KSOY myi Väreen osakkeet

Facebook

Kymenlaakson Sähkö's Post

KSOY myy muiden Väreen omistajien kanssa osuutensa yhtiöstä Helenille. Kaupan myötä Väreestä tulee osa Helen-konsernia, mutta sen toiminta jatkuu omana yhtiönään. Muutos ei vaikuta Väreen asiakkaiden sopimuksiin tai sopimusehtoihin, eikä edellytä asiakkaalta toimenpiteitä. Yrityskaupan tarkoituksena on koota yhteen yhtiöiden vahvuudet ja tuottaa entistä parempia asiakaskokemuksia ja palveluita.

Kymenlaakson Sähkön sähkön vähittäismyynti siirtyi Väreelle tammikuussa 2024. KSOY:stä tuli samalla Väreen omistaja noin 18 prosentin osuudella. KSOY keskittyy liiketoiminnoissaan nykyisin päästöttömään sähköntuotantoon sekä sähköverkkopalveluihin. Väre siirtyy nyt uuden omistajan myötä seuraavaan vaiheeseen.


Tiedote 27.11.2025

Väreen omistaja vaihtuu

Väre liittyy omana yhtiönään osaksi Helen-konsernia. Asiakkaille omistajan vaihtuminen ei aiheuta muutoksia.

Tarkoituksena on koota yhteen yhtiöiden vahvuudet antaen mahdollisuuksia entistä paremman asiakaskokemuksen ja palvelun kehittämiseen.

– Tavoitteena on hyödyntää molempien yhtiöiden vahvoja toimintamalleja asiakaskokemuksen ja palveluiden kehittämisessä entistä paremmiksi, mikä tuo merkityksellistä etua kaikille asiakkaillemme, kertoo Helenin toimitusjohtaja Olli Sirkka.

Liittyessään osaksi Helen-konsernia Väre vastaa asiakkaidensa palvelusta entiseen tapaan samalla henkilöstöllä ja samoilla yhteystiedoilla kuin aiemminkin. Omistajanvaihdos ei myöskään vaikuta Väreen tai muiden Helen-konsernin asiakkaiden sopimuksiin, niiden ehtoihin, voimassaoloaikoihin tai hintoihin, eikä vaadi asiakkailta toimenpiteitä.

– Yhdessä varmistamme asiakkaillemme arkea helpottavat asiakaslähtöiset ja kehittyvät monikanavaiset palvelut. Olemme erittäin tyytyväisiä, että voimme työskennellä yhteisenä rintamana asiakkaidemme arjen tukena. Uskon, että jatkossa pystymme tarjoamaan asiakkaillemme entistäkin parempia palveluita ja edistämään uusiutuvan sähkön fiksua käyttöä, sanoo Väreen toimitusjohtaja Juha Keski-Karhu.

Väreen omistajat katsovat yhtiön löytäneen sopivan alustan kestävän kasvun rakentamiseksi.

– Väreen omistajien tavoitteena on yhtiön perustamisesta lähtien ollut yhtiön liiketoiminnan kasvattaminen kannattavasti. Nyt yhtiö siirtyy kasvutarinan seuraavaan vaiheeseen entistä vahvempana. Olemme ylpeitä henkilöstömme ja johdon panoksella saavutetusta menestyksestä, ja luottavaisia yhtiön menestyksekkääseen tulevaisuuteen, sanoo Väreen hallituksen puheenjohtaja, Lappeenrannan Energian toimitusjohtaja Arto Nikkanen.

Osapuolet ovat sopineet, että kauppahintaa ei julkisteta. Omistajanvaihdos edellyttää vielä Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnän.

https://www.ksoy.fi/tiedotteet/vareen-omistaja-vaihtuu/
24720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Jassoo. Kertakorvaus Väreen osakkeista tuli, mutta jatkossa KSOY:n kyky jakaa osinkoja lähentelee nollaa tai on ainakin hyvin surkeaa.

Äänestä

Kiitos kuuluu Diddelle! Loistava liikemies! Meillä oli hyvin tuottava yhtiö, mahtavat osingot. Nyt meillä ei ole mitään!

Äänestä
  • Mikä mahtaa olla KSOY:n osakkeen tosiasiallinen arvo? Joitakin vuosia sitten Loviisa rohmusi lisää KSOY:n osakkeita sekä osti niitä velkarahalla (!) noin 3 miljoonalla eurolla Lapinjärveltä ja Askolalta. Loviisa maksoi osakkeesta lähes 1500 euroa kappaleelta. Eräs ärkoopeelainen julisti rehvakkaasti, että nyt pelastetaan Lapinjärven talous! Siksikö piti maksaa huippuhinta?

    KSOY:n osakkeita ei noteerata pörssissä, joten yhden osakkeen arvo on nollasta eurosta lähtien niin paljon kuin joku suostuu niistä maksamaan. Toisin kuten Loviisan kaupunki, niin ostajat yleensä pyrkivät maksamaan mahdollisimman alhaisen hinnan. Paljonkohan Helen maksoi Väreen osakkeista? Se tieto on tietenkin julistettu salaiseksi.

    Äänestä

  • Eipä todellakaan kannata kiitellä D:tä ja valtuustoa KSOY:n osakkeiden lisäostoista.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Eipä todellakaan kannata kiitellä D:tä ja valtuustoa KSOY:n osakkeiden lisäostoista.

    Loviisan valtuustohan on täysi vitsi.

    Äänestä

KSOY on kaupungin suurin ja merkittävin sijoituskohde, mutta yhtiön toiminta ei vaikuta pätkääkään kiinnostavan kaupungin poliittista- ja viranhaltijajohtoa. Käsittämätön hällä väliä asenne! Tämä on taas yksi esimerkki huonosta hallintokulttuurista.

Äänestä

Tehtävään pitää komentaa Hagfors ja Raivio!

Äänestä
  • Yksittäinen valtuuston jäsen ja varajäsen eivät valitettavasti voi asialle yhtään mitään. Kaupunginhallituksen ja valtuuston pitäisi reagoida, mutta ne eivät tule tekemään yhtään mitään, vaikka KSOY:n omistusosuus on kaupungin suurin sijoituskohde. Vaikenemiseen on syynä mm. vain muutamia vuosia sitten velkarahalla tehdyt noin 3 miljoonan osakkeiden järjettömät lisäostot. Tunaripäättäjät ovat nyt hiiren hiljaa aivan kuten asuntomessujen järjestämisestäkin, jotka kuulemma olivat menestys.

    Äänestä

On messujen takia tunnettu! Kävin Salossa parturissa, oli puhetta mistä olen. Ai Loviisasta, siellä missä on se kallis kelluva talo!

Äänestä

Väre oli tuotttamaton huijareiden firma. Toimii Ropon kanssa, joka on samaa ketjua ja laskujen lähettäjä, joka kerää jopa vilpillisesti rahaa vanhuksilta ja tuon tuosta lisää erilaisia kuluja asiakaille.

Varokaa te jotka käytätte tai taloyhtiönne on heidän asiakkainaa hehän laskuttavat joka asiasta ja perusteettomasti eli ovat Suomen perintätoimisto ja rahastaja.

Heillä paljon aiheettomia laskuja ja he ovat saaneet useita huomautuksia alueehallintovirastolta sekä KKVlta ja näiden annetaan toimia suomessa.

Miettikää kuinka paljon nämä keräävät rahaa vanhuksilta lähettämällä aiheettomia maksuja ja laskuja.

Oletteko huomanneet näistä perintätoimsitoista on tullut jopa lainvastaisia toimijoita ja lisääntyy kuin sieniä sateella eli rahastetaan ja tässä on yksi lisäsyy ihmisten ahdinkoon ja vaikeassa tilanteessa olevia rahastetaan häikeäilemättömästi.

Sairasa maailma, ahneus, pahaolo ja ihmisten pahaolo lisääntyy ja tämä hallitus aiheuttaa myös paljon ongelmia.

Äänestä

Väreeltä tuli tänään tarjousviesti. 24kk määräaikainen 6.67€/kw + 2.99/kk. Vastaava Helen 6.78€ ja 4.99/kk. Saako muualta halvemmalla?

