Mitähän tässä tekisi? Vanhempani alkavat olla ikääntyneitä ja äiti puhui tuossa yksi päivä perintöasioista. Heillä on myös viikko-osake, tällainen lomaosake siis. Siitä on vielä vähän velkaakin jäljellä, ei paljoa, mutta kuitenkin. Kun heistä aika jättää, niin tuo lomaosake olisi siis osana perintöä minulle ja sisarelleni.
Ongelma on se, ettei meillä ole käyttöä sille lomaosakkeelle. Pääseekö siitä kuinka helposti eroon, saako sen myytyä? Pyydänkö äitiä, että myy sen nyt heti vai myynkö sitten vasta itse myöhemmin? Vastikkeita siitä ilmeisesti pitää maksaa vuosittain? Jos se tulee perillisiselle, niin ilmeisesti meidän pitää maksaa loppulainaa ja niitä vastikkeita? Näin siis sen aikaa, kunnes sen saa myytyä.
Lomaosake perintönä?
12
301
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa lahjoittaa vaikka seurakunnalle, muuten siitä ei pääse eroon. Meillä kaksi perintöosaketta, viisi vuotta myynnissä ilman tulosta. "Mammonaa" jota ei rahaksi saa muutettua.
- Anonyymi
Seurakunta tai mikä tahansa taho voi kieltäytyä vastaanottamasta lahjoitusta. Lahjoittamallakaan ei siis välttämättä eroon pääse.
- Anonyymi
Kannattaa myydä se nyt heti jos vain mahdollista.
- Anonyymi
Tappiolla myynti osakkeesta antaa vähennysoikeuden muiden osakkeiden voitoista.
- Anonyymi
Myyntiin. Voipi mennä aikaa, että joku erehtyy ostamaan.
- Anonyymi
Meneekö nämä kaupaksi muutamalla satasella? Jos vaikka 300€ pyytää, niin joku ostaa varmasti?
- Anonyymi
Ei, ehkä muutamalla kympillä. Laita huutokauppaan myyntiin, jos pakko päästä eroon.
- Anonyymi
Myyt/annat konkurssikypsälle firmalle ja annat voudin viedä.
- Anonyymi
Mikä osake, eli mistä ja miltä viikolta?
Siitä paljon riippuu kuinka helposti sen saa myytyä. Osalle kohteista/viikoista löytyy ihan oikeastikin hyvin ostajia ja osan kanssa on sitten haastavampaa. - Anonyymi
Onko tuo osake Lapissa vai Välimerellä?
Ja myöskin tärkeä tieto mikä viikkoa kyseessä.
Tällä hetkellä esim. tiettyjen Lapin lomakohteiden talviviikkojen kysyntä on kovaa ja noiden viikkojen osakkeiden myynnissä ei ole mitään ongelmaa ja niistä saattaa saada hyvänkin hinnan.
Mutta jotkut toiset "vähemmän kiinnostavat" viikot samastikin kohteesta ovat huomattavasti vähemmän kiinnostavia ostajien näkökulmasta.- Anonyymi
Ei valitettavasti ole. Suomessa, ei Lapissa ja kyseessä ei ole varmaankaan näitä huippuhaluttuun aikaan, jos sellaista nyt enää on lomaosakkeissa. Kiitos kaikille vastanneille, hieman lirissä ollaan siis tuon kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353