Markkinatalouden romutus alkanut

Anonyymi-ap

Tavaraa ostetaan ulkomailta koska onhan vielä tuo kysynnän ja tarjonnan periaate.
Nyt kuitenkin ihmetellään suurta idän pakettien määrää ja tuskastellaan ja valitetaan
jne jne. Suomen markkinat ovat olleet todella surkean pienen valikoiman ja suurten ketjujen ja suurten erien kyllästämä. Halutaan myydä paljon. Samalla valikoimat supistuvat ja tavarat joiden menekki on pieni, putoavat vähitellen pois. Syntyy tyhjiö kun kysyntää on muttei tavaraa. Tämä tilanne on ollut jo pitkään. Sen seurauksena kun kauppa siirtyi netin puolelle, avautui isommat markkinat jotka pystyvät täyttämään tämän tyhjiön. Itse en ostaisi suoraan ulkomailta mitään vaatetta.
Vaatetta on voitava tutkia tarkkaan ja voitava sovittaa. Kaikki tavara ei ole ns. krääsää. Tilanne on aiheutettu ihan itse tämän kuppikuntaisen suomalaisen sisäsiittoisen kauppaketju monopolien taholta. On aivan turha syyllistää yksityistä
kaupan käyntiä. Kartellimaiset ketjut ja maailman markkina hinnoista irtoaminen on huono asia. Esimerkkinä nytkin suklaan hinta on korkealla vaikka kaakaon hinta on vuodessa pudonnut alle puoleen. Ja syypää on suuret maahantuojat ja heidän halu myydä koko vuoden määrä yhdellä sopimuksella.
Nyt sitten aiotaan oikein hallinnon toimesta ryhtyä rajoittamaan tilannetta sanoisinko tekopyhällä perustelulla. Koko ajan unohdetaan verrata kuinka paljon rahallisesti tuovat suuret ketjut vs muu kauppa. Sähkökin on valjastettu pörssikeinottelun välineeksi. Ai niin eihän se mikään pörssi ole, sieltä ei saa ostettua osakkeita. Koko touhu on maskeerattu monopoli ja sisäpiirikauppojen temmellyskenttä.

0

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

        Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
        Maailman menoa
        154
        3504
      2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

        Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
        Maailman menoa
        84
        3006
      3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

        Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
        Maailman menoa
        80
        2501
      4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

        Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
        Maailman menoa
        44
        2389
      5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

        ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
        Maailman menoa
        56
        2305
      6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

        Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
        Ikävä
        20
        2295
      7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

        Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
        Maailman menoa
        118
        2260
      8. Mikä aate kaiken pahan takana?

        Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
        Maailman menoa
        152
        2175
      9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

        Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
        Suomalaiset julkkikset
        33
        1741
      10. Muistan vuosikymmenten takaa

        Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
        Ikävä
        12
        1696
      Aihe