Windows vaatii terminaalia enemmän kuin Linux

Anonyymi-ap

Windows 11 vaatii terminaalin käyttöä heti asennuksessa, mikäli tahtoo tehdä paikallisen käyttäjän ja poistaa TPM 2 -piirin vaatimuksen käytöstä. Nämä ovat kaksi aivan perustason asiaa, jotka käyttöjärjestelmän pitäisi pystyä tuottamaan 2025 graafisen käyttöliittymän avulla.

Niin että älkää räyhätkö Linuxin terminaalista, sillä sitä ei varsinkaan aloittelijoille tarkoitettujen jakeluiden asennukseen tai käyttöön muutenkaan tarvitse, mutta eipä edes edistyneemmillä jakeluilla aina, kuten openSUSE:lla (sillä on mm. työkalu nimeltä YAST).

6

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä muistaa myös et terminaali on monesti nostettu keskeiseen asemaan Linuxilla siksi että se on niin kätevä ja nopea verraten GUI-liittymiin (jos tietää mitä tekee) ja paljon parempi kuin Windowsin tai edes Macintoshin terminaalit ovat (enemmän mahdollisuuksia tehdä kaikkea –powered by bash).

      Mut joo harmi kun ihmiset pelkää nykyään tekstiä mustalla taustalla, ilman välkkyviä painikkeita.

    • Anonyymi

      Riippuu distrosta. bash löytyy monesta, mutta ei aina ole se valinta, ainakin sh, zsh(Z-Shell), dash, csh(C-Shell eli shell C-kieltä muistuttavalla syntaksilla), ksh(KornShell).
      Sitten on vastineita graafiselle käyttöliittymälle, kuten screen ja tmux - näitä kannattaa käyttää byobu:n kautta, jolloin saa helpompia pikanäppäimiä. Näiden avulla voi mm. siirtää shellin koneelta toiselle eli etäkäyttää sitä.
      Jos haluaa listan koneelta löytyvistä shelleistä, se käy näin:
      $ cat /etc/shells
      Myös monet skriptaus-kielet tarjoavat shell-palveluita eli niitä voi ajaa shellinä: TCL:stä löytyy tclsh, pythonille taitaa olla xonsh. Aika harvoin näin kuitenkaan tehdään.

      • Anonyymi

        Siis siirtää shellin, ei muodostaa yhteyttä esim. ssh:n kautta?


    • Anonyymi

      Hiirtä kliksutteleva nykynuoriso ei tajua komentorivin voimaa ja sisäistä kauneutta.

    • Anonyymi

      "mikäli tahtoo tehdä paikallisen käyttäjän ja poistaa TPM 2 -piirin vaatimuksen käytöstä."

      Kukaan ei tahro mitään tuollaita sontaa tehdä.

      • Anonyymi

        suomi24 on tasolla init. jokainn tajuaa että init joko jakaa oikukeukseusia luusereille kuten root. Taikka sitten ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      199
      6415
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      255
      4334
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3565
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      107
      3377
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      55
      3377
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2856
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2417
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2407
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2346
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1937
    Aihe