Karvaa??Kertokaa tietämättömälle.
Lähteekö
7
833
Vastaukset
- minä
ja paljon!! Työläs turkki muutenkin!!
- evatar
...ei ole karvanlähtöaikaa, eli karvaa lähtee kokoajan, ympäri vuoden. Osa pudonneista karvoista jää kiinni pitkään turkkiin ja muodostaa takkuja.
Irtokarvoja löytyy sitten ihan joka paikasta, mihin mielikuvitus vaan riittää ;) - Afgaanin poikanen
evatar kirjoitti:
...ei ole karvanlähtöaikaa, eli karvaa lähtee kokoajan, ympäri vuoden. Osa pudonneista karvoista jää kiinni pitkään turkkiin ja muodostaa takkuja.
Irtokarvoja löytyy sitten ihan joka paikasta, mihin mielikuvitus vaan riittää ;)No enpä tiedä lähteekö. Ei ainakaan samaan malliin kuin meidän perheen lyhytkarvaisista. Ei se muuten pitkäksi pääsisi kasvamaan :)
Kaikki se irtokarva afgaanista jää harjaan. Pentuaikana on sitten eri homma, kun afgaani pudottaa pentuturkkinsa.
Jotkut nartut pudottaa myös juoksujen yhteydessä. - Kalsu
Afgaanin poikanen kirjoitti:
No enpä tiedä lähteekö. Ei ainakaan samaan malliin kuin meidän perheen lyhytkarvaisista. Ei se muuten pitkäksi pääsisi kasvamaan :)
Kaikki se irtokarva afgaanista jää harjaan. Pentuaikana on sitten eri homma, kun afgaani pudottaa pentuturkkinsa.
Jotkut nartut pudottaa myös juoksujen yhteydessä.Olen samaa mieltä edellisen kanssa, affen karva ei pääse lattialle saakka siinä määrin kuin lyhytturkkisten koirien.
Tottakai tuota karvaa lähtee mutta se suurin osa jää todellakin siihen harjaan pesun yhteydessä, ja tuleehan koira muutenkin käytyä läpi harjalla huomattavasti usemmin kuin lyhytkarvainen.
Itselläni esimerkiksi on juuri nyt sellainen olo että tuosta yhdestä salukista lähtee enemmän karvaa kuin kahdesta affesta koskaan lähti yhteensä - tuntuu että sitä on jokapuolella. - evatar
Kalsu kirjoitti:
Olen samaa mieltä edellisen kanssa, affen karva ei pääse lattialle saakka siinä määrin kuin lyhytturkkisten koirien.
Tottakai tuota karvaa lähtee mutta se suurin osa jää todellakin siihen harjaan pesun yhteydessä, ja tuleehan koira muutenkin käytyä läpi harjalla huomattavasti usemmin kuin lyhytkarvainen.
Itselläni esimerkiksi on juuri nyt sellainen olo että tuosta yhdestä salukista lähtee enemmän karvaa kuin kahdesta affesta koskaan lähti yhteensä - tuntuu että sitä on jokapuolella.Niin, tietenkin suurinosa karvoista jää harjatessa harjaan, ja pitkästä turkista eivät pääse niinkään lattioille putoamaan. Mutta lyön vetoa, että teidän vaatteistanne kuitenkin näkyy, että afgaanin omistatte.
- affe01
evatar kirjoitti:
Niin, tietenkin suurinosa karvoista jää harjatessa harjaan, ja pitkästä turkista eivät pääse niinkään lattioille putoamaan. Mutta lyön vetoa, että teidän vaatteistanne kuitenkin näkyy, että afgaanin omistatte.
pikkusiskoni mustasta seropista vaan enemmän lähtee karvaa kuin mun affesta ikinä. Ja kun pikkusisko tulee käymään niin ne karvat kulkeutuvat heidän vaatteissaan meille asti, musta karva valkoisella lattialla näkyy meinaan aikast hyvin....
Ja vaatteista ei kyllä nää että on afgaaninomistaja, kyllä se vaan näin on!!! - Seitan666
affe01 kirjoitti:
pikkusiskoni mustasta seropista vaan enemmän lähtee karvaa kuin mun affesta ikinä. Ja kun pikkusisko tulee käymään niin ne karvat kulkeutuvat heidän vaatteissaan meille asti, musta karva valkoisella lattialla näkyy meinaan aikast hyvin....
Ja vaatteista ei kyllä nää että on afgaaninomistaja, kyllä se vaan näin on!!!Meirän äijästä ei lähde ainakaan mitään... Tai lähtee, mutta niin vähän ettei huomakaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2414703Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4543364Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt152348Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa221992Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja91253Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat281139- 741073
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691045- 771016
- 54956