Mitä päiväkahvillasi?

Anonyymi-ap

Minulla useimmiten paahtoleipää ja sipaisu hilloa tai marmelaadia. Joskus paistopisteen pulla, Vierasvarana keksiä, mutta jos ilmoittautuu ajoissa, ostan vaikka kääretortun.

20

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keksilinjalla mennään. tykkään eniten domino täytekekseistä.

    • Anonyymi

      En juo erityistä päiväkahvia. Juon kahvia herättyäni. En sen kanssa mitään erityisiä herkkuja. Syön "aamiaisen", yleensä leipää ja maitoa. Paahtoleivän päällä yleensä voita ja mahd. hilloa tai marmeladia.

    • Anonyymi

      Valitsen vain vähemmän sokeria sis. pullia ja keksejä, ehkä kerran pari vuodessa makeamman voi nauttia. Sokeri on aika epäterveellistä, ei ole hyväksi jäädä siihen koukkuun.

      • Anonyymi

        Ei normaali ihminen jää mhinkään koukkuun,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei normaali ihminen jää mhinkään koukkuun,

        Ai jaaa, miksi sitten on alkoholisteja, huumehörhöjä, ja sokeri- yms. pullahiiriaddikteja. Tai niin, eivätkö he ole normaaleita ihmisiä? Vai mitä sitten?


    • Anonyymi

      Mikä päiväkahvi? Jos syö aterioilla kunnolliset annokset oikeaa, ravitsevaa ruokaa, ei tarvitse mitään välipaloja. Kahvin voi juoda päivällisen jälkiruuaksi.

      • Anonyymi

        Kullä pitää saada erillinen pullakahvihetki! ☕️🧁


      • Anonyymi

        Tottakai välipalat on tarpeen, mutta ei sen tarvitse olla pullaa.


      • Anonyymi

        SIINÄS KUULITTE !!!


    • Anonyymi

      jokuämmä voisi olla kiva muttei niiden päivittelyjä kestä vanhojen

    • Anonyymi

      Juon kahvin vaan kahvina, aamulla, n. klo 14 ja illalla. Voi siinä samalla olla vaikka joku hedelmä tai jugurtti, harvoin pullaa.

    • Anonyymi

      Minulla on ns. "päiväkahvit". Yksi daami käy "päiväkahvilla".
      Tuo tortun tullessaan.

      • Anonyymi

        Unelmoit, se sallittakoon...heh.


      • Anonyymi

        Ihanaa 2025-11-24 23:06:49, riemuisia päiväkahvihetkiä.


    • Anonyymi

      Sokeriton kahvi valkaisuaineena punainen maito. Mikään lisuke ei sovi kahvini kanssa.
      Ns. kahvileivät nautin rasvattoman maidon kanssa.

    • Iltapäiväkahvi omatekoisen leivonnaisen kanssa sopii meidän päivärytmiin, mieltymyksiin ja terveydentilaan. Itse leipoen voi säädellä sokerin ja rasvan määrän minimiin, valita pulliin ja piirakoihin hyviä rasvoja ja marjoja, pähkinöitä, mantelia ynnä muuta terveydelle hyväksi olevaa, kanelikin niihin kuuluu. Pullan koon voi itse määrätä tai vaikka puolittaa kaverin kanssa. Maitokahvi maistuu itselleni parhaiten ja on vatsaystävällistä.

      Muita makeita välipaloja ei nautita, ellei hedelmiä niihin lueta. Kokonaisuus säilyy ihan tarpeeksi terveellisenä, vaikka joskus kahvilaankin piipahdetaan "syntisempiä" leivonnaisia nauttimaan.

    • Anonyymi

      Kerrotaan, että sekatavarakaupan näyteikkunalla oli joskus mainos: Syö juustoa, se vahvistaa luustoa - syö pullia, se vahvistaa ------.

    • Anonyymi

      Pelkkä aamukahvi riittää. Siinä on riittävästi hyvän kahvin makua,
      saa vatsankin toimimaan. En edes muista enää iltapäiväkahvia, on
      muuta huvia.

      • Anonyymi

        Iltapäiväkahvi voi liikaa virkistää ja vaikuttaa joillain seuraavaan unentuloon. Siksi juon "aamukahvini" viimeistään keskipäivällä, tai joskus jätän kahvin kokonaan pois.


      • Anonyymi

        Sulkeeko ipkahvi muut huvit pois?🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      225
      6981
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      333
      4889
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      148
      3683
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      118
      3490
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      69
      3428
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      54
      2920
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2759
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2470
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2386
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      108
      1975
    Aihe