Näkikö joku hälytysajoneuvon ajavan Paasikiventien risteyksen yli moottoritielle kello 19:25? Jos joku näki tilanteen, voiko merkitä ajan muistiin (tumma tavallista isokokoisempi hälytysajoneuvo, joka on pyörinyt Hämeenlinnassa jo jonkin aikaa)?
Kaupunkilaiset epäilevät, että kaupan naiset kokevat Hyvinvointialueen nyt liian konkreettisena toimintana itselleen, johon keinoja puuttua joudutaan jo miettimään.
Kaupunkilaiset eivät tunne viranomaisina esiintyviä henkilöitä tai heidän toimintaa enää täällä. Ilmeisesti kyse on laajemmasta ongelmasta, joka on vasta alkanut näkymään ja tuntumaan.
112-ralli (yleistilanne)
14
365
Vastaukset
- Anonyymi
Liikkuuko janakkalalainen kaupan nainen tällä hälytysajoneuvolla? Mikä hänen rooli on ja missä organisaatiossa? Kaikki tapaukset joissa tämä hälytysajoneuvo tai kyseinen henkilö on ollut osallisena pitäisi selvittää onko kyse asianmukaisesta toiminnasta.
- Anonyymi
Me tiedämme me jotka emme ole ryhtyneet Hyvinvointialuetta kokemaan omana "firmana" että meillä ei ole siinä toiminnassa mitään roolia. Mutta meillä on muu rooli ja tässä samassa muussa roolissa olevia vain on ryhdyttävä löytymään enemmän.
- Anonyymi
Maailman kirjat on sekaisin. Ja se, se on seuraus kapitalismia seuraavasta kaaoksesta, kapitalismin ja kaaoksen välille voidettaessa laittaa yhtäsuuruusmerkki.
- Anonyymi
"Voidettaessa", olet kyllä aikamoinen sananvääntäjä.
- Anonyymi
Kenen "omasta hämeestä" tässä oikein puhutaan, kun rahavirrat osoittavat kohti kapitalismin kovaa ydintä, yksityisiä osakeyhtiöitä.
Tietenkin on myös "julkisia" osakeyhtiöitä, mutta nämä eivät kuitenkaan ole valtio-oikeudellisesti osa julkista valtaa, vaan kapitalistien hämäyksenä luoma termi, ihan kuin julkisen vallan käsite voitaisiin de facto ulottaa osakeyhtiöön; de jure tietenkin osakeyhtiö käyttää julkista valtaa hoitaessaan lain nojalla julkista hallintotehtävää, kuten kunnallinen asuntoyhtiö tai vesihuoltoyhtiö, tai laajemmin jopa myydessään ruokaa perustuslain turvatessa ruuan osana sosiaalisia oikeuksia, sekä myös kun julkinen valta siirtää osan julkista terveydenhoitoa terveydenhoidon resurssien määrittelyllä tosiasiallisesti yksityisille osakeyhtiöille. Oikeisto on kuitenkin lain määritelmissään määritellyt lain de jure -tulkinnan loogisesti kieroksi de facto -toteamuksellaan että osakeyhtiö ei ole hallintolain tarkoittama julkista valtaa käyttävä taho.
Tätä julkisen vallan yksityistämistä oikeisto hallituksineen nyt toimeenpanee, umpikierolla logiikallaan, luoden yhteiskunnallista, moraalista ja loogista kaaosta, joka ei voi johtaa kuin koko maailman, sellaisena kuin sen tunnemme, tuhoon. Churchillin dystopia vajoamisesta keskiajan pimeyden syvyyksiin on täällä tänään, kuten se on aina nazien valtaan päästessä [1].
"But if we fail, then the whole world, including the United States, including all that we have known and cared for, will sink into the abyss of a new Dark Age made more sinister, and perhaps more protracted, by the lights of perverted science."
