Moikka, minulla on 2005 Avensis AZT250(L). Noin 20 minuutin ajon jälkeen risteyksessä vaihteet eivät enää meinanneet mennä silmään. Sain lopulta vain 3-vaihteen päälle jolla pääsin kotiin. Tämän jälkeen vaihteet eivät hetkeen menneet ollenkaan sisään, mutta kerran onnistuin laittamaan 1-vaihteen.
Sammutettuna vaihteet menivät normaalisti päälle, mutta käynnissä ollessa vaihdetta yrittäessä auto nykäisi eteenpäin, eli kytkin ei näyttäisi irrottavan kunnolla.
Muutama päivä myöhemmin, kun pakkasta ei enää ollut, vaihteet toimivat taas täysin normaalisti 30 minuutin ajon ajan. Ongelma ilmeni alun perin vain noin –3 °C pakkasessa.
Onko muilla ollut vastaavaa? Voisiko syy olla vanhentuneissa jarru-/kytkinnesteissä (vedettyminen), vai viitata pääsylinterin sisäiseen vuotoon joka korostuu kylmässä? Kannattaako auto viedä suoraan korjaamolle vai kokeilla ensin nesteiden vaihtoa?
Vaihteet ei mennyt silmään auto käynnissä
7
293
Vastaukset
- Anonyymi
Pääsylinterin sisäinen vuoto oli minulla joskus mazdassa. Oireili niin että auto "nosti kytkintä" itsekseen, eli vaihde päällä lähti liikkeelle vaikka kytkinpoljinta piti pohjassa. Sen aikaa kytkin kuitenkin irrotti niin että vaihteen ehti laittaa päälle ja vaihtaa normaalisti. Mutta vähänkään pitempään seisoessa piti vaihtaa vapaalle ettei lähtisi liikkeelle.
- Anonyymi
Kytkinpaketti uusiksi.
- Anonyymi
Jos se toimii vain pumppaamalla, orjasylinteri ei toimi.
- Anonyymi
Jos työsylinteri ei vuoda, niin pääsylinterin tiivisteet kuluneet.
- Anonyymi
Voi että siul on siin kytkin remontti seuraava homma.
- Anonyymi
Näkyy olevan yleinen ongelma muissakin Tojotissa.
https://www.youtube.com/watch?v=_Z6VGST2vgM - Anonyymi
Miksi kukaan ei tässä huomaa, että 2005-mallinen auto on jo 20 vuotta vanha,
eikä siis miltään osin voi toimia kuten uusi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208