Kodittomuuden päästettävä stigmasta eroon.
Samalla tavoin huumeiden käyttäjää halutaan poistaa koko ajan, mutta ne jatkavat olemistaan.
Vielä yksi Amnesty on koko kodittomuuden lopettaminen.
Uhkarohkea ei kannata olla, jos ei tunne kuvioita.
Eikä ole yksiselittäistä olemisen muotoa.
Kodittomuus voi olla esimerkiksi vuokra-asumisen toinen muoto.
Asua voi asunnossa ja asua voi ilman asuntoa.
Joka tapauksessa elämisestä on kyse molemmissa.
Sitten suhteuttaa historian, evoluution suhteessa asuntomattomuuteen ja ulkoilmaan, kumpaa oli enemmän ja mikä on ihmisen normi.
Enemmistönä menneisyys on voiton puolella ja siksi nykyisyyden itkeminen ei kuulosta oikealta.
VVA vaikka on kodittomien ammattijärjestö, eivät hekään hyväksy kodittomia yhteiskunnassa. He lopettavat niitä ohjelmissaan, mikä ei kuulosta puoltavalta politiikalta, mutta syrjivältä.
Mitä ammattilaisilta voi odottaa kodittomuuden parantamiseksi?
Heiltä pitää odottaa lisää peruspalveluja kodittomille.
Mitä palvelut olisivat?
Se on helposti saatavissa olevat ruoka-pesu-pyykki-liikenne-lääkäri palvelut.
Enimmäkseen koditon 2000 luvulla eroaa kivikauden kodittomasta, että ihan perustarpeet hoituvat pahimmillaan ilmaisella aamupuurolla.
Kuitenkin ihmisarvoiseen elämään kuuluu paljon muutakin kuin perus jutut.
Kyse on elämän perusehtojen arvoasteikoista.
Itse kunniahimoisena kodittomana kaipaan seksiä, parisuhdetta, lasten tekoa, perhettä, jotta sosiaalipalvelut eivät diskriminoisi kodittomien lapsia, jotta kodittomien vaimot eivät häpeäisi miehiään ja eroaisi vain koska mies on koditon. Arvostuksen nousun takia on tehtävä paljon enemmän töitä kodittomuuden eteen yhteiskunnassa.
Todettu, että kodittomuus on perustavanlaatuinen ilmiö teknologian aikana, jonna molemmat ovat vuorovaikutuksessa toisiinsa.
Kodittomuus on terapia älyä, tietoa täynnä olevassa maailmassa.
Kodittomuudella voi olla puhdasta kysyntää kun kyse on palautumisesta, ihmisarvonsa löytämisestä, paluusta perus ihmiseen.
Sen takia pitäisi olla kodittomilla muutenkin lokeroituneessa maailmassa oma kodittomien paikka, missä olla ilman, että heitä ajettaisiin pois.
Heillä olisi pysyvä leiripaikka, nuotiopaikka, pesupaikka kuten sauna ja pyykkipaikka, olkoon se pesukonehuone, jos käsin on vaikeampi pestä.
Kodittomilla pitäisi olla lain suoja takana.
Englantilaiset valkoiset gypsie caravaanarit ovat mielenkiintoinen aloite.
Kodittomuuteen tottuu ja siksi on suvaitsevaisesti osattava hyväksyä koditon takaisin asunto yhteiskuntaan.
Koditonkin voi haluta tehdä työtä. Hän tarvitsisi helpotettua työntekoa asemansa tähden. Ei liikaa vaatimuksia, mutta löystettyjä.
Tänään kodittomat kärsivät suuresti liikenteen mahdottomuudesta, oleskelutilan puutteesta, pysyvyyden puutteesta ja henkilökohtaisesti pesun ja pyykin pesun puutteesta. Ja seksi ennen kaikkea ja suvun jatkaminen.
Lisäksi teknisten laitteiden kokeilu ja ulkomaan matkat, eikä mitään rasismia enää.
Muuten asunnossa nukkujat joutuvat salaisesti harjoittamaan kodittomuutta nukkumalla parvekkeilla, mikä aitouden kannalta on vähäistä.
Kodittomuus on elämän tapa ja sen saatavuutta pitää parantaa.
Samassa hengessä kun jokamiesoikeudella tekniikan ihmelapset omatekoisesti lentävät avaruuteen ja asuvat siellä, missä selviytyvät ikinä huolimatta maapallon laeista, että avaruuteen ilman viisumia matkustaminen on rangaistuksen uhalla kiellettyä.
Koditon vaatii oikeudenmukaisuutta, että vartijoiden ja virkakuntien syrjinnästä olisi saatava rangaistuksia.
Koukuttavassa kodittomuudessa on palveluiden puutetta
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3687923Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1135583Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114653Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli304458Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1794436Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523967Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373657SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481