Olenko oikeassa; ladata saan, mutta jakaa en?
Oonko oikeessa?
Bamboo
8789
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jakaa et saa tekijänoikeuden alaista materiaalia.
Lataaminen riippuu siitä, mikä on kohde. Musiikkia, elokuvia jne saa. Tietokoneohjelmia, pelejä ei saa.
Tietokoneohjelman lataamista ei mikään laki kiellä. Luvaton käyttö on kielletty yleensä lisenssisopimuksessa.
Sovittaisko nyt, että maallikot, joille immateriaalioikeus ei tuttua, pysyvät hiljaa. Ette turhaan sotkis asioita ja johtaisi ihmisiä harhaan.
Tekijänoikeuden alaisen materiaalin kopioiminen on lähtökohtaisesti kielletty. Tekijänoikeuslain 12 § antaa kuitenkin oikeuden kopioida omaan käyttöön. Tähän siis perustuu se, että esimerkiksi musiikkia saa kopioida omaan käyttöön netistä. Valitettavasti vain tämä lainkohta ei koske tietokoneohjelmia. Näin ollen siis sen lisäksi, että lisenssiehdot yleensä kieltävät kopioimisen, kieltää myös tekijänoikeuslaki kyseisen tekijänoikeudenalaisen ohjelman kopioinnin (ilman tekijänoikeden haltijan lupaa).
Siteeraan varmuuden vuoksi tähän alle ko. lain 12 §:n, että jokainen voi ihan lukea itse. Huomio kannattaa kiinnittää 4 momenttiin. Jos kiinnostaa tarkemmin, tai vielä epäilette, niin lukekaa kyseisen lainkohdan esityöt:
"Valmistaminen yksityiseen käyttöön
12 § (24.3.1995/446)
Julkistetusta teoksesta saa jokainen valmistaa muutaman kappaleen yksityistä käyttöään varten. Siten valmistettua kappaletta ei ole lupa käyttää muuhun tarkoitukseen.
Kappaleen valmistamisen valmistuttajan yksityistä käyttöä varten saa myös antaa ulkopuolisen suoritettavaksi.
Mitä 2 momentissa säädetään, ei koske sävellysteoksen, elokuvateoksen, käyttöesineen tai kuvanveistoksen kappaleen valmistamista eikä muun taideteoksen jäljentämistä taiteellisin menetelmin.
Tämän pykälän säännökset eivät koske tietokoneella luettavassa muodossa olevaa tietokoneohjelmaa, tietokoneella luettavassa muodossa olevan kappaleen valmistamista tällaisessa muodossa olevasta tietokannasta eivätkä rakennusteoksen valmistamista. (3.4.1998/250) "
56 a § olisko neljäs momentti jos laskin oikein...
Tekijänoikeusrikkomuksena ei kuitenkaan pidetä muutaman kappaleen valmistamista yksityistä käyttöä varten sellaisesta tietokoneella luettavassa muodossa olevasta tietokoneohjelmasta tai tietokannasta, joka on julkaistu taikka jonka kappaleita on tekijän tai tietokannan valmistajan suostumuksella myyty tai muutoin pysyvästi luovutettu.
Kyllä nyt vieläkin hieman sotket, menee puurot ja vellit sekaisin.
Nimittäin 56a § käsittelee rangaistusvastuuta. Se on totta, että tietokoneohjelman 'saa' kopioida ilman rangaistusta. Se ei kuitenkaan ole siitä huolimatta sallittua. Sitä siis ei saa tehdä, mutta jos niin tekee, ei siitä rangaista.
Asioilla on ero - tosin vain teoreettinen.
Täsmennän hieman vielä, ettei jää epäselväksi, että edellisessä on kyse rangaistusvastuun ja kielletyn teon erosta. Rangaistusvastuuta - siis rikosoikeudellista - ei tekoon liity, mutta se on kielletty teko tekijänoikeudelliselta kannalta. Tekijänoikeutta siis rikotaan - mutta lainsäätäjä on katsonut, ettei kyseinen rikkomus ole rangaistavaa.
Jos siis oikeudenalajaottelua halutaan käyttää selventämään tilannetta, niin voidaan asia esittää seuraavasti:
Tekijänoikeudellisesti - kiellettyä.
Rikosoikeudellisesti - sallittua.
Se, että teko on jomman kumman kannalta (toisen tai molempien) kiellettyä, tekee siitä oikeuden vastaisen.
tekijälle oikeus vaatia korvauksia jos tälläinen ohjelma on kopioitu ilman lupaa, vaikka se ei rikosoikeudellisesti olisikaan rangaistavaa?
Eli vaikka kyseessä olisikin pelkkä "kielletty teko" voi rangaistus todellisuudessa olla yhtä tuntuva.
Asiassa voi nostaa siviilikanteen, kyllä.