Läppärillä kyseinen sivusto aukeaa ihan normaalisti, mutta pöytäkoneella tulee ilmoitus:
"mahdollinen tietoturvariski. Firefox havaitsi mahdollisen turvallisuusuhan, eikä jatkanut sivustolle . . . Ongelma johtuu todennäköisesti sivustosta, etkä voi korjata sitä itse"
Mutta tosiaan toisella koneella mitään herjaa ei tule.
Miksi Firefox herjaa?
18
310
Vastaukset
- Anonyymi
Täsmennys: kyse ei ole siis Firefoxin sivuista, vaan erään sanomaehden nettisivuista, jonne yritän mennä Firefoxin avulla.
- Anonyymi
Tarkista selaimen sivustoasetukset. Siellä on jotain turvallisuusasetuksia. Jos sivusto ei ole https-sivusto, niin selain varoittaa siitä. Mutta sivuston saa auki siitä herjatekstin alapuolelta. Siinä on semmonen linkin tyyppinen teksti, jossa lukee suunnilleen "Ymmärrän riskit ja olen varovainen...".
- Anonyymi
Myös vanhentunut https-salausavain voi aiheuttaa vaikka silloin tulee yleensä expired-keys ilmoitus. Tarkoittaa siis, että serverin avainta ei ole päivitetty vaikka voimassaoloaika on mennyt umpeen.
- Anonyymi
Molmmissa koneissa on uusimmat selainversiot eikä kummassakaan ole mitään asetuksia viritelty.
Firefox ilmoittaa että "Ongelma johtuu todennäköisesti sivustosta, etkä voi korjata sitä itse. Voit ilmoittaa ongelmasta sivuston ylläpitäjälle. Sivustot todistavat identiteettinsä varmenteella. Firefox ei luota tähän sivustoon, koska sen käyttämä varmenne ei ole kelvollinen palvelimelle. . ."- Anonyymi
Väittikö joku, että vika on koneessasi? Melkoinen torvelo..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väittikö joku, että vika on koneessasi? Melkoinen torvelo..
Hei uuno. Mikä sinä olet minua nimittelemään? Vastaa kysymykseen, miksi toisella koneella tulee tuo ilmoitus, mutta toisella koneella ei?
- Anonyymi
Tottakai asetuksissa on eroa, jos sama kohde toimii toisella ja toisella ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei uuno. Mikä sinä olet minua nimittelemään? Vastaa kysymykseen, miksi toisella koneella tulee tuo ilmoitus, mutta toisella koneella ei?
Eikös tuo ole selvää? Käyttäjä on jo kuitannut virheilmoituksen(ei sitä muista), joten poikkeus löytyy eikä sitä tarvitse enää kuitata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai asetuksissa on eroa, jos sama kohde toimii toisella ja toisella ei.
Miksi Firefox ilmoittaa kuitenkin että "Ongelma johtuu todennäköisesti sivustosta, etkä voi korjata sitä itse."
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös tuo ole selvää? Käyttäjä on jo kuitannut virheilmoituksen(ei sitä muista), joten poikkeus löytyy eikä sitä tarvitse enää kuitata.
Höpön höpön. Firefox herjaa edelleen tilanteesta. Eikä Ilmoituksessa ole mitään kuitattavaa.
- Anonyymi
Mulla tuli viime la pankin sivuilla ilmoitus että firefox kohtasi vakavan virheen jota ei voi toistaa??? Oisko vika ff päässä.
- Anonyymi
ei.
- Anonyymi
Käy ensin hoidossa ja tule sitten kyseleen uudestaan
- Anonyymi
Sinä olet näemmä jo hoidossa mutta se ei tehoa.
- Anonyymi
UKRAINA ANTAUTUI!
- Anonyymi
Näitä avaimia muutamankin kerran asennellut Apachen www-serverille. Ongelma on monesti siinä, että se pitää rekisteröidä palvelussa, joka on maksullinen. Aiemmin riitti, että maksaa 30€ ja homma toimi niin kauan kuin avain oli voimassa. Nykyisin hinta kai pompsahtanut 150€ tuntumaan ja tuo veloitetaan joka vuosi.
Ahneus on siis voimavara, joka estää serverin perustamista - varsinkin kun selaimen valmistaja on mukana juonessa ja varoittaa vaaroista - vaikka kyse on ahneudesta. - Anonyymi
Windowsisi on saastunut!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial81656Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1281653Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2511179Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.1991038- 128929
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2866- 10845
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48843Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29837