Sihanoukville-Phon Phen

Jani

Onkos kukaan käyny Shanoukvillessä Thaimaasta käsin? Ajattelin että jos Itä Thaimaasta pääsis vaikka laivalla Sihanoukvilleen ja kävis Phon Phenissä samalla, onko kukaan reissannu? Ja mistäs lisä infoo?

6

8395

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tanja

      Eli Sihanoukvilleen pääset idästä thaimaan rajalta suoraan laivalla. Ensin meet rajalle, josta otat viisumin Kamputsean puolelle, muistaakseni paikan nimi Kamputsean puolella on Kokong ja sieltä sitten laivalla suoraan Sihanoukvilleen. Kannattaa olla rajalla tosi ajoissa, sillä viisumissa voi kestää ja laivasatamaan on vielä pieni matka rajalta. Laiva menee kerran päivässä ja lähtee jo 8.00 aamulla. Kannattaa olla varovainen siellä suunnalla, sillä aika ryöstäjiä ne on turistien suhteen. Ite menin rajalta alas sihanoukvilleen autolla ja se oli ikimuistoinen matka.. kestää palttiarallaa 9 h ja tie on ihan mahdoton, joten suosittelen laivalla menoa! Lisätietoja kannattaa vaik katella lonelyplanetin sivuilta.

    • Samppa

      Oon vetäny ton saman reitin, ku ed. kirjoittaja,mut jatkoin sit siitä viel pnom penh:iin ja sieltä siem reapiin.

      Toi koh kong-sihanoukville autolla ei todellakaan ollu mitään herkkua...suosittelen laivaa.

      pnom penh-siem reap väli meneekin jo paljon iisimmin.
      Ja jos sinne pnomiin eksyt, ni ei kannata jättää käymättä siem reapissa ja Angorin temppeleillä,
      välimatkaa ei kuitenkaan oo niin hirveesti.

      lisäinfoa hinnoista ja muusta saa ainakin thaifoorumeilta...toisesta vähän paremmin. ;)

    • Pastori

      Hienoa kuulla kun ihmiset alkaa käydä Kamputseassakin. Sihanoukville on makee paikka käydä. Itse ajoin prätkällä Pattayalta Sihanoukville - Kampot - Phnom Penh - Siam Reap - Pattaya. Oli Hieno reissu. Ko Kongista menee kuten muutkin tietävät lautta Sihanoukvilleen. Sieltä eteenpäin kulkee bussit. S:villeen kannattaa varata aikaa oleskeluun ainakin 3-5 yötä. Rauhalliset biitsit ym rauhallinen meininki. Siellä on hauska hippi-kylä jossa ei ihmisillä ole kiirettä... Hyvää matkaa.

    • Suosittelen tuolle laivamatkalle kunnon matkapahoinvointilääkitystä:) Viime kuussa tehtiin reissu toiseen suuntaan Phnom Penh-Sihanoukville-Thaimaa. Sihanoukvillessa oleilu jäi valitettavasti yhteen yöhön, koska vettä alkoi tulla kaatamalla. Vesisadetta murehtiessa aamiaispöydässä tehtiin sitten pikainen päätös matkan jatkamisesta Thaimaan puolelle. Valittiin laiva sen nopeuden vuoksi. Laiva on sellainen pienehkö, matala katamaraani. Suunniteltu jokireiteille, joten merenkäynti tuntuu ihan kivasti. Itselläni on sen verran hyvä vatsa, että ei ongelmia ollut. Hiukkasen joutui kyllä puhaltelemaan itsekin siinä vaiheessa, kun porukka alkoi oksentamaan:) Suurin osa oli kyllä varautunut syömällä matkapahoinvointilääkkeitä.

      • kamalaa

        tehtiin laivareissu sihanoukville-koh kong marraskuun lopulla, enkä voinut pahimmissakaan painajaisissa kuvitella, miten karmea reissu siitä tulisi. päivä oli aurinkoinen, mutta tuulinen ja vene keikkui laidalta toiselle aikamoisesti, ja vettä pärskyi kannelle sitä mukana kun aallot iskivät laitaan. meidän aurinkorasvalla voitelema iho oli tietty veden pärskymisen seurauksena märkä ja liukas, joten liu'uttiin kannella, ja onneks osuttiin reunaan ja päästiin turvaan.

        kaikki kamat ja vaatteet kastuivat,passia, rahoja, kirjoja jne myöten. onneks oltiin ohitettu jo vietnam, sillä vietnamin lonely planet jouti sen reissun jälkeen roskiin...

        Mut vielä sihanoukvillesta. Meidän piti olla siel 2-3 pv ja visiitti venyi viikkoon, oli tosi mukavaa ja aurinkoista päivittäin. ihanan rauhalliset biitsit, ystävällisiä ihmisiä ja sopivasti reppureissaajia. ei vielä niin turistirysä kuin Thaimaa, mut kyllä sieltä kaikki haluamat palvelut sai... Suosittelen ehdottomasti!!! Me asuttiin Sakal Bungalowissa, Victoria beachilla, ja vaikka matkaa sieltä oli hieman muille rannoille,niin meil oli kiva bungalowi ja edullisempi sekä tosi hyvä ruoka raflassa verrattuna muihin rantoihin. Ja mopolla aina pääsee :)

        kivaa reissua kaikille kambodzaan!!!


    • tiedottaja_

      Punaisten lyhtyjen aluetta ja täynnä bordelleja, joissa parikymppiset maalaistytöt myyvät itseään likaisissa olosuhteissa orjana 1,5 euron summaa vastaan. Ostajina merimiehet, poliisit, sotilaat ja turistit. Kamputsealla surullinen maine HIV-tartuntojen suhteen: pari vuotta sitten n. 4% kansasta oli HIV-positviisia. Tilanne epäilemättä pahentunut. HIV-infektio prostituoitujen keskuudessa Sihanoukvillen alueella 40%.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      129
      2089
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      999
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      877
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      766
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      77
      720
    6. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      627
    7. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      616
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      612
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      134
      572
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      520
    12. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      513
    13. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      509
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      504
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      498
    16. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    18. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    19. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      480
    20. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      463
    Aihe