Äänestä

Koska KSOY ensin myi noin 80 000 yksityisasiakkansa sähkösopimukset Väreelle ja ei saanut niistä rahaa, vaan Väreen osakkeita. Nyt KSOY sitten myi nämä Väreen osakkeensa, niin niistäkään ei tule enää osinkoa. KSOY:n liiketoiminnan merkittävä kutistuminen tulee vaikuttamaan sen osingonmaksukykyyn ja ainoa merkittävä tulonlähde ovat sähkön siirtomaksut. KSOY:n velkataakka lienee varsin suuri, koska vuonna 2017 yhtiö osti omia osakkeitaan 70 miljoonalla Kotkan kaupungilta ja täysin käsittämätön kauppa rahoitettiin mm. liisaamalla osuus sähköverkkoyhtiöstä, joten ainakin osa siirtomaksuistakin menee jonkun muun kuin KSOY:n pussiin. Yhtiötä on johdettu huonosti ja sen hallitus sekä hallintoneuvosto koostuu lähinnä kunnallipolitiikoista, joilla ei ole minkäänlaista kompetenssia energiayhtiön
johtamisessa. Hallituksen ja hallintoneuvoston paikat ovat haluttuja, koska niistä maksetaan kuukausipalkkaa ja sen lisäksi vielä erillisiä kokouspalkkioita.

Äänestä

Kaupunginhallituksen pöytäkirjoista ei löydy tietoa siitä, että Kymenlaakson Sähkö Osakeyhtiöön nimetyt kaupungin edustajat olisivat varmistaneet ennen hallituksen kokousta, mikä on kaupungin ohjeistus. Tietoa ei löydy siitäkään, että kaupunginhallitus olisi antanut minkäänlaista ohjeistusta. Väreen osakkeiden myynnissä on kyse huomattavasta omaisuuden osto myynnistä.
Onko nyt jätetty noudattamatta kaupungin hallintosäännön sekä omistajaohjaus- ja konserniohjeen määräyksiä?


LOVIISAN KAUPUNGIN HALLINTOSÄÄNTÖ

24 § Konsernijohdon tehtävät ja toimivallan jako

Kaupunginhallitus

8. nimeää yhtiökokousedustajat ja antaa heille omistajaohjauksen edellyttämät toimintaohjeet sellaisten yhtiöiden osalta, joissa kaupungin omistus on yli 10 prosenttia

https://www.loviisa.fi/wp-content/uploads/2025/08/loviisan-kaupungin-hallintosaanto-kv-25.5.2025-1.pdf


LOVIISAN KAUPUNGIN OMISTAJAOHJAUS- JA KONSERNIOHJE

2. Ohjeen soveltamisala

Ohje koskee Loviisan kaupunkia ja tytäryhteisöjä sekä näiden tytäryhteisöjä. Kuntayhtymissä ja Loviisan kaupungin osakkuusyhteisöissä kaupungin edustajan tulee pyrkiä siihen, että kaupungin Ohjeen periaatteita noudatetaan myös näissä yhteisöissä.

Tytäryhteisöllä tarkoitetaan sellaista osakeyhtiötä, yhdistystä, muuta yhteisöä tai säätiötä, jossa kaupungilla yksin tai yhdessä tytäryhteisön kanssa on määräämisvalta.

Osakkuusyhteisöllä tarkoitetaan osakeyhtiötä tai muuta yhteisöä, joissa kaupungilla yksin tai yhdessä muiden kaupunkikonserniin kuuluvien tytäryhteisöjen kanssa on vähintään viidennes yhteisön osakepääomasta tai vastaavasta pääomasta tai on huomattava vaikutusvalta (20–50% yhteisön äänimäärästä)

6. Edustajien ohjeistaminen

Kaupunginhallitus tai kaupunginjohtaja antaa tarvittaessa ohjeita kaupunkia eri yhteisöjen yhtiökokouksissa tai hallituksissa edustaville henkilöille siten kuin kuntalaissa säädetään.

