Nyt ne messukorotukset sitten lankesivat rokottamaan veronmaksajien lompakkoa. Asuntomessujen järjestäminen infrastruktuurin rakentamisineen maksoi kaupunkikonsernille yli 20 miljoonaa. Vesiliikelaitokselle koitui yli 2 miljoonan lasku putkistojen vedosta. Siispä veroäyriä korotettiin ja se on nyt huimat 8.1. Samoin nyt nostettiin Vesiliikelaitoksen veroluonteisia tariffeja. Lisäksi rahaa tarvitaan konsulttien tilaamiseen ja tekemään johtavien viranhaltijoiden töitä. Ruoka- ja alkoholitarjoilut sekä muu kiva on myös rahoitettava. Unohtamatta johtavien viranhaltijoiden ylimääräisiä ja työehtosopimuksiin perustumattomia palkankorotuksia.
Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 12.11.2025/Pykälä 169
Tuloveroprosentin ja kiinteistöveroprosenttien vahvistaminen vuodelle 2026
Kaupunginvaltuusto päätti, että vuoden 2026 tuloveroprosentiksi vahvistetaan 8,10 prosenttia.
Loviisan Vesiliikelaitos
Pöytäkirja 23.10.2025/Pykälä 38
Vesiliikelaitoksen taksa 2026
Johtokunta päätti, että Loviisan Vesiliikelaitos ottaa käyttöön päivitetyn hinnaston 1.1.2026 alkaen. Vesiosuuskunnille korotetut hinnat astuvat voimaan 1.2.2026 alkaen johtuen kolmen kuukauden ilmoitusajasta.
Messukorotukset lankesivat
12
348
Vastaukset
- Anonyymi
Mötesarvodet är avsett att täcka utgifter och inte att tjäna pengar. På möten måste representanterna själva betala för maten.
- Anonyymi
Tarpeettomaan juhlintaan kyllä riittää rahaa ja lisää hauskanpitoon sekä konsulteille jaettavaksi saadaan veronkorotuksella. Korkea veroäyri toimii tehokkaana uusien asukkaiden karkoittajana. Ehkäpä se onkin tarkoituksena, ettei suomenkielisten osuus kasva entisestään. Se takuulla jossain vaiheessa kutistaisi rkp:n vähemmistöpuolueeksi.
Kaupunginhallitus
Pöytäkirja 17.11.2025/Pykälä 412
Loviisan kaupunki järjestää uudenvuoden vastaanoton uudenvuoden aattona. Vastaanotolle kutsutaan myös kaupungin yhteistyökumppaneita kuluneen vuoden ajalta. Vastaanoton kustannukset arvioidaan nousevan yli 5 000 euron mutta kuitenkin jäävän alle 10 000 euron. - Anonyymi
Tässä yksi osoitus siitä, että kuinka Raatihuoneella on tehtailtu tilauksia ja teetetty omia töitä ulkopuolisilla:
Tarkastuslautakunnan
arviointikertomus 2024
Loviisan kaupungin lakipalvelujen ostoista
Tarkastuslautakunta on huolestuneena pannut merkille kaupungin kohonneita lakipalveluostoja. Vuonna
2020 kaupungin ulkopuolelta hankittujen lakipalvelujen arvo oli noin 25 000 euroa, viime vuonna ostojen
arvo oli lähes kymmenkertainen, noin 237 000 euroa. Tarkastuslautakunta kiinnittää myös huomiota moniin
eduskunnan oikeusasiamiehelle ja hallinto-oikeudelle tehtyihin valituksiin. Hallintojohtajan ajankäyttöä tulee
uudelleen priorisoida, jotta kustannusten nousukierre saadaan katkaistua. - Anonyymi
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen mukaan vuonna 2024 verotulot asukasta kohden olivat 3000 euroa. Siten Lurensin katsomoon tuhlattiin 40 asukkaan maksamat verotulot. Miettikäähän tätä.
Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 15.10.2025/Pykälä 152
Rahoitustukianomus, Östra Nylands Ungdomsförbund rf
Kaupunginvaltuusto päätti, että kaupungin talousarvioon vuodelle 2026 varataan 120 000 euron tuki Östra Nylands Ungdomsförbund rf:lle katetun katsomon rakentamiseksi Lurensiin. - Anonyymi
Kaupungissa on vallalla useita veronmaksajien piikkiin toimeenpantuja "käytäntöjä", jotka eivät sinänsä ole laittomia, vaikka ne ovatkin moraalittomia ja eräänlaista luottamushenkilöiden voitelua. Joulu- ja muilla esimerkiksi ennen valtuuston iltakoulua tarjotuilla lounailla sekä kokousten puffeteilla hyvitellään luottamushenkilöitä, jotta he tuntisivat itsensä tärkeiksi. Samalla yritetään saada aikaan kaverillinen ilmapiiri luottamushenkilöiden ja johtavien viranhaltijoiden välillä. Se on johtanutkin toivottuun tulokseen, koska esimerkiksi erityistilintarkastuksessa esiin tulleet ilmeiset väärinkäytökset on käytännössä ns. lakaisu maton alle. Samoin kaikki muutkin kärähdykset laittomuuksista. Valtakunnan ylimpien laillisuudenvalvojien huomautukset laittomuuksista siirretään kaupunginhallituksen muodollisen käsittelyn jälkeen "tiedoksi" merkinnällä Raatihuoneen Ö-mappiin. Samoin Kilpailuviraston päätökset. Kaikki johdolle kiusalliset asiat ja niiden käsittelyt julistetaan salaisiksi jopa tarkastuslautakunnalta, vaikka kuntalain mukaan sillä on oikeus saada nähtävikseen kaikki asiakirjat, jotka se näkee toiminnassaan tarpeelliseksi.
- Anonyymi
Kaupunginhallituksen jäsenet: Hävetkää, jos edes osaatte!
- Anonyymi
PH, sano jotain.
- Anonyymi
Ei se ehdi. PeeHoo kerää kuitteja ämpäriä varten.
https://www.loviisa.fi/ajankohtaista/osta-joululahjat-loviisasta-keraa-kolme-kuittia-ja-voit-saada-ihana-loviisa-amparin/ - Anonyymi
Suomen parhaassa pikkukaupungissa osataan erityisen hyvin veronmaksajien rahojen tuhlaaminen. Ostettu maa-alue on kaupungille täysin tarpeeton. Kauppa liittynee yhä jatkuviin ja liiketaloudellisiin tosiseikkoihin perustumattomiin houreisiin, että satama on Loviisan valttikortti ja sitä pitää laajentaa. Kaupungin johto ja poliittiset päättäjät eivät ymmärrä tai välitä mitään taloudellisista seikoista.
Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 20.08.2025/Pykälä 128
Kaupunginvaltuusto päättää, että Loviisan kaupunki hankkii noin 55,9 hehtaarin suuruisen määräalan Köpbacka-Haravankylässä sijaitsevasta kiinteistöstä 434-409-3-137 Hartikas hintaan 850 354 euroa. Hinta perustuu käytyihin neuvotteluihin myyjän kanssa. Kauppahintaan sisältyy määräalalla sijaitseva puusto ja myyjän omistamat rakennukset. Kaupan kohde on esitetty tässä liitteenä olevissa kartoissa. - Anonyymi
Puusto on soraharjulla kitukasvuista mäntyä, eli arvotonta energiapuuta. 70 vuoteen sieltä ei ole saatu myyntiin kunnon runkoa, eli Doris ei antanut lupaa kaataa.
- Anonyymi
Palkankorotuksien "arvointiperusteet" ovat täyttä mielivaltaista tuubaa. Mahtavatko hallituksessa istuvat yrittäjät jakaa omissa puljuissaan palkkarahaa yhtä avokätisesti? Tuskinpa vaan ja takuulla pitäydytään tarkasti työehtosopimuksen mukaisissa korotuksissa.
Erityisesti voidaan ihmetellä kaupunginjohtajan, hallintojohtajan, talousjohtajan ja henkilöstöpäällikön suuria palkkoja ja aika ajoin tehtäviä.korotuksia, koska Soten myötä kaupungin henkilöstö väheni yli puolella. Siten palkkoja pitäisi laskea merkittävästi nykyisestä. Kummallinen seikka on myös se, että kokonaispalkkauksen piirissä olevalle kaupunginjohtajalle maksetaan mm. kokouspalkkioita, koska yleisesti johtajasopimuksen mukaan ei makseta mitään lisiä. Veronmaksajien rahaa on helppo jakaa ja kun rahat taas loppuvat, niin haetaan lisää lainaa kuntarahoituksesta. Tilinpäätöksestä käy ilmi, että verotulot per asukas ovat laskeneet kuin lehmän häntä. Maksukyvyn alentumisesta piittaamatta tuhlaus sen kuin kiihtyy ja nyt suunnitellaan jo uusia kymmeniä miljoonia maksavia palatseja. Tosiasiallisesti kaupungilla ei ole varaa mihinkään uuteen "kulttuuritaloon" ja liikuntahalliin.
Kaupunginhallitus
Pöytäkirja 03.11.2025/Pykälä 387
Kaupunginhallitus päättää, että palkkaryhmän ”Muu palkkaryhmien ulkopuolinen tehtävä/päälliköt” palkkaryhmän euromäärät tarkistetaan ja ovat seuraavat 1.1.2026 alkaen:
C1: 5 900,00 €
B1: 5 307,69 €
A1: 5 136,51 € - Anonyymi
Veronmaksajien rahaa tuhlataan juhlintaan. Kaupungin rahaa pitäisi käyttää vain lakisääteisiin tehtävien hoitamiseen. Mihinkään edustamiseen ja uudenvuoden juhlintaan kaupungilla ole mitään tarvetta. Ilmeisesti nämä lakisääteiset tehtävät ovat poliittisen ja viranhaltijajohdon mielestä perin tylsiä ja niiden tiimoilta ei voi järjestää mitään "kivaa". Siispä järjestetään kaikenlaisia häppeninkejä, joista tähän mennessä kallein on yli 20 miljoonaa maksanut asuntomessujen järjestäminen, johon käytettiin myös valtavasti työaikaa ja skumppa virtasi. Seuraavaksi ovat työn alla pikkujoulut, jotka ovat perinteisesti maksaneet yli 10 000 euroa. Sitten vielä eri toimielimien jäsenille ja johtaville viranhaltijoille tarjottavat jouluateriat. Kiirettä pitää johdolla!
Kaupunginhallitus
Pöytäkirja 17.11.2025/Pykälä 412
Uudenvuoden vastaanoton järjestäminen ja kustannusten hyväksyminen
Loviisan kaupunki järjestää uudenvuoden vastaanoton uudenvuoden aattona. Vastaanotolle kutsutaan myös kaupungin yhteistyökumppaneita kuluneen vuoden ajalta. Vastaanoton kustannukset arvioidaan nousevan yli 5 000 euron mutta kuitenkin jäävän alle 10 000 euron.
https://loviisa.oncloudos.com/fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20251238-5
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1124488BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2003697- 2023001
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome722852Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main602737- 841401
- 601256
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381082- 61996
MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t120993