Pitääkö winxp asentaa uudelleen

Eli olen vaihtamassa emolevyä ja prossua koneeseeni tässä kohtapuoliin. Pitääkö windows asentaa emon vaihdon jälkeen uudelleen? Vai riittääkö jos emon vaihdon jälkeen käynnistää koneen vikasietotilaan ja poistaa laitehallinnasta kaiken mahdollisen. Ja sen jälkeen buuttaa ja antaa koneen tunnistaa laitteet uudelleen?
6523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos vanha emo on VIAN piirillä ja uusi samalla
pitäisi pelittää.
Muista yhteen sopivuuksista ei ole kokemusta.
Kokeilemalla se selviää.
Ja viisaammat kirjoittavat lisää.

Äänestä

win98 tai win95, homma useimmiten onnistuu ilman ihmeempiä kikkailuja (win98-romppu kannattaa laittaa cd-asemaan, kun käynnistää eka kerran koneen emon vaihdon jälkeen)

Win2000 ja winXp eivät useimmiten toimi kunnolla, ellei asenna uusiks.

Äänestä

on. Itse tein niin että vaihdon jälkeen käynnistin koneen XP:n asennusrompulla ja tein korjausasennuksen. Toimii.

Äänestä

ei oo kokemusta tosta. MUTTA

xp täytyy uudelleen aktivoida lähes 110% tarkkuudella. ja
kun ekan ja vielä tokankin kerran noitten vaihdon jälkeen käynnistät koneen niin boottaus KESTÄÄ lähes viikon kun xp tutkii laitteita.

eihän tosta mitää apua mutta sekaan nyt kumminki.

Äänestä
  • winxp corporation -versio niinku mulla!

    Äänestä

No niin pojat. Vaihdoin sen emon ja prossun ja kone pelaa niinkuin pitääkin. En ole ainakaan vielä joutunut xp:tä uudelleen asentamaan, enkä asenna jos ei ongelmia tule. Kummallista, mutta totta: ilman uudelleenasennusta käyttis näyttäis toimivan. Eikä ole tarvinnut aktivoidakaan. Ainoat hidastukset tuli, kun xp löysi ethernet-sovittimen, multimedia-äänisovittimen ja RADI-sovittimen joka helvetin käynnistyskerralla. Mutta kun emon mukana tulevalta rompulta asensi kaiken mahdollisen, näyttää homma olevan hanskassa, eikä mitään ajureitakaan näytä puutuvan. Pitää vielä seurata, miten kone jatkossa pelaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


termos kirjoitti:

Eli olen vaihtamassa emolevyä ja prossua koneeseeni tässä kohtapuoliin. Pitääkö windows asentaa emon vaihdon jälkeen uudelleen? Vai riittääkö jos emon vaihdon jälkeen käynnistää koneen vikasietotilaan ja poistaa laitehallinnasta kaiken mahdollisen. Ja sen jälkeen buuttaa ja antaa koneen tunnistaa laitteet uudelleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu