Isyys virkatodistuksessa

V.43 syntynyt on esiintynyt serkkunani. Hän kertoi,ettei isäksi väitetty ole ns.tunnustanut häntä,en tiedä onko tarkemmin selvitetty. Kysyisin,mitä näihin aikoihin merkittiin virkatodistukseen tällaisessa tapauksessa? Hänen käytös viittaa jonkinlaiseen hoitoalan huijariin. Oli ehkä työssä siinä hoitolaitoksessa,missä vanhapoika- setäni kuoli.
6356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kunhan et päästä suvun asioihin ketään, joka ei pysty todistamaan sukulsisuuttaan mitenkään.
Esimerkiksi mitään varallusuusasioita ei pidä puhua. Selvittäköön jos on sukua, ensin sen asian luotettavasti, ennenkuin pyrkii niinsanotusti liian lähelle.
Minä olen aikuisiällä etsinyt ja löytänyt sukulaisiani jopa netin kautta. Pystynyt kertomaan asioita, joita vain x henkilön x sukua oleva voi tietää. Ja todennut itse että nämä löytämäni sulaiset tietävät samat asiat, ja paljon sellaistakin mitä minä en suvustani ole tiennyt.
Henkilöltä voi aivan hyvin esim kysyä kysymyksiä, joitten vastausten perusteella pystyy jo päättelemään, onko henkilöllä todella mitään tietoakaan esimerkiksi jostain muusta henkilöstä.

Äänestä

Kyllä ihminen saa esiintyä vaikka joulupukkina, ellei tee sen varjolla jotain toimenpidettä, joka on rikos. Vain viranomaisille on esiinnyttävä totuuden mukaisesti.

Äänestä
  • Ei ihan pidä paikkaansa, vaikka melko lähelle käsityksesi on oikea.

    Identiteettivarkaus
    "Joka erehdyttääkseen kolmatta osapuolta oikeudettomasti käyttää toisen henkilötietoja, tunnistamistietoja tai muuta vastaavaa yksilöivää tietoa ja siten aiheuttaa taloudellista vahinkoa tai vähäistä suurempaa haittaa sille, jota tieto koskee, on tuomittava identiteettivarkaudesta sakkoon." Rikoslaki 38 luku 9a §

    Toista henkilö koskevien väärin tiedoin esiintyminen ei tarvitse tapahtua rikollisessa tarkoituksessa. Identieteettivarkaudesta rangaistaan myös, jos aiheuttaa vähäistä suurempaa haittaa.

    Äänestä

Serkut eivät peri,mutta tämä hlö aikoinaan sai äidiltäni joitain kapineita 70- luvun alussa esiintyen vanhapoika setäni hylkäämänä ay- lapsena. Asuu nyt jossain Tampereella hyvinvoipana eläkeläisenä. Risoo.

Äänestä

Au- lapsena siis.

Äänestä

Jos ei ole tunnustettu lapsi niin virkatodistuksessa ei ole mitään lapsesta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

V.43 syntynyt on esiintynyt serkkunani. Hän kertoi,ettei isäksi väitetty ole ns.tunnustanut häntä,en tiedä onko tarkemmin selvitetty. Kysyisin,mitä näihin aikoihin merkittiin virkatodistukseen tällaisessa tapauksessa? Hänen käytös viittaa jonkinlaiseen hoitoalan huijariin. Oli ehkä työssä siinä hoitolaitoksessa,missä vanhapoika- setäni kuoli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu