Jämsään pitää saada verotuloja

Anonyymi-ap

Tuulivoimalat tuottaisivat mukavasti kiinteistöveroja:

Keski-Pohjanmaalla Lestijärven kiinteistöverotulot kasvoivat 98 prosenttia, mikä johtui lähes kokonaan tuuli- ja aurinkovoimaloiden kiinteistöverojen kasvusta. Etelä-Pohjanmaalla puolestaan Kurikan kunnan kiinteistöverotulot kasvoivat 38,8 prosenttia – myös tämä aiheutui lähes kokonaan tuuli- ja aurinkovoimaloista.

Lestijärvellä tuuli tuo 75 prosenttia kiinteistöverosta

Samaten Jämsään pitäisi saada vankila, se työllistäisi paikallista väestöä, eikä vartijan työ vaadi korkeaa koulutusta ja on enimmäkseen monitorien kyttäämistä.
Vanginvartijan työ sopisi siis erinomaisesti myös paperialan koulutuksen saaneille, joita Jämsässä riittää työttömänäkin.

24

544

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta kun ne ropellit lähettää amplitudimodulaatiota laiturille. Tai vaikka ei semmosta ole pystytty mittaamaan niin lähettää ne silti. Näin homeopatian asiantuntijat kertovat.

      • Anonyymi

        Jep jep otteita skitsofreenikon päiväkirjasta


    • Anonyymi

      Vaan sinä voisit ruveta portsariksi jämpsän porttiin ettei munki purijat ala rähiseen.

      • Anonyymi

        Siis tarkoitin munkinhokijaksi Suomi 24:ään


      • Anonyymi

        No sitä munkkia hoet


      • Anonyymi

        Siis tarkoitan, että kukaan muu ei saa hokea munkkia ja trollata keskusteluja kun minä olen tämän typeryyden keksinytkin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis tarkoitan, että kukaan muu ei saa hokea munkkia ja trollata keskusteluja kun minä olen tämän typeryyden keksinytkin

        Aki ja Turo lauloivat aikanaan, mä haluun purra munkkii


    • Anonyymi

      Eikö se Himoksen seksisikailijoiden business tuota verotuloja?

      • Anonyymi

        Niin totta on että toiset saavat hassata kaupungin rahoja vailla vastuuta kun lellitään kuin kukkulan kuningasta Keisarin uusin vaattein..

        Kaupungin palkkaamat imagokonsultit menivät hyvin hiljaisiksi kysyttäessä onko ollut kannattavaa rahoittaa Himosta miljoonilla?
        Myöhäiskevään 1985 ysiluokkalaisten koelaskujen jälkeen Himokseen on investoitu miljoonia mutta investointien takaamat työpaikat verotuottoineen puuttuvat yhä rasittaen silti kaupungin kokonaistaloutta.

        Lopetetun Kaipolan paperimiesten ja muiden tehtaan toiminnasta riippuvien aputyöntekijöiden verotulot ovat myös romahtaneet puhumattakaan menetetyistä yhteisöveroista.


    • Anonyymi

      Kaipola hanut koskaa mitää veroja maksaneet, kuha kikkailivat km korvauksilla.

    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus. Tänne tarvitaan kiireesti semmosia toimijoita mitkä kasvattaa kaupungin tuloja. Päättäjät eivät tiedä kuinka lähellä on UPM Jämsänkosken loppuminen, sitten ollaan kusessa. Nyt sillä virkamiesten hihat määrittävä ja uutta yritystä Jämsään rupee olemaan kiire.

      • Anonyymi

        🤣😂😁mikä sinnuu ahdistaa Kyösti


    • Anonyymi

      Hallitus päätti ropellien min etäisyydeksi asutuksesta 1,25 km. Nyt etenee esillä olleet hankkeet Jämsässä.

    • Anonyymi

      Jämsän kaupunkihan saisi sillä lisätuloja kun määräisi vaikka 100€ veron jokaisesta munkinhokemisesta Jämsän osiossa.
      Vuosien saatossa olisi hokemisista tullut jo ainakin kymmeniä tuhansia euroja kaupungin kassaan! 🤣

    • Anonyymi

      Vankila tuottaisi myös hallinnon alan työpaikkoja, millä saisi houkuteltua myös korkeakoulutettuja asumaan Jämsään.

      Vankien määrä kasvaa jatkuvasti, uusi nykyaikainen vankila Jämsässä olisi todellinen piristysruiske hiipuvaan paikallistalouteemme.
      Jo vankilan rakennusvaihe toisi runsaasti kysyntää palveluihin ja työpaikkoja rakennusalalle ja palveluihin, myös asuntojen kysyntä vilkastuisi.

      • Anonyymi

        Tuulivoimaa jämsän nimelle.
        Kirvesvuoreen. Kyllä pyörii.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuulivoimaa jämsän nimelle.
        Kirvesvuoreen. Kyllä pyörii.

        Vain unelmissas onneton


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuulivoimaa jämsän nimelle.
        Kirvesvuoreen. Kyllä pyörii.

        Olis paras paikka. Kyllä propelli pyöris
        Ei asutusta.


    • Anonyymi

      Matkosvuoren päälle. Ja olisivat hienojakin.

      • Anonyymi

        Voi tehä TV kuvaan suhinoita kun on antennimasto vieressä


    • Anonyymi

      Tuulivoimaa, kyllä! Ja tämä munkinhokija-reppana jalastaan kiinni propellin lapaan, niin eiköhän siinä muutaman kierroksen jälkeen munkit ja Jämpsän porttikin unohtuisi?

    • Anonyymi

      Vai että Lestijärven tuulivoimaloita?
      Tietous siittä mihin ja minkätyyppinen vesivoimala Jämsään olisi haluttu rakentaa on jo poistunut paikkakunnalta.

    • Anonyymi

      Himoksen rinteet täyteen tuulivoimaloita ja golf kenttä kukka niityksi.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      272
      769
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe