ostin uuden koneen amd 64 3500 xp...
ja alko prosessorin lämmöt ihmetyttämään..
prossu käy sellasta 62 astetta..
ja emolevy 45 astetta.. onko se ihan ok???
ja alko prosessorin lämmöt ihmetyttämään..
prossu käy sellasta 62 astetta..
ja emolevy 45 astetta.. onko se ihan ok???
Vastaukset 7
Vanhimmat
prosessori on socket 939 ja venice.. ja kovalevy on 55 astetta.. onko se ihan ok??
Otappa huomioon, että sisäilma on tällä hetkellä monta astetta normaalia lämpöisempää!!!!
Ja sitten huomautus, että sen siitä saa kun ostaa tollasen marketti tietokoneen. Ei ne aina ole loppuun asti suunniteltuja!!!!
Mun mielestä ihan normaalin rajoissa olevat 64-prossun lämmöt
Lämmöt on ihan OK.
Lämmöt on ihan OK.
Venice mallin prosessorit ovat s.939 kantaisista prosessoreista kuumiimpia, parannetusta muistiohjaimesta yms. Ja sen shut down temperarurekin on muistaakseni asetettu 85 asteeseen. Joten ei syytä huoleen, kovalevyn lämpötila on jo kohtuu korkea, johtuu luultavammin siitä että tuulettimet ovat asetettu pyörimään mahdollisimman hiljaisina. Ei välttämättä mahdollista pakettikoneissa, mutta voithan katsoa löytyykö biosista pc-healt yms. valikkoa josta voita asettaa tuulettimet pyörimään nopeammin. (esim. prossalle: Fan full off temp < 25 fan full on temp > 50 ).
no ei siin konees oo ku prosessorin tuuletin.. biossista saa vaihdettua tuulettimen nopeutta.. nyt se on 1800 rpm.. 4.7 volttia.. koitin 6 voltilla ni nousi 2800 rpm.. saa sitä enemmänkin mutta kuinka nopeelle ton tuulettimen tohtii laittaa ettei hajoo???