Rakentaminen vuonna 2026, talopaketti vai pitkästä tavarasta? APUA!

Anonyymi-ap

Hellurei!

Aloitamme rakentamisen vuoden 2026 keväällä, ja nyt työn alla on päättää mistä talopakettifirmasta otetaan talo. Olemme täysin noviiseja aiheeseen liittyen ja tämä on ensimmäinen rakennusprojektimme. Tarkoituksena on ottaa paketti sisustusta vaille valmiina, eli pinnat yms. jäävät meidän tehtäväksi. Täytyy myöntää että olemme sekä innoissamme että kauhusta kankeina, koska emme tiedä mikä talofirma olisi paras vaihtoehto laadun mutta myös sen osalta, etteivät ehkä ajautuisi konkurssiin rakentamisen aikana. Haluaisimmekin kuulla mielipiteitä vuosilta 2024-2025 esim. Kastellista, Designtalosta, Jetta-Talosta, Sievitalosta ja Kannustalosta. Olemme myös pohtineet sitä, olisiko turvallisempaa hoitaa projekti pienemmän firman kanssa pitkästä tavarasta, joten myös tähän liittyvät mietteet ja suositukset ovat enemmän kuin tervetulleita.

Kiitos jo etukäteen!

14

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      millähän nämä kyselyikäiset keksivät seuraavaksi tätä palstaa aktivoida ??

      • Anonyymi

        Kysyvä ei tieltä eksy, eikös se näin ole :)


    • Anonyymi

      Valitse talopaketti, jos:

      Sinulla on vähän kokemusta rakentamisesta.

    • Anonyymi

      Kyllä aivan niin on siinä tekemistä vaikka et kokotaloo tee itse.

      Periaatteessa on sama miten teet kunhan on kustannustehokkuus

      Naapuri otti sellaisen jossa se tehtiin pitkästä tavarasta pihalla

      No seinät oli kierot virolaiset joutui purkamaan sen

      • Anonyymi

        Keksi parempia vitsejä, ei naurata yhtään.


      • Anonyymi

        Jos on sahlata runkotavara ja jiirisaha, miten voi mennä vinoon. Tietenkin, jos ristimitta ja vatupassi on vähäpojalle outo.


    • Anonyymi

      Itse otin seoksen pakettina jossa oli kaikki seinät valmiina . Siis sisäseinöykin, mutta ne sisäseinät liikkuu vieläkin jonkin verran ja tulee rakoja.

      Itsekkin niviisina rakensin muta kyllä se sitten valmistui 2o vuotta sitten

    • Anonyymi

      Itse otin seoksen pakettina jossa oli kaikki seinät valmiina . Siis sisäseinöykin, mutta ne sisäseinät liikkuu vieläkin jonkin verran ja tulee rakoja.

      Itsekkin niviisina rakensin muta kyllä se sitten valmistui 2o vuotta sitten

      • Anonyymi

        Jos on niviisi niin pitää olla tarkkana.


    • Anonyymi

      Saisiko lisää näkökulmia ja kokemuksia?

    • Anonyymi00012

      https://youtu.be/-IfHFq4iaxM?si=f1M2jlB6PwK8kvCy

      Tää oli ihan mielenkiintonen kuvaus talonrakentamisesta. En kyllä tiedä minne päin rakennettiin. Samalla youtube tilillä myös näyttäs olevan video kustannuksista. Aika kallista, ei olis moiseen varaa..

    • Anonyymi00013
    • Anonyymi00014

      Tässä onkin hyvä esimerkki kuinka rakennusprojekti aloitetaan oikein eli tehdään tänne aktivointialoitus!

    • Anonyymi00016

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      66
      6915
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      5998
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      54
      3334
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3049
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      190
      1582
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1318
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1046
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1013
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      950
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      917
    Aihe