Mikäli alla lueteltu asia on yhtiökokouksen asialistalla, tulee edustajan hänet yhtiökokoukseen kaupungin edustajaksi valtuuttamalta taholta saada varmistus siitä, mitkä kaupungin ohjeistukset kyseisessä asiassa ovat:

-Huomattava omaisuuden osto tai myynti tai muu investointi

Edustajat varmistavat ennen hallituksen kokousta, mikä on kaupungin ohjeistus ainakin seuraavissa asioissa, mikäli kyseinen asia on asialistalla:

-huomattava omaisuuden osto tai myynti tai muu investointi

Äänestä
  • KSOY on kaupungin suurin sijoituskohde. Siitä huolimatta yhtiön ja sinne nimettyjen kaupungin edustajien toiminta ei vaikuta kiinnostavan Suomen parhaan pikkukaupungin poliittista- ja viranhaltijajohtoa. Jotain on pahasti pielessä pikkukaupungin hallinnossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    KSOY on kaupungin suurin sijoituskohde. Siitä huolimatta yhtiön ja sinne nimettyjen kaupungin edustajien toiminta ei vaikuta kiinnostavan Suomen parhaan pikkukaupungin poliittista- ja viranhaltijajohtoa. Jotain on pahasti pielessä pikkukaupungin hallinnossa.

    Jag har inte märkt att lokaltidningarna har skrivit något om det. Tydligen utövar media självcensur och stöder därmed stadens dåliga ledarskap.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Jag har inte märkt att lokaltidningarna har skrivit något om det. Tydligen utövar media självcensur och stöder därmed stadens dåliga ledarskap.

    Toimintamalli on kuin itänaapurin mediassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Toimintamalli on kuin itänaapurin mediassa.

    Paikallisen lehden mainos:

    "Kun haluat antaa enemmän kuin tavaraa, anna tietoa. Laadukas journalismi tarjoaa näkökulmia, taustoja ja analyysia, jotka auttavat ymmärtämään maailmaa juuri täältä käsin. Lahjatilaus on enemmän kuin lahja. Se on mahdollisuus ajatella uudella tavalla."

    Lehden lupaukset ja todellinen toiminta ovat niin kaukana totuudesta, että ei voi kuin nauraa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Paikallisen lehden mainos:

    "Kun haluat antaa enemmän kuin tavaraa, anna tietoa. Laadukas journalismi tarjoaa näkökulmia, taustoja ja analyysia, jotka auttavat ymmärtämään maailmaa juuri täältä käsin. Lahjatilaus on enemmän kuin lahja. Se on mahdollisuus ajatella uudella tavalla."

    Lehden lupaukset ja todellinen toiminta ovat niin kaukana totuudesta, että ei voi kuin nauraa.

    Erikoinen juttu, että Kotkassa ilmestyvä saman konsernin omistama lehti kyllä julkaisee uutisia kaupungin päättäjien möhläyksistä ja huonon hallinnon toiminnasta. Ilmeisesti Suomen parhaassa pikkukaupungissa toimivan lehdykän uutisointia ei rajoita omistaja vaan päätoimittaja?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Erikoinen juttu, että Kotkassa ilmestyvä saman konsernin omistama lehti kyllä julkaisee uutisia kaupungin päättäjien möhläyksistä ja huonon hallinnon toiminnasta. Ilmeisesti Suomen parhaassa pikkukaupungissa toimivan lehdykän uutisointia ei rajoita omistaja vaan päätoimittaja?

    Onko sillä kytköksiä ärkoopeehen? Ainakin Åtto on lehden lemmikki ja sille tehdään koko ajan vaalityötä yrittämällä pitää se jatkuvasti esillä kytkemällä se mukamas positiivisiin uutisiin.

    Äänestä

Onneksi Artolla ei ole enää tekemistä tämän asian kanssa. Minusta tämä Keskisuomalainen on ihan paska firma.

Äänestä
  • Sehän aloitti lehden nykyisen linjan jota sen seuraaja on jatkanut.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Sehän aloitti lehden nykyisen linjan jota sen seuraaja on jatkanut.

    Lehden levikki on laskenut kuin lehmän häntä. Se on enää yksipäiväinen ja seuraavaksi varmaan nollapäiväinen. Ihme, että lehti voi jatkaa moista ja jonkinlaista itsesensuuriin perustuvaa linjaansa, vaikka se on lehden omistajan ja lukijoiden edun vastaista. Ainoastaan pikkukaupungin vallanpitäjät kiittävät kun huonon hallinnon toiminnasta ja sen seurauksista ei uutisoida.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Lehden levikki on laskenut kuin lehmän häntä. Se on enää yksipäiväinen ja seuraavaksi varmaan nollapäiväinen. Ihme, että lehti voi jatkaa moista ja jonkinlaista itsesensuuriin perustuvaa linjaansa, vaikka se on lehden omistajan ja lukijoiden edun vastaista. Ainoastaan pikkukaupungin vallanpitäjät kiittävät kun huonon hallinnon toiminnasta ja sen seurauksista ei uutisoida.

