Tänään Pallosen/Lavoniuksen 2½ ja Lahtisen piilis.
IS Viikonloppu 22.-23.11.2025
45
1156
Vastaukset
- Anonyymi
Mielestäni vaikeustaso 3-. Vihjeet aika väljiä ja varsinkin oikeaa alakulmassa piti paljon kokeilla, mikä sopii. Yksi vihje jäi täyteen tulon jälkeen mietityttämään.
- Anonyymi
Sekin selvisi. Sanarisinkin foorumissakin ristikkoa pidettiin 2½ vaikeampana.
- Anonyymi
Hevosharrastajana olen mielissäni kun siihen tuli ratkaisusanaksi KIMOUS. Harva tietää että kimous on geeni joka muuttaa hevosen värin iän myötä valkeaksi.
- Anonyymi
Laitoin kyllä kohtaan KUMOUS. Kimous on liian pienen piirin asia, vaikka duaalina voi ajatella mahdollisena.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitoin kyllä kohtaan KUMOUS. Kimous on liian pienen piirin asia, vaikka duaalina voi ajatella mahdollisena.
Sama täällä. Parin viikon kuluttua nähdään, mikä on Pallosen valitsema ja määrittämä oikea piilokirjain tuohon kohtaan.
Oikean alakulman alarivin ratkaisusanaa TAASEN en ole keksinyt, että miten se syntyy. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama täällä. Parin viikon kuluttua nähdään, mikä on Pallosen valitsema ja määrittämä oikea piilokirjain tuohon kohtaan.
Oikean alakulman alarivin ratkaisusanaa TAASEN en ole keksinyt, että miten se syntyy.Selitys saattaa olla sama vihje kahta ruutua ylempänä, josta tulisi TAAS ja siihen vihjeen EN loppu perään. Aika kökkö rakennelmahan tällainen tosin olisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selitys saattaa olla sama vihje kahta ruutua ylempänä, josta tulisi TAAS ja siihen vihjeen EN loppu perään. Aika kökkö rakennelmahan tällainen tosin olisi.
Ihan puhdas toisto. TAAS = TAASEN.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan puhdas toisto. TAAS = TAASEN.
Oikea alakulma tökkii vielä. Laitoin vihjeeseen "pysäyttää" vastaukseksi suru. Se taas ei käy vaakaan tulevaan "taasen" sanaan. Ja mikä ihme tuo kaljupäinen mies on?
- Anonyymi
mitä olisi piiliksen 17.vakaa? en keksi mistä ja miten se tulisi-
- Anonyymi
Saat ensin vinkit ja sitten ratkaisusanan
https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/forums/topic/is-11-2025/#post-36976
- Anonyymi
Mikä on tuo ihme NX! ?
- Anonyymi
Erään sortin piiliksen piilovihjetyyppinen vihje. Pitää lukea N + X. Mitä kirjaimella X usein symbolisoidaan?
- Anonyymi
Onkohan vasemman yläkulman -PINAT vihje osa urosapinat -sanaa?
- Anonyymi
Ei ole. Muuntele pinat-sanaa ensin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole. Muuntele pinat-sanaa ensin!
Kerro vielä lisää. Minäkään en keksi sitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole. Muuntele pinat-sanaa ensin!
Tässä oli minulle hankalin sanamuunnos. Aluksi ajattelin monella tavalla väärin.
- Anonyymi
X:llä symbolisoidaan tuntematonta tekijää. Tai lukua 10. Muuta en tiedä, joten ei auta.
Tässä on niin paljon muutakin tosi vaikeata, että jää varmaan minulta tekemättä.
Tuon Sisu -elokuvan katsoin ja ilmeisesti se on joku "pläjäys.". No kyllä se melkoinen pläjäys olikin.- Anonyymi
tuntematonta tekijää - siitä kyse tuntematon on arkisesti ....
- Anonyymi
Lewis kaimoineen kirjoitin "Jerryt", mutta sillä kulmalla jäi tökkimään. Mistähän Lewiksestä on kyse?
- Anonyymi
Vaihda koomikko juoksijaan.
- Anonyymi
No entä sitten tuo Syrjän? Siihen kaiketi jotain, missä on c-kirjain? En ymmärrä yhtään.
- Anonyymi
Viittaa suomalaiseen artistiin, jonka etunimi genetiivissä on amerikkalaisen tunnetun henkilön sukunimi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viittaa suomalaiseen artistiin, jonka etunimi genetiivissä on amerikkalaisen tunnetun henkilön sukunimi.
Etunimeä siis haetaan.
- Anonyymi
Numeroista puuttuu vain "1". Apua pitäisi saada "uolikin" tai "-pinat" -vihjeisiin.
- Anonyymi
Jälkimmäistä on jo kommentoitu. UOLIKIN on tavanomainen typiste - kokeile alkuun jotakin aakkosta - kyllä joku tärppää.
- Anonyymi
Joo-o. Siis joko suoli, puoli, tuoli, huoli, nuoli ja verbit kuoli ja vuoli. Ja siis se -kin -pääte. Aika paljon saa kokeilla ja jokaisen kanssa sitten muutella vielä se risteävä sana sopivaksi, kunhan ensin on keksinyt ne synonyymit kaikille noille sanoille. On tämä ristikoitten täyttäminen joskus nastaa hommaa.
- Anonyymi
Puoli on mitä haetaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puoli on mitä haetaan
Joo, ja too vastaus (p)imeä on ollut ratkojissa pitkän päivän, kurkkikaa sieltä, mutta antakeet noille oikeille ratkoja-ratkaisijoille omat aikansa tehdä omat hommanta...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, ja too vastaus (p)imeä on ollut ratkojissa pitkän päivän, kurkkikaa sieltä, mutta antakeet noille oikeille ratkoja-ratkaisijoille omat aikansa tehdä omat hommanta...
HommanSa... :)
- Anonyymi
Muuten valmis, mutta tuo vasen yläkulma. Mikään ei käy mihinkään.
Ajattelin ensin, että tuo "Syrjän" viittaisi Aku Syrjään ja sitä kautta Aku Ankkaa, ja se nimi olisi Ankan. Mutta ei voi olla, koska siinä on tuo c. Paul Ankan nimi kirjoitetaan koolla.
Ei mulla nyt säteile mihinkään suuntaan. Sain siihen vain tuon Carlit, mutta siihen jäi. Onko joku oikeasti osannut sen ratkaista? Yksikin sana voisi auttaa...- Anonyymi
Ricky. Teen paljastuksen, koska en diggaa tämän tyypin vihjeytystapaa yhtään.
- Anonyymi
Minulle tuli siihen - pinat kohtaan Email muiden sanojen kautta.
Ei kyllä mitenkään aukea mistä se tulee.- Anonyymi
Emalipinta - viimeiset vaihtaa paikkaa
- Anonyymi
pinat= pinta ja emali= email
- Anonyymi
Ricky Martin, eli Martti Syrjää haettiin. On muuten enemmän kuin hankalaa lähteä tämmöisiä selvittelemään, jos yhtään helpompaa vihjettä ei ole antaa alkuun. Ehkä tuo Lewis kaimoineen oli sitä olevinaan, mutta vaikea sekin.
En vieläkään tiedä, mitä nakitetaan.- Anonyymi
Alokas nakitetaan
- Anonyymi
Alokkaat joutuu tietenkin tekemään kaikki tehtävät mitä esimiehet määrää. Samoin joutuvat kyllä vanhemmatkin varusmiehet, annettua käskyä eivät voi hekään ohittaa,
https://urbaanisanakirja.com/word/nakki/
Tässä mielessä en keksi, miten nimenomaan alokkaita nakitettaisiin.
Teettämällä heillä tehtäviä, joista omalla nokkeluudella voisi toisaalta nuo nakitustehtävät laistaakin. - Anonyymi
Vaikein alue kulma olikin.
- Anonyymi
"evapaata"=kike miten vastaus liittyy vihjeeseen?
- Anonyymi
elomaa
- Anonyymi
Monelle jo kulunut juttu. Selkeä vihje kuitenkin.
Nimim. eol kirjoittaa samasta asiasta kuin minäkin "monien mainioiden lisäksi jokunen omaan makuuni turhan ympäripyöreä vihje."
- Anonyymi
mitä olisi piiliksen 1.vaakaa en millää keksi mitä siihen tulisi
- Anonyymi
Makaa Berit
- Anonyymi
Sanarisin foorumissa tätä jokainen pitää 2½-tasoa vaikeampana, useimmat kolmosena. Pallosen kohdalla vielä tiukemmin kuin Ekin suhteen, ristikot määritellään 2½-tasoisiksi todellisesta vaikeustasosta riippumatta. Tosiasiassa 2½ skaala on 2-3.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768