Ompa hyvä että tähän kiinnitetään enemmän huomiota. Olisi pitänyt aikaa sitten. Lapsia halutaan mutta sitten kun niitä pitäis vähän hoitaakkin, hävitään kun pieru saharaan eikä huolehdita omasta osuudesta. Ei auttanut vitinät, pyynnöt, keskustelut saatika lasten valvoja. Minä minä minä asenteella vaan eteenpäin. 10 vuoteen ei ole herrasta kuulunut yhtään mitään. Elaritkin on laskettu sillä perusteella että lapsi on tasapuolisesti molempien luona. Tyhä minä kun halusin yhteishuoltajuuden. Helpompaa olisi toisin.
Vastaukset 5
- Anonyymi
Kyllä sitä ihmettelee kuinka voi tehdä lapsia ja syytää elatuksen yhteiskunnalle. Ne pitäisi laittaa pakkotyöhön korvaamaan elatusmaksut.
- Anonyymi
Asiahan ei ole noin. Lapsen on saatava elatus, joten yhteiskunta hoitaa sen. Mutta elatusvelvollinen maksaa loppujen lopuksi ne elatusmaksut korkojen kanssa, ulosoton kautta.
Ja kun velka uusitaan muistuttamalla sopivin ajoin, vähintään 15 v se on velallisen hoidettavana, eli siihen menee ihan kaikki mikä jää suojaosan yli. Ihan turhaa olettaa, ja viljellä käsitystä ettei elatusvelvollinen maksamaan. Joko heti kun pitää tai niitten korkojen kanssa.
- Anonyymi
Ostanut elatusmaksuilla olutta
- Anonyymi
? On väärin jos saatu elatusmaksu käytetään olueen. On olemassa myös isiä, joitten elämä menee erosta raiteiltaan, kun ei ole kämppää, ei työtä, eli ei rahaa. Ja niitä elatusmaksuja ei asunnottomana niin vain voi maksaa.
Tässä pitäisi sitten tulla kohtuus vastaan, eli muuttaa elareita vastaamaan sitä maksukykyä. Jäisi tälle elatusvelvolliselle edes johonkin peruselämiseen sitä rahaa, vaikka vähemmänkin. Se helpottaisi, edes vähän sitä ahdistusta erosta, ja lapsillakin olisi mahdollista tavata etävanhempaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va581666Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3651162- 137950
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu14784Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63622- 41598
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90558- 46542
- 45498
- 47485