva ihminen ei tule enää toimeen, koska kuitenkin inflaatio syö rahan arvoa ja Suomen tramppilainen hallitus jäädytti eläkkeen, siihen ei tule enää mitään korotuksia. Vuokra nousee, ruuan hinta nousee, sairauskulut, lääkkeet ym. - kaikki tulee entistä kalliimmaksi.

4

459

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä unohtui, Helenin tulos "111 miljoonaa euroa (kasvoi 80 miljoonasta eurosta)".
      Kun tuon huomioi, on toki selvää että köyhän eläkeläisen on maksettava avustusta Helenille.

    • Anonyymi

      Mitä muuta valittamisen aihetta vielä löytyisi kun oikein kovasti yrittää...

    • Anonyymi

      Kerroit asuvasi vuokralla ja sen vuokran lisäksi maksamasi sähkölaskut harmittaa sinua. Mahdollisesti voisit laittaa valtion osallistumaan noihin sähkökuluihisi (30%). Onnistunee siten että sovitte jatkossa vuokranantajan maksavan käyttösähkösi, jolloin tämä saa vähentää verotuksessa käyttämäsi sähkön, siihenhän tällä on täysi verovähennys oikeus, aivan kuten muillakin asuntoon liittyvillä menoilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      955
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      504
      821
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      48
      776
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      702
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      180
      589
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      558
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    Aihe