Millainen joulu teille tulloo?
Joulu tulloo
Anonyymi-ap
31848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Toivon mukaan ihan perinteinen. Lapset tulee lapsineen ja yksi hölmö koira. Syödään jouluateria, jaetaan lahjat ja hautausmaalla käydään. Siinä on ohjelmaa kun seurataan koiran kirmailua. Tässä kaikki, muuta ei tarvitse.
Mitähän tuo kellekään kuuluu. Ois vaan ohi jo koko joulu. Tai vois skipata koko joulun. Kaupoissa aina vaan aiemmin alkaa se hömpötys, niin eipä enää H-hetkellä tunnu enää missään.
Ihan tavallinen joulu koska itse asiassa jouluhan on nykyää niin kaupallinen juttu. Että se on menettänyt taijanomaisuuen jo Ajat sitten korkeintaan jossain lapsiperheissä palvelutaloissa ja kehareitten toimintaryhmissä sitä pidetään vuosittain yllä koska viimeisenä mainitut on ehdollistettu siihe että aattona tulee jokavuotinen odotettu vieras lahjasäkki mukanaan ja siihen että kyseessä ns Jeesuslapsen syntymäaika.
Nii ja mitä ihmiset yleensä tekee jouluaattona?? siihe voi vastata kysymyksellä että mitä ihmiset tekee itsenäisyyspäivän aattona??!!! No käy viemässä kynttilöitä haudoille syö aatto illan illallisen kattoo jo perinteeksi muodostuneet tuntemattoman sotilaan ja itsenäisyyspäivän vastaanottoa. Toki jouluna teevestä tulee joulupukin kuumalinja lumiukko ja samusirkka ja sen päälle saunominen
Tule sinäkin
Joulu on kinkku.
Ihan perinteinen joulu tulloo. Juopotellaan, syödään sipulitee makkaraa ja varmaan myös ohjelmassa nyrkkihippasta. Köydään sekoilemassa juottoloissa jne.
Eipä sen kummenpaa, normi joulu
Monen keski-ikäisen joululta kuulostaa. Ollaan kännissä kun ei kestetä puolison naamaa selvinpäin. Lapsetkin jo isoja etteivät viihdy pahansuopien vanhempien seurassa.
Kossun kirkas
Oattooamuna joulusaona ja illemmalle pikkutalipaaneilke toevommijjaan lahjoja ja jouluoamuna sitte körötellään joulukirkkoon. Hyvvää iltaa kaekille toevotamm, ja me toevotamm ja oekein hyvväö jouluo!
Joko korkki narahti kun niin sekavaa oli?
Mitähän kieltä tai murretta tuo on. Ei ainakaan kaenuuta.
Soli suomussalmea! Aivan eri murre kuin tuo kaenuu!
Koko joulu ihan hömppää paskaa.
Syyähän voi hyvin millon vain .
Täysin samaa mieltä! Ruokaa ja sianlihaa on läpi vuoden.
Pöljät ihmiset velkaantuvat ja sitten tapella nahistellaan koko seuraava vuosi.
No.kun kysyit .. Rukalla ekakerran koko Joulu .lasten ja lastenlasten porukoiden kanssa ,ollut toive aina , iso mökki,joka sakilla oma huone . kinkun paistamme siel ja joulupukki omasta takaa, pienet lahjat sinne lapsille , siel ostamme ruuat ,no kalan savustus itse(lohi) porukal laitamme ,kafetortut paistamme (lastenlapset) luvanneet hoitaa sen ,,osaavat . Ulkoilua ,yhesoloa 4 pv perillä . lastenlapset jo 10 - 18 v välil. 5 kpl,, Me maksamme Joulun kaikille. hyvää Joulua !
Jouluko? No jos Jumala suo. Eihän meille kenellekään ole varmaksi luvattu edes huomista päivää.
Ei tule Joulua. En vietä Joulua, enkä kuulu kirkkoon. Joulu on vain kaupallinen tapahtuma. Kaikki se krääsä ärsyttää. Ei voi käsittää tätä materian paljoutta.
Tulee Joulu täysin yksin. Ilman mitään jouluruokaa ,juhlia, juomaa (alkoholia). Ei mitään kaupallista ja ostoshuumaa.
Joulun jälkeen alennuksesta ruokia, ehkä.
Alkot on tulevaisuudessa avoinna joka päivä joten ei tule joulunakaan pausseja 🙃
toivottavasti kaupoissa kuuluu joululaulut ne soi vain kerran vuodessa
se on ollut perinne .
Kerran vuodessa.... joo heinäkuusta alkaen.
..eiköön nuo "asioista asianomaisiakin paremmin perillä olevat" viimeistään loppiaisen pyhinä sanaa vie ja julista kuka , missä ja minkämoista juhlaa on pitänyt ..
Joulu tulloo
Grilli tulloo
Talvi tulloo
Uusivuosi tulloo
Pökelöt tulloo
Sinetin purkaja tulloo
Mulla tulloo
Mitä vielä tulloo
Tuli jo
Töihin siitä.
kuuntele oravan joulu
Hyvä Joulu tulloo, lahjoihin n. 1000e ja ruokiin toinen tonni!
Jonninjoutavaa
2000 € lainalla tuokin touhu hoituu kyllä👍
Ei tarvi lainaa!
Nimeni on Anna ja minä en anna !