[1] Winston Churchill, Their Fines Hour, Speech In House of Commons18.6.1940 https://winstonchurchill.org/resources/speeches/1940-the-finest-hour/their-finest-hour/
- Anonyymi
Näkikö tai kuuliko joku hälytysajoneuvot Hämeensaaressa kello 21? Kaksi tuli Hesan suunnasta, kääntyi liittymästä Hämeensaareen ja laittoi sireenit soimaan. Ajoneuvot kääntyivät ja ajoivat moottoritien yli ja jatkoivat Kaurialan suuntaan.
Jos joku näki tai kuuli, voiko laittaa kellonajan ylös? Ihan vain siksi, jos on 112-rallia ja emmehän halua jäädä hälytysajoneuvojen yliajamaksi turhaan. - Anonyymi
On vaikea sanoa mistä on kyse tai mitä asialle tulisi tehdä (jos mitään), mutta kiinnostaisi onko hälytysajoneuvoille sattunut enemmän onnettomuuksia viime vuosina kuin tavallisesti. Epäily on, että jokin Covid-tilanne tai tunne saattaa olla jäänyt turhaan päälle.
Joku varmasti tietää paremmin. - Anonyymi
Kaupunkilaiset seurasivat 112-rallia lähietäisyydeltä Lahdensivuntiellä (14:19).
Hälytysajoneuvo tulossa Visamäen suunnasta laittoi sireenit soimaan. Kaupunkilaisten mielestä turhaan, siniset valot olisivat tilanteessa riittäneet normaalisti.
Pidättehän 112-porukat huolta siitä, ettei taustalta löydy sitä "yhtä tai kahta asiatonta miestä" orkestroimassa kaupunkilaisten palveluita - luvattomasta toiminnasta saattaa rapsahtaa sanktiota. - Anonyymi
Emme halua jäädä hälytysajoneuvon alle - ne kiireet eivät nyt ole olleet semmoisia, että tarvitaan sireeneitä ja hälytysajoneuvoja. Jos te haluatte ajaa rallia, Hyvinkäällä on rallirata ja ajot joka vuosi.
- Anonyymi
Auto ei päässyt moottoritielle koska kolaroi klo 19.26 ja ihmettelen kysymystä kun kaikki tuon näkivät.
- Anonyymi
Hei te sieltä suunnalta tulevat kaikki kaupunkilaiset, tässä on kuva meidän upouudesta asfaltista elokuussa 2019: https://tinyurl.com/2ve322xn
Tuolta suunnalta se hälytysajoneuvokin jyristeli tulemaan ihan niin kuin te kaikki muutkin päristelijät ja pärisyttelijät ja paukuttelijat mopoautoillanne olette siitä saakka tulleet. Kolmen vuoden väleinkö teidän mielestä täällä kadut saa päälystää?
Onko kukaan jäänyt alle? Onko ollut läheltäpiti tilanteita? - Anonyymi
Vuonna 2016 joku kirjasi tällaisen havainnon: https://tinyurl.com/brbpw85t
Suunnilleen samaan aikaan täällä Hämeenlinnan keskustelupalstalla oli nimimerkki ItseäNyrkilläTurpaan, joka myös kuvaa hyvin tuon tilanteen. Käsivarsi nytkähtää niin nopeasti, ettei sitä voi itse komentaa omaa käsivarttaan toimimaan yhtä nopeasti. Se täytyy jotenkin saada aikaan muuten.
Nyt jos tuo sama tapahtuu auton tai mopoauton ratissa ja vielä liukkaalla, voi varmaan arvata mitä voi olla seurauksena.- Anonyymi
Ei siitä mittään nyrkille seuraisi mutta asvalttiin tulisi lommoja ja tulisi tuhkat näkyviin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei siitä mittään nyrkille seuraisi mutta asvalttiin tulisi lommoja ja tulisi tuhkat näkyviin.
Goodmanin edessä on jo iso.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62459Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant722291- 2001286
- 1121112
- 711088
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig220932Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211909Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10837- 47779
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta52766