Monipuolinen PDF:ksi tulostus, miten?

Anonyymi-ap

Haluaisin siis tulostaa 2 eri sähköpostia sekä lyhen tekstitiedoston (esim. Windows muistiolla kirjoitettu) siten, että kaikista näistä 3 lähteestä tulee yhteensä yksi PDF -tiedosto.

Windowsissa on joko vakiona tai ainakin sen jälkeen, kun on asennettu "Foxit PDF Reader" -ohjelma, sellainen toiminto, että minkä tahansa tulosteen voi fyysisesn tulostimen sijasta ohjata PDF -tiedostoksi, jolloin tulostusajuri kysyy sen PDF:n nimeä, joka luodaan ja johon tulostetaan. Mutta ikävä kyllä tämän toiminnon käyttö toimii aina siten, että yksi lähdeaineisto tulostetaan yhdeksi PDF -tiedostoksi, eli tällä tavalla ei pysty tulostamaan useampaa lähdeaineistoa siten, että tulostustoiminto samalla koostaisi ne yhdeksi yhdistetyksi PDF -tiedostoksi.

Mikä olisi helpoin/tehokkain keino saada siis 2 eri sähköpostiviestiä sekä lyhyt tekstitiedosto -> kaikki 3 yhdistettävä yhdeksi PDF -tiedostoksi?

Tällä kertaa tarve tuli siitä, että tilasin dna:lta liittymän numeronsiirtotilauksena.
Yhden selkeän tilausvahvistuksen sijasta dna lähetti 2 eri sähköpostia:

1) Tilaus on vastaanotettu. Kiitos tilauksesta.

ja

2) Sopimustiivistelmä

Valitettavasti kummassakaan sähköpostissa ei mainita yhtä hyvin olennaista asiaa:

Eli se, mikä pitäisi mainita, mutta dna ei niin tee, on tällainen tieto:

Tilattu: DNA Huoleton 100M -liittymä määräaikaisella 12 kk sopimuksella siten, että liittymä on määräaikainen ajalla 09.11.2025 - 08.11.2026, minkä jälkeen liittymäsopimus jatkuu toistaiseksi voimassaolevana, mikäli liitymäsopimusta ei irtisanota päättyväksi määräaikaisen liittymäsopimuksen loppuhetkeen.

Liittymällä on saman 09.11.2025 - 08.11.2026 jakson aikana erikoishinta xx,yy €/kk, minkä jakson jälkeen liittymäsopimus jatkuu DNA Huoleton 100M -liittymän hinnastonmukaisella normaalihinnalla, mikäli asiasta ei myöhemmin toisin sovita.

Haluaisin siis itse tehdä PDF -koosteen, joka sisältää nuo 2 sähköpostiviestiä sekä ylläolevan tekstinpätkän, josta selviää tarkemmin liittymäsopimuksen määräaikaisuutta koskevat tiedot.

Ei ihme, että määräaikaiset liittymäsopimukset aiheuttavat joskus sekaannusta ja väärinkäsityksiä, kun operaattori itse ei lähetä asiakkaalleen sellaista sopimusvahvistusta, josta selviäisi kattavat tiedot kaikesta, mitä on sovittu asiakkaan ja operaattorin välillä.

Tällainen kooste on mielestäni olennainen myös oikeusturvan kannalta: Tuollainen asiakirja pitäisi asiakkaan saada operaattorilta heti, kun on tehty uusi liittymäsopimus. Tällöin asiakas voisi heti lukea tuon sopimusvahvistuksen läpi sekä reklamoida operaattoria asiasta, mikäli jokin asia on kirjattu sopimusvahvistukseen toisin kuin miten asiasta on sovittu.

Etämyynnissähän on 14 vrk peruutusoikeus.
Myymälästä ostettuna ei ole automaattista peruutusoikeutta, mutta yritys voi toki vapaaehtoisesti sen peruutusoikeuden tarjota, jos haluaa.

Mutta miten on ns. standimyyjältä hankituissa liittymäsopimuksissa ?

Ongelma näissä on se, ettei tällaista standimyyjää ole helppo myöhemmin tavoittaa, koska nuo myyjät eivät ole päivästä toiseen samassa paikassa eikä asiakas saa standimyyjän suoria yhteystietoja, jollei standimyyjä niitä erikseen anna.

Tuossa itseasiassa häviää myös standimyyjä itse: Entä, jos asiakas haluaisi kertoa kavereilleenkin mahdollisuudesta saada liittymä edulliseen hintaan?

Tässä tapauksessa, jos asiakkaalla olisi mahdollisuus saada myös jälkikäteen yhteys standimyyjään, niin tuo standimyyjä saisi liittymänmyyntiprovisiot myös tuon asiakkaan kavereille myydyistä liittymistä, nyt ne jäävät standimyyjältä saamatta.

Varsinkin, jos asiakas itse kertoo standimyyjälle, että "kavereille kanssa", niin varsinkin silloin standimyyjän kannattaisi antaa asiakkaalle yhteystietonsa - tulisi lisämyyntiä ja sitä kautta lisää liitymänmyyntiprovisioita - niistä luulisi sen standimyyjänkin olevan iloinen!

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Librakan Draw tai PDF GEAR?

    • Anonyymi

      Netistä löytyy palveluita, joissa voi yhdistää monta pdf tiedostoa yhdeksi hae hakusanoilla - merge pdf files

    • Anonyymi

      LibreOfficen Writer sovelluksella voi tehdä pdf-tiedostoja. Tuot/liität asiat haluamaasi järjestykseen ja viet asiakirjan pdf-muotoon. Annat tiedostolle nimen ja tallennat sen koneelle. Valmis.

    • Anonyymi

      Helpointa kai käyttää tulostusta tiedostoon ja sitten taikoa ps2pdf-ohjelmalla ne samaan tiedostoon. Ja jos on pdf, niin sen saa ps-muotoon pdf2ps-ohjelmalla.
      GhostScriptillä onnistuu myös:
      $ gs -o out.pdf -sDEVICE=pdfwriter -dPDFSettings=/Screen 1.ps 2.ps 3.ps
      -tulosteet 1,2 ja 3 pdf-muotoon.

    • Anonyymi

      Copy & paste yhdeksi tiedostoksi ja sen tulostus pdf:ksi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      266
      5301
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      62
      4418
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4291
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3690
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3667
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      44
      3590
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      39
      2836
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      24
      2678
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2626
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      69
      2445
    Aihe