Onko Hollolassa tapana ajella kevyenliikenteen väylillä yleisestikin autoilla? Keinokartanontien ylimmän rivitalon kohdalla näitä autoja tulee vastaan lähes joka päivä?
Mitään syytä siellä ei ole ajella mutta näin tapahtuu koko ajan. Vaarallista kun pyörällä ajat ja yht.äkkiä vastaan tulee auto paikassa jossa sitä ei voi odottaa.
Ala Okeroistentie ja Keinokartanontie välissä kulkeva kevyenliikenteen väylä samoin siitä rivitalon päädystä alas menevä väylä rivitalojen päädystä.
Usein sitä mäkeä ajellaan ylös ja siitä kurvataan väylälle ja joskus posotellaan sieltä Ala Okeroistetien risteyksestä asti suoraan talon eteen pokkana jalankulkijoiden seassa.
Onko Kunta tai taloyhtiö ottanut omat lait käyttöön niin että kevyenliikenteen väylällä olisi ajo sallittu?
Poliisin mukaan kyseisellä osuudella ei autolla saa ajaa kun sieltä asiaa kysytty ja se jos tässä käy vahinko näiden ajelijoiden takia onkin jo toinen juttu kuin vaan pelkkä lakirikkomus.
Kunta taas sysäsi asian taloyhtiön hallitukselle ja heidän velvollisuuteen tiedottaa asukkaita ja kiinteistössä asioivia ettei siinä saa ajaa..
no kunnan kantahan on aina sama oli kyse sitten mistä asiasta vaan he eivät ikinä tee mitään vaan pyytävät kuntalaista ottamaan yhteyttä eteenpäin oli kyse sitten mistä vaan.
Kevyenliikenteen väylät ja autoajelut Hollola
22
542
Vastaukset
- Anonyymi
Ja tämähän on varmasti suomi24.fi:n palstalla ratkottava asia? Soittakaa poliisille niin saatte mielenrauhan.
- Anonyymi
Eipä se hyödytä täällä itkeä asiasta. Kannattaisiko ilmoittaa asiasta poliisille.
- Anonyymi
Poliisille vaan ilmoitusta kyllä ne käy ainakin katsomassa ja kannattaa varmaan isännöitsijälle myös ilmoittaa jos sen sen saa jostain selville.
- Anonyymi
Tätä hulluutta lenkkeillessä myös seuraillut ja ihmetellyt mikä ihmiset saa tekemään tuollaista
- Anonyymi
Mikä tuon taloyhtiön nimi on tai mistä sen voisi selvittää? Ovatko ne kaikki rinteessä olevat vanhat rivitalot samaa taloyhtiötä?
- Anonyymi
Google antoi tälläisen tuloksen: Asunto Oy Tammitikka, Keinokartanontie 5
15860, Hollola (Kartano)
- Anonyymi
Googlesta usein löytyy taloyhtiön tiedot jos tietää esim. Talon tarkemman osoitteen eli mikä talon nro jos kadun nimi tuo keinokartanontie
- Anonyymi
Hyvä että tulee ilmi tälläiset tässähän on kyse vaarallisesta toiminnasta eli ajetaan autolla kevyenliikenteen väylällä, jos se on jonkun mielestä ok niin miksi se on laissa kielletty? Eiköhän se ole poliisin asia tämän valvontaa
- Anonyymi
Ninenomaan, poliisin. Ei Suomi24.fi palstojen.
- Anonyymi
Kevyenliikenteen väylällä ei saa ajaa autolla, aikasi olisi palata autokouluun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kevyenliikenteen väylällä ei saa ajaa autolla, aikasi olisi palata autokouluun.
Liikenteessä itse täydellisyys tulit sit tänne valittaa, mutta voithan toki tulla juttelemaan minulle kun ajan siitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kevyenliikenteen väylällä ei saa ajaa autolla, aikasi olisi palata autokouluun.
Sinäkö et sitten tee liikenteessä mitään väärin,epäilen. Miten se sinun elämääsi vaikuttaa jos joku ajaakin kevyenliikenteen väylällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kevyenliikenteen väylällä ei saa ajaa autolla, aikasi olisi palata autokouluun.
Ajelen siitä niin tule toki juttelemaan...
- Anonyymi00020
Anonyymi kirjoitti:
Kevyenliikenteen väylällä ei saa ajaa autolla, aikasi olisi palata autokouluun.
Tänäänkin ajoin
- Anonyymi00021
Anonyymi kirjoitti:
Kevyenliikenteen väylällä ei saa ajaa autolla, aikasi olisi palata autokouluun.
Minä ajoin tänään ja ajan myöhemmin uudestaa
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Minä ajoin tänään ja ajan myöhemmin uudestaa
Totta nääyttihän siinä valkea vw olevan
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Totta nääyttihän siinä valkea vw olevan
Käytkö yöllä kyttäämässä mitä autoja siellä on ja niiden rekkarit.
- Anonyymi00025
Anonyymi kirjoitti:
Ninenomaan, poliisin. Ei Suomi24.fi palstojen.
Nimeomaan PALSTALLE
KOSKA IHMISET KÄYTTÄYTYY
I H M I S T E N KÄYTÖS
Poliisi on yksi ihminen,
ja hollolaliset SYSÄÄ AINA OMAT VIKANSA MUILLE.
- Anonyymi
Retkitiellä kun tämä touhu oli pahimmillaan niin poliisin neuvo oli: oma juttelu ei yleensä hyödytä vaan saattaa johtaa provosoitumiseen ja kehotettiin aina soittamaan poliisille ennemmin kuin itse alkaa neuvomaan, koska poliisin ohjeistusta tai sakkoa uskotaan yleensä paremmin.
- Anonyymi00024
Kuulostaa niin Hollolalta.
Mitkään yleiset säännöt, lait ja asetukset
ei päde, eikä koske hollolan asukkaita.
Päinvastoin,
koko ajan kokeillaan missä voi härkkiä, tehdä kiusaa,
väärin, uhmata toisen henkeä, suoraa kiusaamista.
Paikallinen peritty tapa.
Mahdollisesti nauraa päälle.- Anonyymi00027
Tänäänkin ajoin ja ajan uudelleen
- Anonyymi00026
Miksi hollolalaiset ei voi noudattaa
mitään yhteisiä sääntöjä?
Miksi ne imitoi kaikki paskimmat tavat muilta?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1615237Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv852763Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?871752Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91216- 49995
- 66912
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122893- 21893
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23888Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75873