    Myös paikkakunnan ruotsinkielinen aviisi on samalla linjalla ja se julkaisee vain Strömsö-uutisia ja muuta hömppää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Facebook

Kymenlaakson Sähkö's Post

KSOY myy muiden Väreen omistajien kanssa osuutensa yhtiöstä Helenille. Kaupan myötä Väreestä tulee osa Helen-konsernia, mutta sen toiminta jatkuu omana yhtiönään. Muutos ei vaikuta Väreen asiakkaiden sopimuksiin tai sopimusehtoihin, eikä edellytä asiakkaalta toimenpiteitä. Yrityskaupan tarkoituksena on koota yhteen yhtiöiden vahvuudet ja tuottaa entistä parempia asiakaskokemuksia ja palveluita.

Kymenlaakson Sähkön sähkön vähittäismyynti siirtyi Väreelle tammikuussa 2024. KSOY:stä tuli samalla Väreen omistaja noin 18 prosentin osuudella. KSOY keskittyy liiketoiminnoissaan nykyisin päästöttömään sähköntuotantoon sekä sähköverkkopalveluihin. Väre siirtyy nyt uuden omistajan myötä seuraavaan vaiheeseen.


Tiedote 27.11.2025

Väreen omistaja vaihtuu

Väre liittyy omana yhtiönään osaksi Helen-konsernia. Asiakkaille omistajan vaihtuminen ei aiheuta muutoksia.

Tarkoituksena on koota yhteen yhtiöiden vahvuudet antaen mahdollisuuksia entistä paremman asiakaskokemuksen ja palvelun kehittämiseen.

– Tavoitteena on hyödyntää molempien yhtiöiden vahvoja toimintamalleja asiakaskokemuksen ja palveluiden kehittämisessä entistä paremmiksi, mikä tuo merkityksellistä etua kaikille asiakkaillemme, kertoo Helenin toimitusjohtaja Olli Sirkka.

Liittyessään osaksi Helen-konsernia Väre vastaa asiakkaidensa palvelusta entiseen tapaan samalla henkilöstöllä ja samoilla yhteystiedoilla kuin aiemminkin. Omistajanvaihdos ei myöskään vaikuta Väreen tai muiden Helen-konsernin asiakkaiden sopimuksiin, niiden ehtoihin, voimassaoloaikoihin tai hintoihin, eikä vaadi asiakkailta toimenpiteitä.

– Yhdessä varmistamme asiakkaillemme arkea helpottavat asiakaslähtöiset ja kehittyvät monikanavaiset palvelut. Olemme erittäin tyytyväisiä, että voimme työskennellä yhteisenä rintamana asiakkaidemme arjen tukena. Uskon, että jatkossa pystymme tarjoamaan asiakkaillemme entistäkin parempia palveluita ja edistämään uusiutuvan sähkön fiksua käyttöä, sanoo Väreen toimitusjohtaja Juha Keski-Karhu.

Väreen omistajat katsovat yhtiön löytäneen sopivan alustan kestävän kasvun rakentamiseksi.

– Väreen omistajien tavoitteena on yhtiön perustamisesta lähtien ollut yhtiön liiketoiminnan kasvattaminen kannattavasti. Nyt yhtiö siirtyy kasvutarinan seuraavaan vaiheeseen entistä vahvempana. Olemme ylpeitä henkilöstömme ja johdon panoksella saavutetusta menestyksestä, ja luottavaisia yhtiön menestyksekkääseen tulevaisuuteen, sanoo Väreen hallituksen puheenjohtaja, Lappeenrannan Energian toimitusjohtaja Arto Nikkanen.

Osapuolet ovat sopineet, että kauppahintaa ei julkisteta. Omistajanvaihdos edellyttää vielä Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnän.

https://www.ksoy.fi/tiedotteet/vareen-omistaja-vaihtuu/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu