Tapasin kylällä henkilön, joka osasi tehdä pienen työn kotonani, kun oli vinksallaan. Siitä paikasta käveltiin meille ja hän hoiti esineen kuntoon.
Kotini oli poikkeuksellisen sekaisin, sohvalla peti, kun katsoin tv:tä iltayöstä, vaatteita pirin pärin tuolin korvilla kun oli mallannut pikkujouluun asua, kenkiä lojui eteisessä, tiskikoneeseen laittamatta parin päivän astiat ja pöydällä lappua, allakkaa ja koruja niihin asuihin.
Mietin vähän kun astelimme kotiini, mitähän sanon. Sitten en sanonut sotkusta sanaakaan, en alkanut selittää syytä sotkuun. En edes katsonut katseliko han ympärilleen, Siinä hoiti asiansa, pokka piti ja lähti.
Selitätkö sinä epäjärjestystä jos joku yllätyshenkilö poikkeaa kotiisi?
Selitätkö sotkuista kotiasi äkkikäyjälle
19
214
Vastaukset
- Anonyymi
Tapasin noin 2010 kaverin joka tunsi Suomen kotien sekavuuden sodan jälkeen
Hän oli ilmastointikundi joka oli aloittanut työtä 1940-luvun puolivälin jälkeen
siis jotain 60 vuotta töissä ja kiipeili vielä kevyesti tikkailla
Kysyin häneltä mikä on ihmeellisin sekatms.asunto jonka hän on tavannut
ajattelin että hän kertoo herrasväestä
Mielikuvani on että kyse oli jostain Lohjan suunnasta nörttipoika
Istui alusvaatteisillaan tietsikan ääressä
Keskellä huonetta iso muovisäkki kattoon juomatölkkejä
Huoneessa tietokone ja nörttipoika kuulokkeet päässä ja alan laitteistoa
Kaikki sekaisin tavarat
sitten oli tarkkaan suojattu vaaterekki vahvalla muovilla peitetty
Sen sisällä oli kasuaaliset työvaatteet puvut paidat hyvässä järjestyksessä ulosmenoa varten- Anonyymi
No hänkään ei varmaan selitellyt että on vähän sotkuista tilapäisesti.
- Anonyymi
Ei tartte selitellä, kun ei ole sotkuja sikin sokin sekaisin.
- Anonyymi
Joo, ei tarvetta hävetä mitään.
- Anonyymi
En selitä, ainakaan pahoitellen, kotini on linnani.
- Anonyymi
Vaihdoin vähän aikaa sitten uuteen pyykinpesukoneen, mahtaa asentajilla tarinaa lapsenlapsille taloni sekamelskasta kerrottavaa :)
Gubbe 76 - Anonyymi
Vain jos siivooja on tulossa.
- Anonyymi
Siivooja ymmärtää kaiken.
- Anonyymi
Paras selitys on kun heität siinä. "Ei kukan voi mitään omalle epäjärjestemättömättömyydellenskään."
- Anonyymi
Epäjärjestelemättömyydellensäkään. Siis järjestelykyvyttömyydellensäkään. Sanahirviöitä.
- Anonyymi00012
Anonyymi kirjoitti:
Epäjärjestelemättömyydellensäkään. Siis järjestelykyvyttömyydellensäkään. Sanahirviöitä.
Kilei solmuun mänöö....
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Kilei solmuun mänöö....
Ei selityksiä....
- Anonyymi
En selittele, jos tulee puheeksi siivoius tokasen, en jaksa enään paljoo siivoilla olen vanha,
antaa olla , tänne se paska jää kun kuolen. - Anonyymi00014
Jolusiivousstressiä monella kai on jo?
- Anonyymi00015
En selittele, kävijä kyllä näkee että mulla on käsityö kesken kun tarvikkeita levällään pienen yksiön olohuoneessa
- Anonyymi00016
Tavallisen siistiä ettei tarvitse selitellä, viikon päästä vähän joulu siivousta...kelpaako.
- Anonyymi00017
Huushollini on useimmiten sekaisin.
Kun on tiedossa, että joku tulee käymään, niin olen vieraskorea ja siivoan kaiken kuntoon.
- Anonyymi00018
Asuntonsa on hyvin helppo pitää järjestyksessä. Jos on laiska luonteeltaan
ja viihtyy sotkussa niin mitäpä sitä selittelemään. Se on ihmisen ominaispiirre.- Anonyymi00019
Selityksiä voi tilata Selitystoimistosta/Förklaringsbyro oy-ab.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994830Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543012Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn321575Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.121042Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781021Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52999