Jouluvaloja ei vielä ole näkynyt Hyryn raitilla. Van jospa ne ennen joulua. Torilla kyllä komea kuusi valoineen.
Missä viipyy
Anonyymi-ap
301689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Tulevat kuulemma helmikuun alkupuolella. Tai ainakin ensimmäisellä kvartaalilla eli vuosineljänneksellä. Teknisen toimialueen työkiintiö kuluvan kvartaalin osalta on myyty kunnan sisäisessä työtilaus- ja järjestelyhallintajärjestelmässä kokonaan jo edellisen kvartaalin alkupuolella eli heti kesälomien jälkeen.
Tilattu vasta, toimitus 2029, sen verran hienot
Parhaat jouluvalot on jouluvieraiden auton perävalot.
Eipä sitä tyhjään kylään mitään valoja tarvi eiku vaa katulamputki nurin koko kylältä!
Säästetään sähköä?
Eikö se ollu riitinki että ne ei tarvihe sähköä ne uuet jouluvalot vaan toimivat patterilla?
Torille tuulivoimala jauhamaan sähköä jouluvaloihin. Ja jos sattuu ettei tuule niin varalle aurinkopaneelit ja jos sattuu että on pimeä niin sitte työttömät rapsehtimaan pyörittämään käsipelillä generaattoria tonttulakit päässä 24/7.
Ja jos sähköä saisikin vaikka paskan jauhamisella niin teidän kunta olisi täysin omavarainen.
Olihan se meininkiä aikoinaan kun turbert päissään sen kisko velkamersulla nurin!
Hyvää Itsenäisyyspäivää hyrynsalmisille!
Mitä varten ne valot nyt yht' äkkiä täytysi sinne saada eikö se öljylampun valo riitä enää.
Persut ei kato o enää omavaraisia öljyn suhteen kun raja on kiinni eikä ole pääsyä isäm maahan.
Ne o kuorma-autoihin laitettu
Joko on jouluvalot tulleet? Anhitonta on työnteko hyrylä jos ei vieläkään.
Kyllä nyt on lähellä
Komeat valot on.
Kaikkeen sitä rahaa tuhlataan
jumaleissön mitkä valot!!
Hyvä että jonninlaiset valot saivat.
Se on sellainen juttu, että pökiöille ei kelpaa mikään. Mistähän se suunnaton pöljyys siellä oikein periytyy.
Joku alkuperäisistä Kainuuseen asutetuista Kemppaisista on ollut melko pöljä. Siitä sitten periytynyt jokaiselle kunnan asukkaalle. Kertaantunut vain matkalla.
Aikoinaan kiimainen nuorukainen pääsi naisiin vain kävellen. Edes hevosta tai mahdollista polkupyörää ei isä antanut riiureissulle.
Riiausmatkat jäivät näin ollen varsin lyhyiksi, eikä kotoakaan rohkaisua pitempiin naimamatkoihin tullut. Ukko korkeintaan uuninpankolta urahti:
"MItä serkumpi, sitä herkumpi"
Se on näin visu. Ja olisihan ne suvun ulkopuolelta tulevat morsiamet olleet muutenkin huonompia, outoja vähintään.
Aika onnettomat jouluvalot
Onko siellä niitä jouluvaloja? Toiset sanoo, että on mutta toiset puhuu aidanseipäästä. Joku tolokku!
Eniten jouluvieraita Kainuuseen tulee Hyrynsalmelle, jossa väkiluku kasvaa joulun aikaan 40%. Ei ihmekään, koska Hyrynsalmi on Kainuun kotoisin pitäjä!
Tervetuloa joululomille Hyrynslamelle kaikki!
Tuloot tänne leohottamaan
Eivät raski jouluvaloja polttaa....pimeässä nyhjäävät kaikki..
Kauniit Valot Kiito.
Hienot valot Kiitos kovasi.